Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Budowa ścianki krzywoliniowej z cegieł

Ścianki krzywoliniowe z cegieł są znacznie sztywniejsze, a więc stabilniejsze niż proste, i zazwyczaj nie wymagają zbrojenia. Jak prawidłowo ją wykonać?

Ścianka murowana z cegieł klinkierowych nie wymaga tynkowania i ma efektowny rysunek spoin
Ścianka murowana z cegieł klinkierowych nie wymaga tynkowania i ma efektowny rysunek spoin (fot. Vitrosilicon)
Ścianki krzywoliniowe przeznaczone do tynkowania muruje się w ten sam sposób jak ścianki proste: z przewiązaniem kolejnych warstw przez przesunięcie w nich spoin cegieł o połowę ich długości. Po położeniu każdej cegły sprawdza się, czy ścianka nie odchyla się od pionu ani ze swej płaszczyzny.

Ostateczny kształt nadaje się ściance krzywoliniowej z cegieł podczas tynkowania. Do perfekcyjnego wyprowadzenia powierzchni trzeba używać szablonu, który przesuwa się wzdłuż zamocowanych prowadnic.

Mniej dokładne wyprofilowanie krzywizny uzyskuje się, stosując tzw. pasy kierunkowe – pionowe pasy tynku nałożone w odstępach 30–50 cm zależnie od promienia krzywizny, po których prowadzi się odpowiednio zaokrągloną deskę.

Jeśli ścianka ma być wymurowana z cegieł ozdobnych, np. klinkierowych, których lico ma być widoczne z obydwu stron, a spoiny po obydwu stronach mają być jednakowe, przed przystąpieniem do murowania cegły trzeba przyciąć pod odpowiednim kątem.

Sposób przycięcia cegieł pozwalający na uzyskanie po obydwu stronach ścianki krzywoliniowej spoin o tej samej szerokości
Sposób przycięcia cegieł pozwalający na uzyskanie po obydwu stronach ścianki krzywoliniowej spoin o tej samej szerokości

Kąt ścięcia można ustalić np. przez ułożenie warstwy cegieł na sucho. Jeśli lico spoinowanego muru ma być widoczne tylko od strony wklęsłej, a szerokie spoiny po stronie wypukłej nie będą widoczne, docinanie cegieł nie jest konieczne. Ścianki krzywoliniowe z cegieł są znacznie sztywniejsze, a więc stabilniejsze niż proste, i zazwyczaj nie wymagają zbrojenia.

Przykład domu wybudowanego w technologii ściany krzywoliniowej: Dom kopuła czyli egipski chłop ma rację


Cezary Jankowski

aktualizacja: 2011-09-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Błędy przy wykonywaniu ścianek z płyt gipsowo-kartonowych

Odpowiedź eksperta: Jeżeli płyty składowane są na wolnym powietrzu i dojdzie do ich zawilgocenia, to następuje zniekształcenie materiału, a karton pokrywający gipsowy rdzeń rwie się podczas wkręcania wkrętów. 

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x