Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Jak malować?

Pierwszy krok – to wybór rodzaju farby. Musimy uwzględnić właściwości przeznaczonego do malowania pomieszczenia i intensywność jego użytkowania. Oto najpopularniejsze rodzaje farb:

  • akrylowe – charakteryzują się elastycznością, dobrą przyczepnością do podłoża, wysoką zdolnością krycia; mają uniwersalne zastosowanie;
  • lateksowe – mają dużą odporność na ścieranie, tworzą elastyczną powłokę o wysokiej paroprzepuszczalności. Stosuje się je do malowania ścian wymagających częstego zmywania.

Jak malować?

Sufit. Malowanie rozpoczyna się od okna, czyli w miejscu znajdującym się najbliżej naturalnego źródła światła. Jeśli w pomieszczeniu jest kilka okien, malowanie trzeba rozpocząć od strony najbardziej nasłonecznianej. Pierwszą warstwę farby należy nakładać równolegle do okna, drugą prostopadle. Do malowania sufitów najlepiej użyć farb tworzących matowe powłoki, które złagodzą refleksy.

Ściany. Malujemy dopiero po wyschnięciu sufitu. Prace rozpoczynamy od malowania narożników małymi wałkami (pędzle mogą pozostawiać smugi). Pozostałą powierzchnię ścian malujemy dużym wałkiem o takiej samej długości włosia jak w przypadku małego wałka. Pierwszą warstwę nakładamy ruchem krzyżowym od góry do dołu, po zamalowaniu całej powierzchni raz jeszcze nakładamy farbę od góry do dołu, tym razem prostopadle do podłogi.

Emilia Rosłaniec

 

aktualizacja: 2009-11-16

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat Dobre. A moze Polska sie tak zlaicyzowala, ze juz nie wiadomo, co to krzyz? Polska nigdy nie zapomni co to krzyż. Cicho bo zaraz pojawią się obrońcy....

racer

09 Cze 2011, 07:27

Cytat Dla inżynierów nie, ale dla choć odrobinę myślących. Dobre. A moze Polska sie tak zlaicyzowala, ze juz nie wiadomo, co to krzyz?

margaretka2002

08 Cze 2011, 15:42

Cytat Porada chyba tylko dla inżynierów. Co to znaczy ruchem krzyżowym? Czyli niby jak? Czemu nie ma rysunków ze strzałkami i kierunkami ruchu, które by najlepiej rozwiewały wątpliwości - co to znaczy równolegle czy prostopadle do okna?.. ...

racer

01 Cze 2011, 07:16

Porada chyba tylko dla inżynierów. Co to znaczy ruchem krzyżowym? Czyli niby jak? Czemu nie ma rysunków ze strzałkami i kierunkami ruchu, które by najlepiej rozwiewały wątpliwości - co to znaczy równolegle czy prostopadle do okna?..

Gość normalny

28 Maj 2011, 20:01

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jakie są zalety stosowania akrylowych mas uszczelniających przy remoncie ścian wewnętrznych?

Odpowiedź eksperta: Akryle są to produkty na bazie wodnych emulsji akrylowych. Określa się je jako plastyczno-elastyczne uniwersalne kity uszczelniające do wypełniania wewnętrznych rys, spoin i pęknięć.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x