Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Aktualności

Energooszczędne przedszkole w 7 dni

Energooszczędne przedszkole w 7 dni

W poniedziałek, 25 listopada br., rozpoczęła się budowa energooszczędnego przedszkola w Siemianowicach Śląskich. Konstrukcja budynku powstaje w technologii prefabrykowanej, opartej na szkielecie drewnianym. Roboty budowlane mają potrwać jedynie 7 dni roboczych! Przedszkole będzie służyć aż 100 maluchom.

Początek tej ciekawej historii jest dość prozaiczny. Właścicielom prywatnego przedszkola w Siemianowicach Śląskich wymówiono dotychczasowy lokal. Zdecydowali się oni wówczas na zakup gruntu i zbudowanie nowoczesnej placówki oświatowej. Od tego momentu wszystko zaczęło się układać. Projekt przedszkola przygotowała mama jednego z podopiecznych, która jest architektem.

Budynek postanowiono wznieść w nowoczesnej i jednocześnie energooszczędnej technologii, wybór więc był dość oczywisty – zdecydowano się na konstrukcję prefabrykowaną z drewnianym szkieletem. Adaptację projektu przeprowadziła firma MultiComfort - dostawca gotowych elementów prefabrykowanych i wykonawca budowy, która jest producentem certyfikowanych prefabrykowanych domów energooszczędnych i pasywnych. Siemianowickie przedszkole będzie jednym z największych obiektów wzniesionych z prefabrykatów na terenie Polski.

Nowoczesne rozwiązania

Ze względu na grunt nasypowy, zadecydowano o tradycyjnej płycie fundamentowej (powierzchnia 290 m²), przygotowanej miesiąc wcześniej. Fundament zaizolowano płytami styropianowymi firmy Termoorganika o grubości 10 cm (Termonium fundament).

Budynek powstaje w technologii szkieletu drewnianego (drewno konstrukcyjne KVH i BSH, zostało zabezpieczone przeciwogniowo). Przegrody zewnętrzne to konstrukcja oparta na płytach gipsowo-włóknowych fermacell o grubości 12,5 oraz 15 mm, wełnie mineralnej Toprock firmy Rockwool oraz styropianie z dodatkiem neoporu. Ściany z prefabrykatów skręcane będą na miejscu budowy łącznikami Spax - po 5 wkrętów na każde połączenie.

W ten sam sposób łączone będą elementy stropowe ze ścianami. Z kolei ściany parteru zamocowane będą do płyty fundamentowej kotwami do betonu. Od zewnątrz wykorzystano system ociepleń BSO firmy Caparol. Dzięki zastosowanej technologii ściany budynku uzyskały współczynnik izolacyjności U = 0,13 W/(m²·K)

Dach przedszkola ma konstrukcję drewnianą - wiązary z drewna KVH wykonane w systemie Kasper. Na pokrycie dachowe wybrano dachówkę cementową Braas. W budynku przedszkola zostaną zamontowane okna PVC firmy Izoterm na profilach Veka (w przewadze pakiet 3-szybowy). Stolarka okienna instalowana będzie metodą ciepłego montażu w warstwie izolacji z użyciem kołnierzy i taśm rozprężnych Illbruck.

Jak przystało na budynek energooszczędny, nowe przedszkole ogrzewane będzie niskotemperaturowym systemem podłogowym (Wavin), zasilanym kondensacyjnym kotłem gazowym firmy Viessmann. Budynek wyposażony zostanie również w system wentylacji z odzyskiem ciepła (3 rekuperatory firmy Frapol) - oddzielnie zaprojektowano wentylację w pomieszczeniach przeznaczonych dla dzieci i w pomieszczeniach technicznych. Przybliżony koszt inwestycji tej nowoczesnej, energooszczędnej i świetnie wyposażonej placówki to 1 mln zł.

FERMACELL W LICZBACH:

  • na ścianach konstrukcyjnych (dwustronnie płyta gipsowo-włóknowa 15 mm).
  • na ścianach wewnętrznych (dwustronnie płyta gipsowo-włóknowa 12,5 mm).
  • na stropie międzykondygnacyjnym (płyta gipsowo-włóknowa 2x 12,6 mm, aby spełnić wymogi REI 60)
  • na dolnym pasie wiązara (płyta gipsowo-włóknowa 12,5 mm)
  • w salach zabaw (dwustronnie podwójne płytowanie z płyt gipsowo-włóknowych 2x 15mm, aby spełnić wymagania akustyczne)
  • łącznie zużyto 1600 m² płyt fermacell o grubości 12,5 mm oraz 2600 m² fermacell o grubości 15 mm.
aktualizacja: 2013-12-03

Dodaj komentarz

Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...

Czyszczenie cegły rozbiórkowej z zaprawy.

Czym mogę usunąć zaprawę ze starej cegły rozbiórkowej, aby była czysta i miała swój właściwy kolor. Czyszczę szczotką drucianą, ale schodzi tylko wierzchnia warstwa a plamy zostają, ponadto po szczotce zostają czarne ślady od szorowania.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x