Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Jak montować płyty g-k?

Montaż ściany z płyt g-k jest dosyć prosty. Trzeba jednak zrobić to bardzo starannie. Podłoże warto wcześniej zagruntować, aby nie chłonęło zbyt dużej ilości wody z zaprawy klejowej. Mocuje się je do ściany na kilka sposobów: najczęściej przykleja bezpośrednio, na pasach lub punktowo.

Bezpośrednio. W ten sposób można mocować płyty klejem gipsowym do względnie równej ściany – jej odchylenia od płaszczyzny nie mogą przekroczyć 1,5 cm. Aby zapewnić dobrą przyczepność kleju, po usunięciu farby ze ścian trzeba je zagruntować. Następnie przycina się płytę do wysokości pomieszczenia i smaruje klejem, nakładając go packami w odstępach 30 cm. Płytę dociska się do ściany i za pomocą długiej łaty, przez dobijanie młotkiem gumowym, wyrównuje się wypukłości oraz koryguje położenie poziomnicą.

Na pasach. Jest to sposób mocowania płyt do nierównych ścian. Wąskie 5-centymetrowe pasy przycięte z płyt g-k przykleja się pionowo do ściany w odstępach 60 cm w taki sposób, aby znajdowały się w jednej płaszczyźnie. Potem szpachlą zębatą nanosi się klej na pasy i dociska płyty.

Punktowo. Gdy ściany są pokryte farbą olejną lub tynk jest słaby i łatwo się kruszy, płyty mocuje się punktowo. Co 30 cm za pomocą otwornicy nawierca się w murze otwory średnicy ok. 50 mm. Otwory gruntuje się i wypełnia klejem gipsowym, tak aby z nich wystawał, a następnie przykleja płytę. Styki pomiędzy płytami szpachluje się, wzmacnia taśmą z włókna szklanego, szlifuje oraz gruntuje. Ułożone w ten sposób tynki można potem pokryć tapetą lub pomalować.

Redakcja BD
aktualizacja: 2013-05-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Okładziny ścienne - wykańczanie ścian działowych

Surowe lub otynkowane ściany można wykańczać wszelkiego rodzaju okładzinami. Właściwe okładziny są bowiem jednocześnie ozdobą i ochroną przegród wewnętrznych.
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x