Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Dekoracja ściany wewnętrznej kamieniem gipsowym

Żałujemy, że podczas remontu domu nie podłączyliśmy instalacji elektrycznej do oświetlenia kamienia do włącznika przy wejściu. Włączanie oświetlenia byłoby zdecydowanie wygodniejsze niż jest to teraz - mówią Patrycja i Andrzej, członkowie Klubu Budujących Dom.

Rodzaj pomieszczenia: pokój dzienny o powierzchni 18 m2, wymiary wykończonej w ten sposób ściany 1,7 × 2,7 m.

Opis dekoracji: kamień gipsowy Limburg firmy Stone Master imitujący piaskowiec; wymiary płytek 180–475 × 90 mm, grubość 15–35 mm.

Sposób wykończenia pozostałych ścian: farba akrylowa Dulux Magnolia.

Decyzja: chcieliśmy stworzyć przytulne i oryginalne wnętrze w pokoju, w którym spędzamy najwięcej czasu. Poza tym brakowało nam w nim centralnego miejsca, a kamień takie stworzył. Spodobał nam się kamień Limburg ze względu na fakturę i jednolity kolor. Jest on lekki i można go pomalować na dowolny kolor. Sami wpadliśmy na pomysł położenia takich płytek zainspirowani zdjęciami producenta i innymi, znalezionymi na różnych stronach internetowych.

Sposób wykonania: wyznaczoną powierzchnię ściany oczyściliśmy z kurzu i wykonaliśmy bruzdę pod przewód do oświetlenia. Rozplanowaliśmy na podłodze ułożenia płytek, aby ograniczyć ilości odpadów. Rozrobioną zaprawę nakładaliśmy packą na całą powierzchnię płytki i dociskaliśmy ją do ściany. Płytki brzegowe przycinaliśmy za pomocą szlifierki kątowej. Całość dekoracji dwukrotnie zaimpregnowaliśmy.

Zamontowanie listwy roboczej wyznaczającej pierwszy poziom płytek Zamontowanie listwy roboczej wyznaczającej pierwszy poziom płytek Wykonanie bruzdy i poprowadzenie przewodu elektrycznego do oświetlenia Wykonanie bruzdy i poprowadzenie przewodu elektrycznego do oświetlenia


Niezbędne narzędzia:
poziomica, miarka, szlifierka kątowa z tarczą do cięcia kamienia, mieszadło do zaprawy, paca zębata lub kielnia, frezarka lub bruzdownica elektryczna.

Przyklejanie kolejnych płytek
Przyklejanie kolejnych płytek

Rady i przestrogi:

 • Żałujemy, że podczas remontu domu nie podłączyliśmy instalacji elektrycznej do oświetlenia kamienia do włącznika przy wejściu. Włączanie oświetlenia byłoby zdecydowanie wygodniejsze niż jest to teraz.

 • Podczas układania zdecydowaliśmy, że kamień ułożymy do samego sufitu, obecnie zrównalibyśmy wysokość ułożenia kamienia z łukiem, który prowadzi do salonu.

 • Polecamy obudowanie dekoracji z kamienia z każdej strony w taki sposób, by utworzyła ona wnękę z kamieniem w środku i oświetleniem po bokach. Nam już zabrakło na to czasu i nie chcieliśmy remontować całego pokoju.

 • Kamień trzeba zaimpregnować i to dwukrotnie. Producent podał zużycie preparatu na metr kwadratowy, ale nam wyszło więcej niż na opakowaniu. Czyszczenie kamienia z kurzu jest bardzo proste, wystarczy użyć odkurzacza z okrągłą szczotką.

 • Wybraliśmy do oświetlenia żarówki LED o ciepłej żółtej barwie. Polecamy, są energooszczędne i dają łagodne światło. Właściwie ta dekoracja stanowi oświetlenie codzienne naszego pokoju.

 • Efekt dekoracji jest naprawdę fajny, jesteśmy zadowoleni. Goście, którzy widzą ścianę po raz pierwszy mówią, że tworzy ona wrażenie kaskady, a oświetlenie uspokaja.

Koszty: materiał – kamień – 45,95 zł za opakowanie 0,62 m2 (74,11 zł/m2); klej gipsowy Retro – 32 zł za worek 25 kg; Impregnat Stone Master – 2 opakowania po 31 zł/l; robocizna – zaprzyjaźniona firma wykończeniowa Remax.

Oświetlenie LED podświetlające dekorację Oświetlenie LED podświetlające dekorację

Joanna Dąbrowska

aktualizacja: 2013-01-16

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze