Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Okładziny ścienne - wykańczanie ścian działowych

Surowe lub otynkowane ściany można wykańczać wszelkiego rodzaju okładzinami. Właściwe okładziny są bowiem jednocześnie ozdobą i ochroną przegród wewnętrznych.

Płytki ceramiczne – są bezkonkurencyjnym materiałem wykończeniowym w pomieszczeniach mokrych, zwłaszcza kuchniach i łazienkach. Po prostu glazury, terakoty, gresy są wręcz niezastąpione w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą i w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza. W dodatku łatwo się je czyści, a więc zajmują w domach coraz większe powierzchnie.

Należy pamiętać, że na ściany można stosować materiały dużo delikatniejsze niż na podłogi. Nie muszą być bardzo twarde ani odporne na ścieranie. Na charakter wnętrza mają wpływ nie tylko kolor, rozmiar płytek czy jej faktura. Ważny jest także sposób wykończenia powierzchni. Matowe płytki wyglądają naturalnie, często imitują surowy beton, kamienie, cegły, drewno, skórę, metal, filc, tkaninę. Czasem są powleczone skórą, metalem, materiałem roślinnym, np. fragmentami skorup orzecha kokosowego itp.

Ściany wyłożone płytami ceramicznymi nie muszą kojarzyć się z łazienkąŚciany ceglane (klinkierowe)
Ściany wyłożone płytami ceramicznymi nie muszą kojarzyć się z łazienką. Wystarczy trochę inwencji np. zwiększenie wymiarów płyt, odpowiednie oświetlenie, czy zamocowanie dające wrażenie trójwymiarowości, aby szare i smutne wnętrze nabrało kolorów (fot. Ceramika Paradyż)Ściany ceglane (klinkierowe) tworzą bardzo wyraziste płaszczyzny dlatego najczęściej wymagają wyposażenia (dodatków) w intensywnych, ale jednobarwnych kolorach (fot. DEMASTUDIO)

Z kolei błyszczące odbijają światło i rozjaśniają wnętrza. Eleganckie dekory z ceramiki nierzadko kosztujące tyle co obraz, urozmaicają ściany podobnie jak płytki wykonywane ręcznie. Dobrym pomysłem jest stosowanie tego samego materiału do wykończenia podłóg i ścian. Do tego celu nadaje się najlepiej gres matowy, polerowany albo szkliwiony.

Płytki kamienne – są najstarszym i najtrwalszym materiałem wykończeniowym. Do niedawna stosowano je, chcąc uzyskać elegancki klasyczny charakter wnętrza lub tzw. styl śródziemnomorski. Obecnie dzięki dostępności materiałów ze wszystkich stron świata można uzyskać bardzo nowoczesne i różnorodne wnętrza.

Najpopularniejszymi kamieniami do okładania ścian są: trawertyny (o dużej porowatości), wapienie, piaskowce (zwykle o jednolitym ciepłym kolorze), marmury (o barwach od białej przez żółte, różowe, zielone, aż do czarnej), łupki, bazalty, granity (o naturalnych odcieniach szarości i surowym wyglądzie).

Zaletą naturalnych kamieni jest to, że mogą być cięte w płyty o dowolnych formatach i grubościach. Wadą – wysoka cena. Jednak dostępne są również płytki gresowe wykończone cienką warstwą kamienia.

Dzięki temu możliwe jest zachowanie piękna naturalnego materiału przy rozsądniej cenie. Powierzchnia płyt kamiennych może być wykończona w różny sposób: przez szlifowanie, polerowanie, antykowanie (postarzanie), młotkowanie czy satynowanie (lekki połysk bez efektu lustra).

Ściany wykładane kamieniem mogą mieć różny charakter w zależności od użytego materiałuŚciany wykładane kamieniem mogą mieć różny charakter w zależności od użytego materiału. Zastosowanie nieobrobionych kamieni polnych będzie się kojarzyło z domkiem myśliwskim lub wiejską chatą, lśniących marmurowych lub granitowych płyt – z pałacem, a przypominające łupek – z nowoczesnym wnętrzem.
(fot. CNMP)

Płyty szklane – są stosunkowo nowym materiałem okładzinowym używanym w budownictwie jednorodzinnym. Zwykle stosowane są tafle barwionego szkła o grubości około 6 mm i różnych formatach. Oczywiście szkło może być przezroczyste lub matowe, przykręcane śrubami, umieszczane w ramach lub przyklejane. Poza tym stosowane są różnego rodzaju mozaiki zarówno szklane, jak i ceramiczne, kamienne, metalowe. Dostępne są też odmiany z zatopionymi w szkle płatkami białego lub czerwonego złota.

Boazerie – stosowane są od stuleci, ale ich popularność już raczej przeminęła. Współczesne boazerie to już nie lakierowane deski, ale najczęściej płyty wykończone fornirami z egzotycznych gatunków drewna tworzącymi barwne wzory. Zaletą tego rodzaju materiału jest możliwość tworzenia wielkoformatowych wzorów oraz wykańczanie powierzchni łukowych.

Tadeusz Lipski

aktualizacja: 2009-10-30

Zdaniem naszych Czytelników

Posiadam okładziny ścienne z Kosbud i muszę przyznać, że nie spodziewałem się takiej jakości - trzeci rok z rzedu bez żadnych problemów, odświeżam tylko na wiosnę i jest jak nowa.

Gość mariobuduje

03 Sie 2017, 06:49

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze