Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Ścianki działowe z pustaków szklanych

Ścianki działowe z pustaków szklanych

Zamiast typowej, pełnej ścianki działowej można postawić przegrodę z pustaków szklanych, zwanych luksferami. Podzieli ona nie tylko wnętrze domu na mniejsze pomieszczenia, ale będzie też elementem dekoracyjnym, a światło przez nie przenikające doświetli pomieszczenia bez okien.

Do budowy takiej ściany można użyć pustaków bezbarwnych lub kolorowych, najczęściej prostokątnych lub kwadratowych. Pustaki mają zwykle wymiary: 19x19x8 cm lub 24x24x8 cm. Muruje się je na zaprawę murarską do (bez dodatku wapna).

Spoiny pomiędzy pustakami wypełnia się zaprawą do spoinowania. Wykonując ścianę działową o małej powierzchni, wystarczy ustawić pustaki pomiędzy drewnianymi listwami i zasilikonować spoiny. Między ścianami działowymi z pustaków szklanych, a konstrukcją domu należy pozostawić szczeliny dylatacyjne, wypełnione elastycznym materiałem, który będzie mógł przejąć ruchy kształtek spowodowane ich rozszerzaniem się i kurczeniem pod wpływem temperatury.

Maksymalny wymiar powierzchni ściany z pustaków szklanych wynosi 18 m2. Szerokość i wysokość ściany musi być tak przewidziana, aby była wielokrotnością wielkości pustaka wraz ze spoiną lub z listwą. Warto wiedzieć, że na 1 m2 ściany potrzeba 25 pustaków o wymiarach 19x19 cm, 16 pustaków 24x24 cm, 50 pustaków 19x9 cm lub 32 pustaki 24x11,5 cm. Spoiny lub listwy między pustakami w zależności od sposobu łączenia mogą mieć szerokość od 3 do 15 mm.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Z czego ścianka działowa?

Ścianki działowe dzielą wnętrze domu na pomieszczenia. Od przemyślanego projektu, dobrze dobranego materiału i poprawnego wykonania ścianek, zależy komfort i funkcjonalność codziennego życia mieszkańców. Z czego budować ściankę działową i gdzie? Oto jest pytanie.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x