Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Porady ekspertów

Jakich materiałów trzeba użyć do budowy ścianki krzywoliniowej i jak to się robi?

W prospektach widziałem interesujące mnie ścianki krzywoliniowe zbudowane z płyt gipsowo-kartonowych. Zamierzam zbudować podobną jako przegrodę między salonem i kuchnią. Jakich materiałów trzeba użyć do ich budowy i jak to się robi?

Odpowiedź eksperta: Do wykonania krzywoliniowej ścianki szkieletowej można użyć standardowych płyt gipsowo-kartonowych i typowych profili jeśli promień krzywizny nie jest mniejszy od ok. 1,5 m. Jedynie warto zakupić specjalne, nacięte fabrycznie profile przypodłogowe, choć nacięcia, pozwalające na ich wyginanie można również zrobić samemu na zwykłych profilach.

Wygiętą w łuk ściankę najłatwiej wykonać ze specjalnych, bardziej elastycznych, płyt gipsowo-kartonowych
Wygiętą w łuk ściankę najłatwiej wykonać ze specjalnych, bardziej elastycznych, płyt gipsowo-kartonowych (fot. Glasspol.pl Pustaki Szklane)

Prace rozpoczyna się od wygięcia i zamocowania do podłogi i sufitu profili podłogowych, przy czym miejsca gięcia u góry i na dole powinny się ze sobą pokrywać. Kolejny etap wstawienie profili słupkowych w rozstawie nie większej niż 30 cm. Do pokrycia stelaża należy użyć płyt wodoodpornych „zielonych” które przez zamontowaniem należy nawilżyć tak aby uzyskały dostateczną elastyczność.

Nawilżenie powinno być równomierne na całej powierzchni co można uzyskać zraszają je wodą z rozpylacza i pozostawiając przykryte szczelnie folią na pewien czas. Trzeba uważać aby zbytnio nie były namoczone, gdyż wtedy tracą wytrzymałość i przy montażu mogą po prostu się złamać.

Mocowanie płyt do stelaża należy prowadzić bardzo ostrożnie aby wkręty nie uszkodziły warstwy kartonu – lepiej trochę ich wstępnie nie dokręcić a dopiero gdy płyta wyschnie dociągnąć tak aby łebki nieznacznie zagłębiły się w płytę.

Wkręty rozmieszczamy co 15–20 cm przy czym na słupkach, gdzie płyty się łączą, wkręty rozmieszczamy w dwóch rzędach wzajemnie przesuniętych o połowę długości rozstawienia. Do zamaskowania łączy należy użyć perforowanej taśmy papierowej, która znacznie lepiej łączy styki płyt niż siatka z włókna szklanego. Końcowe szpachlowanie i wygładzenie przeprowadza się w sposób typowy dla powierzchni z płyt g-k.

Przy mniejszych promieniach krzywizny ścianki należy użyć specjalnych elastycznych płyt gipsowych o grubości 6 mm zbrojonych włóknem szklanym. Płyty te pozwalają na wyginanie na sucho gdy promień jest większy od 60 cm przy krzywiznach wklęsłych i od 100 cm przy krzywiznach wypukłych. Płyty mocuje się do stelaża wykonanego w sposób opisany powyżej koniecznie w układzie dwuwarstwowym z przesunięciem styków przynajmniej o dwa rozstawy profili.

Redakcja BD

aktualizacja: 2010-02-24

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wykańczanie ścian dla alergików (i nie tylko)

Każdy, kto buduje dom chce, by ściany w nim były równe i gładkie. Do niedawna popularne i powszechnie stosowane były tynki mineralne, np. cementowowapienne.
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x