Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Porady ekspertów

Jaka jest przyczyna pękających ścian działowych?

Jaka jest przyczyna pękających ścian działowych?

Sąsiad ma dom w stanie surowym otwartym. Po zimie popękały mu praktycznie wszystkie ściany działowe. Są wykonane z betonu komórkowego na klej, spoczywają na warstwie „chudego betonu”. Ściany działowe nie są obciążone, strop opiera się na ścianach nośnych, wyższych o kilkanaście centymetrów. „Chudziak” nie osiadł w okolicach ścian ani też nie popękał. Co jest przyczyną i jak temu zaradzić?

Odpowiedź eksperta: Pękanie ścianek działowych spowodowało zjawisko wysadzin mrozowych przy znacznym spadku temperatury zewnętrznej. Podkład podłogowy prawdopodobnie został ułożony nie na warstwie podsypki piaskowej, ale na gruncie rodzimym zawierającym znaczny udział tzw. cząstek spławialnych. Zawarta w gruncie woda po zamarznięciu zwiększyła swoja objętość, powodując „wybrzuszenie” chudego betonu i uniesienie stojących na nim ścianek działowych.

Ponieważ ścianki te są powiązane z murem nośnym, który spoczywa na stabilnym fundamencie, w miejscach łączenia powstały naprężenia doprowadzające do pęknięć i rozwarstwień w ściankach działowych. Efekt zniszczeń spotęgowało nierównomierne przemarzanie gruntu – w pierwszej kolejności wysadziny pojawiły się w pobliżu ścian zewnętrznych i z czasem przemieszczały się wgłąb budynku.

Decydując się na pozostawienie budynku na zimę w stanie otwartym, lepiej zrezygnować ze stawiania ścianek działowych na gruncie, gdyż nawet przy prawidłowo wykonanym podkładzie podłogowym istnieje ryzyko uszkodzenia ścianek działowych przez mróz. W opisanej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak rozebrać uszkodzone ścianki i postawić je od nowa na wzmocnionym podkładzie podłogowym. Jeśli mają przetrwać kolejną zimę, podłogę trzeba będzie ocieplić i "zamknąć" budynek, wstawiając okna.

Przeczytaj o tym problemie na http://forum.budujemydom.pl/sciany-dzialowe-t17980.html

Redakcja BD
fot. Przemo1977 (forum.budujemydom.pl)

aktualizacja: 2013-03-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

10 błędów popełnianych podczas budowy ścian działowych

10 najczęściej popełnianych błędów wykonawczych podczas wykonywania ścianek działowych.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Nowa kolekcja kamieni dekoracyjnych BRUK-BET
Nowa kolekcja kamieni dekoracyjnych BRUK-BET Kamień dekoracyjny stanowi doskonałą alternatywę dla farb, tapet czy tynków strukturalnych. Nowoczesna technologia produkcji pozwala stworzyć ...
Płyta mfp® firmy Pfleiderer - nieograniczone możliwości aranżacji
Płyta mfp® firmy Pfleiderer - nieograniczone możliwości aranżacji Płyta mfp® z racji swoich zalet stanowi jeden z najbardziej uniwersalnych i wartych wykorzystania materiałów dla wystawiennictwa. Takie cechy, ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x