Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Porady ekspertów

Od czego zacząć malowanie ścian i jak pozbyć się purchli?

Od czego zacząć malowanie ścian i jak pozbyć się purchli?

Planuję odświeżyć pokoje. Chcę to zrobić we własnym zakresie. Do pomalowania są zarówno sufity, jak i ściany. Część ścian jest w bardzo dobrym stanie. Jednak są miejsca, w których porobiły się purchle. Od czego zacząć malowanie ścian i jak pozbyć się purchli?


Odpowiedź eksperta: Purchle to najczęściej efekt zbyt szybkiego nałożenia kolejnej warstwy farby – przed wyschnięciem poprzedniej. Mogą być również skutkiem odparowywania wilgoci z zawilgoconego muru np. na ścianie pomiędzy pokojem i łazienką.

Wszystkie prace związane z malowaniem należy skrupulatnie wykonać według poniższej kolejności:

1) Staranne przygotowanie podłoża. Sufit oraz ściany, które planujemy odnowić należy wyczyścić z różnego rodzaju brudu. Jeśli stara farba jest popękana, odstaje od podłoża lub są purchle, a miejscami nawet pęknięcia, należy wszystko zeskrobać za pomocą szpachelki. Pęknięcia ścian należy dodatkowo pogłębić i poszerzyć np. szpachelką, dokładnie zeskrobać brzegi, a następnie odpylić. Tak przygotowane podłoże należy umyć gąbką zamoczoną w wodzie z detergentem (np. z mydłem malarskim).

2) Ochrona i zabezpieczenie przed rozpoczęciem prac. Zaleca się dokładne zabezpieczenie wszystkich elementów, które mogłyby ulec zabrudzeniu farbą np. okien, grzejników, kontaktów. W tym celu należy użyć taśmy oraz folii malarskiej. W przypadku podłóg trzeba przykryć je nie tylko folią ale i tekturą. Tekturę układamy na podłodze pasami, z których każdy osobno mocujemy taśmą.

3) Szpachlowanie. W miejscach ubytków nakładamy masę szpachlową (gotową lub sami przygotowujemy wg instrukcji producenta). Masę nakładamy wzdłuż pęknięć zatapiając w niej taśmę fizelinową (lub siatkę zbrojącą). Następnie wyrównujemy, aby była niewidoczna. Po wyschnięciu szpachlę należy zeszlifować w celu uzyskania gładkiej i równej powierzchni.

4) Gruntowanie. Dlaczego należy gruntować powierzchnię przed położeniem farby? Jest kilka powodów, najważniejsze z nich to: poprawienie przyczepności oraz zmniejszenie chłonności, czyli zwiększenie wydajności farby, jak również skuteczniejsze krycie starego koloru. Do gruntowania służą specjalne preparaty, które mogą być gotowe do użytku lub wymagają rozcieńczenia w odpowiednich proporcjach wg zaleceń producenta. Preparat nakładamy za pomocą wałka lub pędzla warstwami. Pierwsza warstwa pionowo, druga poziomo. Dzięki temu mamy pewność, że cała powierzchnia zostanie dokładnie zagruntowana.

5) Malowanie. Przed rozpoczęciem prac, farbę należy dokładnie wymieszać. Malowanie pomieszczenia zaczynamy od sufitu. Na początku pokrywamy wąskim pędzlem krawędzie wokół kontaktów, włączników, przewodów elektrycznych żyrandola, potem wzdłuż narożników, listew przypodłogowych oraz innych miejsc niedostępnych dla grubego pędzla oraz wałka. Jeżeli farbę nakładamy dwukrotnie na podłoże postępujemy tak jak w przypadku gruntowania, malujemy raz pionowo, drugi raz poziomo. Gdy używamy wałka, farbę nanosimy na środek malowanego pasa i równomiernie ją rozprowadzamy na całej długości. Dzięki temu uzyskamy jednolitą warstwę. Ostatnią warstwę nanosimy od okna, dzięki temu jeśli powstaną jakieś smugi, to będą niewidoczne. Ściany malujemy podobnie, jak sufit.

6) Wietrzenie. Pomieszczenie trzeba wietrzyć po skończonych pracach. Nie należy jednak robić tego zbyt intensywnie w upały lub nadmiernie podgrzewać go zimą (do ponad 25°C).

Redakcja BD
fot. Richard Goose Neck

aktualizacja: 2014-09-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Dekoracje ścian fototapetami i tynkiem z masy gipsowej

W sypialni zdecydowałam się na ułożenie dekoracyjnego tynku z masy gipsowej. Murarz wykonał z niej kilka próbnych zacierek i wybrałam jedną z nich. Kiedy wróciłam z pracy i zobaczyłam tynk na całej powierzchni ścian, załamałam się. Wyglądał okropnie! - mówi Ewelina, Członkini Klubu Budujących Dom, która dekorowała ściany 2,5 roku temu.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x