Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Jak wywieźć gruz po wyburzeniu ścian działowych?

Metr kwadratowy rozebranej ściany działowej z cegieł waży 150–250 kg. Wyburzenie muru o długości 4 m (ok. 10 m2) wymaga zatem usunięcia 1500–2500 kg gruzu. Lżejsze będą odpady powstałe w wyniku rozbiórki ściany z pustaków czy bloczków betonu komórkowego, ale ich objętość będzie taka sama.


Po usunięciu ściany szkieletowej pozostaną kawałki płyt gipsowo-kartonowych o różnych rozmiarach, a po demontażu ściany drewnianej – sporo desek. Zależnie od potrzeb i możliwości, część elementów rozbiórkowych będziemy mogli jeszcze wykorzystać, ale większość odpadów trzeba będzie usunąć z działki.

Wynajęcie kontenera. Najprostszy, choć dość kosztowny sposób pozbycia się odpadów budowlanych to zlecenie ich wywozu na składowisko wyspecjalizowanej firmie. Stawia ona kontener (na ustaloną liczbę dni), do którego wrzuca się gruz, bez konieczności składowania go na działce.

Oferta pojemników na gruz jest bardzo szeroka. Wyburzając małą ścianę działową lub tylko jej fragment, możemy zamówić jednorazowe torby o maksymalnej nośności tony. Ich zaletą jest to, że można je ustawić tam, gdzie kontener by się nie zmieścił. Za wywiezienie takiej torby zapłacimy ok. 90 zł. Przy większej ilości gruzu, lepszy będzie kontener (plastikowy lub metalowy) o pojemności od 0,5 m3 do nawet 7 m3. Za kontener o pojemności 0,55 m3 zapłacimy 110 zł, za 2 m3 – 250 zł, a za 7 m3 – 400 zł. Cena zawiera podstawienie kontenera, jego tygodniowy postój i wywóz odpadów budowlanych.

Wywóz na wysypisko gminne. Na bezpłatny odbiór gruzu możemy liczyć, jeżeli gmina ma własne wysypisko śmieci, a my dysponujemy przyczepką, na której możemy go tam zawieźć. O takiej możliwości dowiemy się w miejscowym zakładzie gospodarki komunalnej.

Oddanie gruzu na wyrównanie działki. Warto też rozejrzeć się po okolicy, popytać sąsiadów i sprawdzić ogłoszenia w lokalnej prasie czy w Internecie. Można bowiem znaleźć chętnych, którzy przyjmą gruz bezpłatnie, np. do wyrównania terenu własnej posesji czy utwardzenia drogi.

Aby pozbyć się gruzu, najwygodniej zamówić torby, które wyspecjalizowana firma odbierze od nas, a zawartość wywiezie na odpowiednie wysypisko Aby pozbyć się gruzu, najwygodniej zamówić kontener (b), które wyspecjalizowana firma odbierze od nas, a zawartość wywiezie na odpowiednie wysypisko
a) (fot. EcoBag) b) (fot. Ameco)
Aby pozbyć się gruzu, najwygodniej zamówić torby (a) lub kontener (b), które wyspecjalizowana firma odbierze od nas, a zawartość wywiezie na odpowiednie wysypisko

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2014-10-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...

Naprawa sufitu, ścian i posadzki po rozbiórce ściany działowej

Po usunięciu ściany działowej, na pozostałych ścianach, podłodze i suficie pozostają mniejsze lub większe uszkodzenia, które trzeba naprawić. Mogą też pojawić się nieprzewidziane problemy, gdy powierzchnie ścian czy sufitu po obu stronach wyburzonej ścianki nie stanowią jednej płaszczyzny.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze