Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Jak montować płyty g-k?

Montaż ściany z płyt g-k jest dosyć prosty. Trzeba jednak zrobić to bardzo starannie. Podłoże warto wcześniej zagruntować, aby nie chłonęło zbyt dużej ilości wody z zaprawy klejowej. Mocuje się je do ściany na kilka sposobów: najczęściej przykleja bezpośrednio, na pasach lub punktowo.

Bezpośrednio. W ten sposób można mocować płyty klejem gipsowym do względnie równej ściany – jej odchylenia od płaszczyzny nie mogą przekroczyć 1,5 cm. Aby zapewnić dobrą przyczepność kleju, po usunięciu farby ze ścian trzeba je zagruntować. Następnie przycina się płytę do wysokości pomieszczenia i smaruje klejem, nakładając go packami w odstępach 30 cm. Płytę dociska się do ściany i za pomocą długiej łaty, przez dobijanie młotkiem gumowym, wyrównuje się wypukłości oraz koryguje położenie poziomnicą.

Na pasach. Jest to sposób mocowania płyt do nierównych ścian. Wąskie 5-centymetrowe pasy przycięte z płyt g-k przykleja się pionowo do ściany w odstępach 60 cm w taki sposób, aby znajdowały się w jednej płaszczyźnie. Potem szpachlą zębatą nanosi się klej na pasy i dociska płyty.

Punktowo. Gdy ściany są pokryte farbą olejną lub tynk jest słaby i łatwo się kruszy, płyty mocuje się punktowo. Co 30 cm za pomocą otwornicy nawierca się w murze otwory średnicy ok. 50 mm. Otwory gruntuje się i wypełnia klejem gipsowym, tak aby z nich wystawał, a następnie przykleja płytę. Styki pomiędzy płytami szpachluje się, wzmacnia taśmą z włókna szklanego, szlifuje oraz gruntuje. Ułożone w ten sposób tynki można potem pokryć tapetą lub pomalować.

Redakcja BD
aktualizacja: 2013-05-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...

Okładziny ścienne - wykańczanie ścian działowych

Surowe lub otynkowane ściany można wykańczać wszelkiego rodzaju okładzinami. Właściwe okładziny są bowiem jednocześnie ozdobą i ochroną przegród wewnętrznych.
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze