Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Porady ekspertów

Jak powinno się układać kamień dekoracyjny?

Jak powinno się układać kamień dekoracyjny?

Chciałabym nadać wnętrzu wyrazisty akcent i kawałek ściany w pokoju pokryć kamiennymi płytkami. Jak powinno się to wykonać?


Odpowiedź eksperta: Kamień naturalny, czy sztuczny, dobrze współgra z innymi materiałami, takimi jak tynk, szkło, drewno. Dlatego stosowany jest we wnętrzach zarówno nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Oferowane przez producentów płytki dekoracyjne imitujące kamień naturalny mają kształt nieregularny albo są przycięte w jednakowe prostopadłościany. Zamówienie może obejmować także kolor wyrobu. Jednak należy wziąć pod uwagę czas oczekiwania na wykonanie oraz transport.

Ściana, na której zaplanowano naklejanie elementów, musi być starannie przygotowana – oczyszczona z wszelkich zabrudzeń. Jeśli powierzchnia jest gładka i czysta, można ją od razu gruntować. Gdy na ścianie znajduje się łuszcząca, odspajająca od podłoża farba – usuwa się ją. Później, dla wyrównania, w miejscach ubytków nakłada się masę szpachlową (gotową lub przygotowaną wg instrukcji producenta).

Następnie ścianę pokrywa się środkiem gruntującym, aby poprawić jej przyczepność. Dopiero po 24 h na tak przygotowanej i wyschniętej powierzchni można układać kamienne płytki. Przed ich przyklejeniem, należy sprawdzić, czy nie mają one widocznych wad. Krawędzie kamienia wyrównuje się szpachelką bądź papierem ściernym, a tę jego powierzchnię, na którą nakłada się klej elastyczny, oczyszcza szczotką drucianą.

Elementy z kamienia można docinać na odpowiednią długość, używając szlifierki kątowej z tarczą do cięcia kamienia. Zachowaniu jednolitego zabarwienia na całej powierzchni ściany sprzyja mieszanie materiału z kilku różnych opakowań. Wcześniej trzeba zaplanować punkty świetlne i w odpowiednich miejscach wykonać bruzdy pod kable.

Klejenie płytek można przeprowadzić na dwa sposoby. W pierwszym, klej nanosi się na płytki kamienne punktowo lub rozprowadza go równą warstwą szpachelką, a potem równomiernie dociska moduły do podłoża. W drugim, klej nanosi się na ścianę za pomocą pacy zębatej. Dzięki temu łatwiej uzyskać warstwę tej samej grubości. Ewentualnie dodatkowo szpachelką pokrywa się i płytki cienką warstwą kleju. W tej metodzie łatwiej uniknąć ich przypadkowego zabrudzenia.

Po całkowitym wyschnięciu spoiny, ścianę zabezpiecza się, spryskując ją impregnatem. Dzięki temu kamień łatwiej utrzymać w czystości.

Redakcja BD
fot. Bruk-Bet

aktualizacja: 2015-01-22

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak dokonać rozbiórki ścianki działowej z cegły pełnej?

W trakcie budowy domu, kilka elementów zostało zmienionych. Między innymi postanowiłam zmniejszyć powierzchnię salonu, stawiając ściankę z cegły pełnej otynkowanej. Mimo że przez wiele lat było to bardzo dobre rozwiązanie, teraz chciałam wrócić do pierwotnego planu i ją wyburzyć, powiększając powierzchnię wykorzystywaną na co dzień. W jaki sposób należy to zrobić?

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x