Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Porady ekspertów

Jak dokonać rozbiórki ścianki działowej z cegły pełnej?

W trakcie budowy domu, kilka elementów zostało zmienionych. Między innymi postanowiłam zmniejszyć powierzchnię salonu, stawiając ściankę z cegły pełnej otynkowanej. Mimo że przez wiele lat było to bardzo dobre rozwiązanie, teraz chciałam wrócić do pierwotnego planu i ją wyburzyć, powiększając powierzchnię wykorzystywaną na co dzień. W jaki sposób należy to zrobić?

Odpowiedź eksperta: W przedstawionej sytuacji wiadomo, że ścianka, którą chcemy rozebrać jest ścianką działową, czyli nieprzenoszącą żadnych obciążeń (poza ciężarem własnym). Jest to zadanie dosyć proste.

Gorzej, gdy chcemy wyburzyć jakąś ścianę lub jej część i nie jesteśmy pewni, jaką pełni ona funkcję. Wówczas lepiej zasięgnąć porady konstruktora, który sporządzi ekspertyzę.

Najprościej sprawdzić rodzaj ściany przez skucie pasa tynku na jej styku z sufitem. Jeśli ściana nie łączy się z konstrukcją stropu, ani nie ma w niej wieńca żelbetowego, wówczas jest to ściana działowa. Ściany takie rozbiera się stosunkowo łatwo, gdyż zaprawa łącząca poszczególne elementy ma małą wytrzymałość.

Zanim przystąpimy do rozbiórki ścianki działowej

Zanim przystąpimy do prac, należy przygotować pomieszczenia przylegające do ściany. Najpierw odłącza się i demontuje wszystkie instalacje z wyburzanej części. Warto zadbać o szczelne zaklejenie otworów drzwiowych folią, aby zminimalizować ilość pyłu przedostającą się do innych części domu. Ważne jest również zabezpieczenie podłogi. Sama gruba folia nie wystarczy. Dlatego najlepiej ułożyć płyty pilśniowe, deski bądź grube kartony i dopiero na nie folię, która umożliwi późniejsze sprzątanie gruzu.

Rozpoczynamy rozbiórkę ścianki działowej

Prace rozpoczyna się od wykonania otworu w środku szerokości ściany, w najwyższym jej punkcie. Następnie zdejmuje się cegła po cegle kolejne warstwy. Jest to bardzo czasochłonny proces, jednak bezpieczny zarówno dla osób pracujących, jak i dla konstrukcji budynku.

Trzeba zaznaczyć, że nie wolno dokonywać wyburzania ściany, zaczynając od dołu, ani jej przewracać. Wówczas może zawalić się w sposób niekontrolowany. Nie wolno też gromadzić rozbieranych cegieł w jednym miejscu. Najbezpieczniej jest je układać pod ścianami tylko w kilku warstwach i sukcesywnie je wynosić.

Jeśli tynk trzyma się dobrze cegieł, to chcąc później wykorzystać ten materiał, należy go usunąć. Jeśli jednak sam odpada, to lepiej go zerwać, zanim zacznie się rozbiórkę. Dzięki temu w czasie pracy będzie się mniej pylić.

Rozbiórkę ścianki działowej rozpoczyna się od wykonania otworu w środku szerokości ściany, w najwyższym jej punkcie Potem zdejmuje się cegła po cegle kolejne warstwy. Cegły należy układać pod ścianami w kilku warstwach i sukcesywnie wynosić
Rozbiórkę ścianki działowej rozpoczyna się od wykonania otworu w środku szerokości ściany, w najwyższym jej punkcie Potem zdejmuje się cegła po cegle kolejne warstwy. Cegły należy układać pod ścianami w kilku warstwach i sukcesywnie wynosić
Nie wolno wyburzać ściany, zaczynając od jej dołu lub części środkowej, jak również jej przewracać. Może dojść do uszkodzenia stropu Nie wolno wyburzać ściany, zaczynając od jej dołu lub części środkowej, jak również jej przewracać. Może dojść do uszkodzenia stropu

Łączenie ścianek działowych

Zakończenie rozbiórki zależy również od tego, w jaki sposób rozbierana ściana była połączona. Ściany działowe łączono na dwa sposoby.

Pierwszy – gdy ściany wykonywane były z tego samego materiału, czyli cegły pełnej, lecz różnej grubości. Przykładowo, ścianka działowa grubości 12 cm ze ścianą szerokości co najmniej 25 cm. Wówczas najczęściej łączyło się je co drugą warstwę na przemian. W takim przypadku, należy skuć wystające części cegły, albo uzupełnić ubytki po ich wypadnięciu.

Drugi – gdy ściany wykonywane były z różnych materiałów. Wtedy stosowano płaskowniki w co trzeciej bądź czwartej spoinie, albo pręty zbrojone. Na przykład ścianka działowa z cegły pełnej połączona z pustakami ceramicznymi, bądź z betonu komórkowego. W takiej sytuacji po prostu obcina się wystające pręty albo płaskowniki.

Po zakończeniu prac rozbiórkowych, pozostaje uzupełnienie części tynku na suficie oraz ścianie, a w podłodze brakujących jej części, jeśli znajduje się na tym samym poziomie i wykonana jest z tego samego materiału. Jeśli podłogi są z różnych materiałów, wystarczy dodać jeden z nich, a przerwę uzupełnić listwą progową.

Redakcja BD

aktualizacja: 2017-07-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze