Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Ściana wodna w holu i na klatce schodowej

Ściana wodna w holu i na klatce schodowej

Ściana wodna sprawdza się. Początkowo woda płynęła po lustrze i po fragmentach kamiennej ściany po jego bokach. Jednak musiałem odpiąć nitki wody na kamiennych częściach, ponieważ woda płynęła po fakturowanej powierzchni zbyt głośno, rozchlapywała się i uciekała bruzdami na schody, podłogę i boczne ściany - mówi Mariusz, Członek Klubu Budujących Dom, który dekorował ściany 3 lata temu.

Rodzaj pomieszczenia: hol i klatka schodowa na parterze, otwarte na pomieszczenia dzienne; salon o powierzchni 58,50 m2; sypialnie rodziców i dziecka.

Ściana wodna – czarną kamienną okładzinę oraz czarne lustro oświetlają kolorowe LED-y

Rodzaj dekoracji:

 • Hol i klatka schodowa na parterze – ściana wodna (4 x 7 m) z okładziny kamiennej Kerstone Etna – Sierra (15 x 15 cm) i Wall (15 x 40 cm) oraz czarnego lustra (2,20 x 7 m). Woda, czerpana przez pompę z koryta przy posadzce, pompowana jest rurami na szczyt ściany do deszczowni. Stamtąd płynie po lustrze z powrotem do dolnego zbiornika. 
 • Salon – tapeta flokowana na flizelinie, 3 rolki (0,53 x 10,05 m) oraz gipsowe panele dekoracyjne Loft (06/A i 06/B). 
 • Sypialnie – gipsowe panele dekoracyjne w pokoju dziecka Loft 05 (12 szt.), w sypialni rodziców Loft 10 (9 szt.)

Sposób wykończenia pozostałych ścian: akrylowo-lateksowa farba, kolor m.in. kawa latte.

Decyzja: reprezentacyjny hol na parterze jest takim miejscem, w którym fajnie jest się czymś wyróżnić. W moim znajduje się na dodatek klatka schodowa z wysokim stropem katedralnym. Na jakimś filmie zobaczyłem ścianę wodną i pomyślałem, że nadawałaby się do niesztampowego ozdobienia tej flagowej strefy domu. Łączyła wiele aspektów – dawała nietuzinkowy efekt wizualny, dzięki pluskowi wody – efekt dźwiękowy, a jednocześnie stawała się nawilżaczem powietrza w sercu budynku.

Fakturowaną kamienną okładzinę w kolorze czarnym podkreśliłem kolorowym oświetleniem LED-owym, a wysoką klatkę schodową – długą wiszącą lampą w suficie. Dekoracyjne panele z gipsu wypatrzyłem w Internecie i umieściłem na trzech ścianach w różnych częściach domu. Nie chciałem mieć tylko monotonnych płaskich ścian.

Wykonanie: na tynkach maszynowych z gipsu zleciłem położenie gładzi lateksowej, w celu zabezpieczenia ścian i sufitów przed pękaniem. Ściana wodna – instalację wodną i zbiornik na wodę wykonała specjalistyczna firma, resztę prac – ekipa wykańczająca wnętrza. Okładzinę z kamienia fachowcy umocowali na zaprawie klejowej i zaimpregnowali środkiem do kamienia, w celu wydobycia faktury i koloru oraz zabezpieczenia przed kurzem. Długie czarne lustro przyklejono na elastyczny, wodoszczelny szlam cementowy. Panele gipsowe montował ich sprzedawca – na zaprawie klejowej.

Niezbędne narzędzia: szlifierka kątowa z tarczą do kamienia, mieszadło do zaprawy, paca zębata, wałek do malowania, pędzel do kleju, nóż do cięcia tapet itd.

Ściana wodna ma wysokość 7 m Płyty gipsowe Loft w salonie są podświetlone od dołu lampami LED

Ściana wodna w holu i na klatce schodowej - rady i przestrogi:

 • Polecam ułożenie na surowych tynkach gładzi lateksowej. Przetestowałem ją w poprzednim domu. Mimo osiadania budynku, na ścianach nie ma rys i pęknięć.

 • Ściana wodna sprawdza się. Początkowo woda płynęła po lustrze i po fragmentach kamiennej ściany po jego bokach. Jednak musiałem odpiąć nitki wody na kamiennych częściach, ponieważ woda płynęła po fakturowanej powierzchni zbyt głośno, rozchlapywała się i uciekała bruzdami na schody, podłogę i boczne ściany. Obecnie słyszymy tylko delikatny plusk, kiedy woda wpływa do zbiornika przy podłodze. Siłę i głośność reguluję "na pompie". Instalację wodną ściany podłączyłem do instalacji wodnej i kanalizacyjnej w budynku.

  Osady z wody, widoczne na czarnym lustrze, trzeba raz w miesiącu usuwać środkami chemicznymi. Kamień odkurzamy. Moim naśladowcom radzę staranie rozpoznać koszty u różnych wykonawców. Rozpiętość cenowa jest porażająca. Jeden z nich, reklamujący się jako jedyny na rynku, "zaśpiewał" cenę 300 000 zł!

 • Lofty i tapetę podświetliłem LED-ami z dołu lub od góry, co uwidacznia ich fakturę. Lofty odkurzamy. Na kolorowych pozostają ślady palców, ale znikają po przetarciu wilgotną szmatką. Flokowana tapeta wymaga ostrożnego odkurzania.

Ściana wodna w holu i na klatce schodowej - koszty materiałów:

 • ściana wodna 32 000 zł; 
 • tapeta flokowana 1200 zł;
 • lofty i zaprawa klejowa 1950 zł (salon), 1370 zł (pokój dziecka), 650 zł (sypialnia rodziców). 

Ściana wodna w holu i na klatce schodowej - koszty robocizny:

 • gładź lateksowa (cały dom 300 m2) 17 000 zł; 
 • ściana wodna – projekt, instalacja, montaż 17 500 zł; 
 • ułożenie paneli gipsowych 700 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2014-05-20

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Klatka schodowa udekorowana okładziną z korka

Wybraliśmy korek, ponieważ zależało nam na nieoklepanej dekoracji klatki schodowej oraz, co szybko wynikło w praktyce, na wytłumieniu hałasu w pomieszczeniach na parterze, które ze względu na ogrzewanie podłogowe mają ceramiczne posadzki - mówi Marta, czytelniczka Budujemy Dom, która dekorowała ściany w 2007 roku.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x