Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Naprawa sufitu, ścian i posadzki po rozbiórce ściany działowej

Naprawa sufitu, ścian i posadzki po rozbiórce ściany działowej

Po usunięciu ściany działowej, na pozostałych ścianach, podłodze i suficie pozostają mniejsze lub większe uszkodzenia, które trzeba naprawić. Mogą też pojawić się nieprzewidziane problemy, gdy powierzchnie ścian czy sufitu po obu stronach wyburzonej ścianki nie stanowią jednej płaszczyzny.

Poziomy posadzek w nowo powstałym pomieszczaniu mogą być na różnej wysokości, tworząc trudny do zlikwidowania próg. Dalsze prace remontowe zależeć więc będą od stanu powierzchni wymagających uzupełnienia i naprawy oraz pożądanej estetyki wykończenia. W przypadku konieczności odtworzenia instalacji przebiegającej w usuniętej ścianie, możemy wykorzystać bruzdy (w posadzce, suficie i w sąsiednich ścianach), powstałe po jej zburzeniu, lub – jeśli ich głębokość nie będzie wystarczająca – pogłębić je i poprowadzić w nich nowe przewody elektryczne i rury.

Zamaskowanie śladów po zdemontowanej ścianie

Zamaskowanie śladów po zdemontowanej ścianie wymaga wypełnienia bruzd na ścianach i suficie oraz uzupełnienia pokrycia podłogowego (jeżeli nie planujemy wymiany posadzki w całym pomieszczeniu). Jeśli uskok w tynku na ścianach nie przekracza 1 cm, łatwo można go wyrównać gładzią gipsową (nakładaną cienkimi warstwami) lub tynkarską. Przed nałożeniem warstw wyrównujących, stary tynk należy tak przygotować, aby zapewniał dobrą przyczepność gładzi.

W praktyce, nawet przy równej powierzchni tynku wapiennego lub wapienno-piaskowego o wyczuwalnej fakturze, zamaskowanie wypełnienia bruzd i uzyskanie jednorodności podłoża przewidzianego do malowania wymagać będzie naciągnięcia gładzi na całej powierzchni ścian i sufitu.

Jeśli uskok w ścianie (po wyburzeniu sąsiedniej) nie jest zbyt duży, przyda się gładź gipsowa, nakładana w kilku warstwach Jeśli uskok w ścianie (po wyburzeniu sąsiedniej) nie jest zbyt duży, przyda się gładź gipsowa, nakładana w kilku warstwach
(fot. Fermacell) (fot. Krause)
Jeśli uskok w ścianie (po wyburzeniu sąsiedniej) nie jest zbyt duży, przyda się gładź gipsowa, nakładana w kilku warstwach

Przy większym uskoku na krawędziach tynku, estetyczne wyrównanie powierzchni będzie niemożliwe i w takiej sytuacji warto przyjąć zasadę "czego nie można ukryć, to należy wyeksponować". W miejscu bruzd możemy osadzić np. ozdobne belki drewniane albo zbudować cienki filar. Nierówności na suficie najłatwiej zamaskować płytami gipsowo-kartonowymi lub kasetonami.

Uzupełnienie pokrycia podłogi

Uzupełnienie pokrycia podłogi w pasie po usuniętej ścianie działowej nie będzie trudne, gdy w obu częściach na jednakowym poziomie ułożono identyczną posadzkę, np. panele. Wystarczy wówczas zaprawą renowacyjną wypełnić wgłębienie w podkładzie podłogowym, przykryć folią paroszczelną i matą podkładową, dopasować panele i umocować je listwami progowymi.

W przypadku parkietu klejonego do podłoża, elementy uzupełniające też należy przykleić, a listwy progowe potraktować jedynie jako maskujące połączenia. Najczęściej jednak, głównie ze względu na ujednolicenie wyglądu posadzki, decydujemy się na ułożenie nowego pokrycia w całym wnętrzu. Nowe wykończenie można ułożyć na starej posadzce (jeśli jej stan na to pozwala) lub po jej zerwaniu.

Uzupełnienie pokrycia podłogi
Uzupełnienie pokrycia podłogi

Cezary Jankowski
fot. otwierająca: Krause

aktualizacja: 2014-10-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Remont domu - wyburzanie ścian działowych

Często modernizacja czy zmiana układu funkcjonalnego pomieszczeń wymaga usunięcia fragmentu lub całej ściany. Jest to możliwe, ale tylko w przypadku ściany działowej, która pełni jedynie funkcje przegrody dzielącej wnętrza i nie przenosi żadnych obciążeń od konstrukcji budynku. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy bezpiecznie będziemy mogli ją rozebrać, poradźmy się fachowca (konstruktora, architekta), który na miejscu oceni, czy i w jaki sposób można ścianę wyburzyć.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x