Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Ścianki działowe z pustaków szklanych

Ścianki działowe z pustaków szklanych

Zamiast typowej, pełnej ścianki działowej można postawić przegrodę z pustaków szklanych, zwanych luksferami. Podzieli ona nie tylko wnętrze domu na mniejsze pomieszczenia, ale będzie też elementem dekoracyjnym, a światło przez nie przenikające doświetli pomieszczenia bez okien.

Do budowy takiej ściany można użyć pustaków bezbarwnych lub kolorowych, najczęściej prostokątnych lub kwadratowych. Pustaki mają zwykle wymiary: 19x19x8 cm lub 24x24x8 cm. Muruje się je na zaprawę murarską do (bez dodatku wapna).

Spoiny pomiędzy pustakami wypełnia się zaprawą do spoinowania. Wykonując ścianę działową o małej powierzchni, wystarczy ustawić pustaki pomiędzy drewnianymi listwami i zasilikonować spoiny. Między ścianami działowymi z pustaków szklanych, a konstrukcją domu należy pozostawić szczeliny dylatacyjne, wypełnione elastycznym materiałem, który będzie mógł przejąć ruchy kształtek spowodowane ich rozszerzaniem się i kurczeniem pod wpływem temperatury.

Maksymalny wymiar powierzchni ściany z pustaków szklanych wynosi 18 m2. Szerokość i wysokość ściany musi być tak przewidziana, aby była wielokrotnością wielkości pustaka wraz ze spoiną lub z listwą. Warto wiedzieć, że na 1 m2 ściany potrzeba 25 pustaków o wymiarach 19x19 cm, 16 pustaków 24x24 cm, 50 pustaków 19x9 cm lub 32 pustaki 24x11,5 cm. Spoiny lub listwy między pustakami w zależności od sposobu łączenia mogą mieć szerokość od 3 do 15 mm.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze