Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Aktualności

Bloczek akustyczny SILIKAT A12

Bloczek akustyczny SILIKAT A12

Nowy bloczek akustyczny SILIKAT A12, oferowany przez Grupę SILIKATY, to wytrzymałość, niepalność, wysoki poziom termoizolacyjności i wreszcie dobra izolacyjność akustyczna.

Silikaty to innowacyjne wyroby wapienno-piaskowe, które w budownictwie zyskują coraz większą popularność. Bloczki silikatowe z powodzeniem wykorzystywane są do wznoszenia ścian konstrukcyjnych, działowych, ścian piwnic oraz elewacji. Również z punktu widzenia bezpieczeństwa są one jednym z najlepszych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku. 

Elementy murowe tego typu cechują się bowiem najwyższą wytrzymałością w swojej klasie, sięgającą nawet 35 MPa. Oprócz doskonałych właściwości fizycznych, ich zaletą jest przede wszystkim obniżenie kosztów i znaczne uproszczenie budowy.

SILIKAT A12 – masa ciszy

Hałas to wszelkie, nieprzyjemne, dokuczliwe drgania przenoszone za pośrednictwem powietrza na organ słuchu i inne elementy organizmu człowieka. Z tego powodu wymaga się, aby przegrody w budynkach chroniły mieszkańców przed hałasem, czyli spełniały odpowiednie wymagania w odniesieniu do dźwięków powietrznych, uderzeniowych i instalacyjnych.

Nie jest tajemnicą, że "ciche" ściany najprościej i najtaniej wznieść z ciężkich elementów. Duża masa przegrody powoduje, że trudno wprawić ją w wibrację czy drgania, co zapobiega przemieszczaniu się hałasu. Bloczek A12 nie ma drążeń (Grupa 1S), jest produkowany jako wyrób pełny w wysokiej klasie gęstości 2,0. Jego duża masa powoduje, że ściany z niego wykonane ze sporym zapasem spełniają normowe wymagania odnośnie izolacyjności akustycznej przegród wewnętrznych, a konkretnie przegród działowych w obrębie mieszkania (norma PN-B-02151-3;1999).

Masa powierzchniowa ściany to jednak nie wszystko. Brak profilowań (gładka powierzchnia czołowa) wymusza na wykonawcy wykonanie również spoin czołowych, co ma wpływ na wiekszą szczelność muru, a tym samym poprawę izolacyjności akustycznej. Dodatkowymi atutami bloczków SILIKAT A12 są: jego dokładność T2, która pozwala na budowanie na cienką spoinę, a także wysoka klasa odporności ogniowej. Ściana grubości 12 cm wykonana z SILIKATU A12 zapewnia nośność, szczelność i izolacyjność ogniową przy bezpośrednim działaniu ognia przez dwie godziny - REI 120.

Tabela 1. Parametry akustyczne ścian z SILIKATU A12 na podstawie zestawienia wartości wskaźników izolacyjności akustycznej ścian przygotowanego przez Zakład Akustyki ITB (wersja uaktualniona maj 2013).

Rodzaj ściany Rodzaj tynku Masa powierzchniowa ściany (bez tynku) Rw(C,Ctr) RA1 RA2
Ściana z SILIKATU A12 gr. 12 cm Cementowo - wapienny gr. 12 mm 220 kg/m2 50 (-1,-5) 49 45
Ściana z SILIKATU A12 gr. 12 cm Gipsowy gr. 10 mm 220 kg/m2 49 (-1,-5) 48 44

SILIKAT A12 - Zastosowanie

SILIKAT A12, o wymiarach 250x120x220 mm, oferowany przez Grupę SILIKATY przeznaczony jest do wznoszenia murowanych ścian działowych o podwyższonej izolacyjności akustycznej grubości 12 cm. Najczęściej wykorzystywany jest do wykonywania ścian pomieszczeń sanitarnych, chroniąc przed hałasami dobiegającymi z łazienek (prysznic, spłuczka itp.) lub zabudowy różnego rodzaju szachtów, gdzie przede wszystkim zapobiega hałasom instalacyjnym.

Ściana działowa wykonana z SILIKATU A12 nie dość, że izoluje od hałasu, to ze względu na brak drążeń (bloczek pełny) pozwala na łatwy i bezpieczny montaż różnego rodzaju ciężkich przedmiotów np. szafki kuchenne, półki spiżarni, biblioteczki, czy duże telewizory.

Firma powiązana: Grupa Silikaty
aktualizacja: 2013-07-16

Dodaj komentarz

Czyszczenie cegły rozbiórkowej z zaprawy.

Czym mogę usunąć zaprawę ze starej cegły rozbiórkowej, aby była czysta i miała swój właściwy kolor. Czyszczę szczotką drucianą, ale schodzi tylko wierzchnia warstwa a plamy zostają, ponadto po szczotce zostają czarne ślady od szorowania.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x