Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

10 błędów popełnianych podczas budowy ścian działowych

10 najczęściej popełnianych błędów wykonawczych podczas wykonywania ścianek działowych.

 1. Sztywne połączenie ścian działowych ze stropem. Dotyczy to każdego rodzaju przegrody. W przypadku ścian murowanych 2–3 cm szczelinę między stropem i ścianą wypełnia się pianką poliuretanową, a następnie tynkuje, ścinając kielnią górną krawędź tynku. Powstałą w ten sposób szczelinę wypełnia się masą akrylową (którą można malować). Chroni to przed ewentualnymi pęknięciami na skutek ugięcia stropu, a także zapobiega przenoszeniu dźwięków uderzeniowych z wyższej kondygnacji.

 2. Murowanie ciężkich przegród bezpośrednio na jastrychu przykrywającym izolację cieplną podłogi na gruncie. Może to powodować pękanie jastrychu. Wzdłuż przebiegu takich ścian należy ułożyć dodatkowe zbrojenie tworzące stopkę rozkładającą nacisk przegrody na większą powierzchnię, a pozostałą część podkładu podłogowego oddylatować szczeliną z elastycznym wypełnieniem.
  Murowanie ciężkich przegród bezpośrednio na jastrychu przykrywającym izolację cieplną podłogi na gruncie.
  (fot. Lafarge)
 3. Oparcie przegrody z płyt gipsowo-kartonowych bezpośrednio na podłodze. Przy montażu takiej ściany konieczne jest zastosowanie podkładek o grubości ok. 1 cm, a przy wykańczaniu powstałą szczelinę należy wypełnić pianką montażową.

 4. Montaż ścian szkieletowych przed otynkowaniem pozostałych ścian i sufitu. Stwarza to ryzyko zabrudzenia płyt zaprawą oraz ich zawilgocenia, zwłaszcza w miejscach styku z sufitem lub ścianami.

 5. Zbyt głębokie umieszczenie wkrętów mocujących płyty g-k. Wkręty te powinny być nieznacznie zagłębione w płycie (nie mogą przecinać warstwy papieru). Przy dokręcaniu ich wkrętarką elektryczną należy używać końcówek z ogranicznikiem głębokości dokręcenia.

 6. Nieprawidłowy układ warstw ślepych ścian. W tzw. ślepych ścianach odgradzających nieużytkowane powierzchnie pod skosami, np. na poddaszu, wykonywanych w systemie lekkiej zabudowy, od strony zewnętrznej powinna znajdować się izolacja cieplna osłonięta folią paroprzepuszczalną, a pod płytami g-k lub innym poszyciem należy ułożyć folię paroszczelną. Taka przegroda skutecznie oddzieli przestrzeń ogrzewaną od nieogrzewanej.

 7. Nieprawidłowe wykonanie otworów drzwiowych w ścianach szkieletowych. Podczas wykonywania otworów w takich przegrodach w nadprożu należy wstawić dodatkowe profile słupkowe. Płyty montowane w tym miejscu powinny być wycięte w kształt odwróconej litery L, ale ich łączenia nie mogą przebiegać w linii słupków ościeżowych. W przypadku montowania ciężkich drzwi (powyżej 25 kg) należy zastosować słupki ościeżowe z grubszej blachy.

 8. Osłabienie izolacyjności akustycznej ściany przez zamontowanie nieodpowiednich drzwi. Jeśli zależy nam na dokładnym wyciszeniu pomieszczenia, także drzwi muszą być szczelne – z uszczelkami na obwodzie i ewentualnie z izolacją akustyczną w skrzydle. Trzeba jednak pamiętać, że uszczelnienie drzwi uniemożliwi wentylację pośrednią pomieszczenia (nawiew w oknie a wywiew do kanału wentylacyjnego w innym pomieszczeniu) i trzeba ją zastąpić wentylacją mechaniczną bądź niezależnym kanałem wentylacyjnym.

 9. Niewłaściwe wykonanie bruzd i otworów instalacyjnych w przegrodach. Do ich utworzenia nie należy używać elektronarzędzi kujących (młotowiertarek), młotków i przycinaków, ponieważ może to spowodować wybicie poszczególnych cegieł lub bloczków bądź ściana może popękać. Do bruzdowania należy używać bruzdownic tarczowych, a do wykonywania dużych otworów – otwornic z nasypem ściernym. Głębokość bruzd nie może przekraczać 1/3 grubości ściany (na krótkich odcinkach – do 1 m, dopuszczalne jest pogłębienie ich do połowy grubości przegrody).

 10. Złe rozplanowanie w ścianie puszek elektrycznych. Puszki pod gniazda i łączniki montowane po obu stronach ściany nie powinny wypadać naprzeciw siebie. Osłabia to bowiem izolację akustyczną przegrody, a ponadto w cienkich ścianach takie ich osadzenie może nie być możliwe.

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2012-03-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze