Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Naprawa uszkodzeń tynku, usunięcie plam i zacieków ze ściany

Naprawa uszkodzeń tynku, usunięcie plam i zacieków ze ściany

Po kilku latach użytkowania domu drobne ubytki tynku wewnętrznego, plamy i zacieki na ścianach to typowe usterki. Najczęściej fachowcy niechętnie podejmują się wykonania takich drobnych prac. Na szczęście, przy odrobinie wiedzy i zdolności manualnych można je wykonać samemu.

Uszkodzenia tynku

Ubytki tynku są najczęściej efektem ich mechanicznego uszkodzenia, np. uderzenia kantem przenoszonego mebla. Jednak w przypadku dość mało odpornych tynków wapiennych (dawniej popularnych) oraz gipsowych (popularnych obecnie) powierzchnię ściany potrafi uszkodzić pazurami pies albo dziecko przy użyciu twardej zabawki.

Uszkodzenia tynku powstałe w wyniku osiadania budynku lub zawilgocenia powinien ocenić specjalista. Jeżeli np. tynk odspaja się, bo wadliwie wykonano izolację poziomą, oddzielającą ściany nadziemia od fundamentów i wilgoci gruntowej, to miejscowe naprawy samego tynku nie mają sensu. Najpierw trzeba wyeliminować przyczynę kłopotów.

Podstawowy warunek dobrze przeprowadzonej naprawy tynku to właściwe przygotowanie podłoża. Musi być ono pozbawione luźnych, odspajających się fragmentów, brudu i pyłu. Zwłaszcza wąskie szczeliny trudno jest oczyścić, w praktyce dobrze sprawdza się pompka lub gruszka, którą można wydmuchać pył. Takie szczeliny zwykle trzeba też nieco poszerzyć, bo trudno je dobrze wypełnić masą szpachlową.

Uszkodzone miejsce po oczyszczeniu i odpyleniu dobrze jest zagruntować, co zwiększa nośność podłoża i poprawia przyczepność.

Drobne ubytki, np rysy, uzupełnia się masą szpachlową. Na większe fragmenty ścian nakłada się zaś tynk. Z zasady powinien być on tego samego rodzaju, co użyty na pozostałej części ściany (cementowo-wapienny, gipsowy, cementowy, wapienny) i mieć podobne uziarnienie. Inaczej na ścianie, nawet po pomalowaniu mogą być widoczne plamy odmiennego tynku.

Z tego względu podejdźmy z głową do szlifowania naprawionych miejsc. Wykorzystując siatkę lub papier ścierny o zbyt drobnej granulacji, uzyskamy bardzo gładką powierzchnię, gładszą niż reszta ściany, przez co będzie się ona odznaczać. Szlifowanie najlepiej wykonywać ruchami okrężnymi, bo szczególnie jeśli chcemy uzyskać nieco szorstką powierzchnię – ślady prostych pociągnięć będą widoczne.

Pamiętajmy, że produkty zawierające gips działają korozyjnie na zwykłą stal, bezwzględnie wymaga ona zabezpieczenia, np. przez malowanie.

Szczeliny wypełnia się przy pomocy szpachelki, do większych ubytków potrzebna jest zaś paca.

Naprawa uszkodzeń wyprawy ściennej
Usuwamy luźne fragmenty tynku Oczyszczamy miejsce uszkodzenia z pyłu i brudu
Usuwamy luźne fragmenty tynku Oczyszczamy miejsce uszkodzenia z pyłu i brudu
Gruntujemy lub przynajmniej zwilżamy miejsce naprawy Przygotowujemy masę szpachlową
Gruntujemy lub przynajmniej zwilżamy miejsce naprawy Przygotowujemy masę szpachlową
Starannie wypełniamy szczelinę Wygładzamy szczelinę szpachelką
Starannie wypełniamy szczelinę Wygładzamy szczelinę szpachelką
Po wyschnięciu szlifujemy siatką (lub papierem ściernym) nałożoną na specjalną pacę lub drewniany klocek Na większe uszkodzenia szpachlę wygodniej nakładać pacą
Po wyschnięciu szlifujemy siatką (lub papierem ściernym) nałożoną na specjalną pacę lub drewniany klocek Na większe uszkodzenia szpachlę wygodniej nakładać pacą

Używając mas szpachlowych i tynkarskich musimy ściśle stosować się do zaleceń ich producentów. Przede wszystkim niedopuszczalne jest zwiększanie ilości wody – w celu uzyskania rzadszej, bardziej plastycznej konsystencji. Taka masa w wyniku wysychania bardziej się kurczy, jest porowata i ma mniejsza wytrzymałość niż przygotowana z właściwą ilością wody.

Każda masa szpachlowa lub tynkarska jest przeznaczona do nakładania warstwą o określonej grubości. Ten parametr jest podany na opakowaniu. Nie może być ona ani cieńsza, ani grubsza. W przeciwnym razie może się nadmiernie kurczyć, odpadać albo nie osiągnąć wymaganej wytrzymałości. Co więc zrobić, gdy szpachlę można nakładać warstwą do 5 mm, a potrzebujemy aby była grubsza? Trzeba nałożyć ją w dwóch warstwach, dodając drugą po wyschnięciu pierwszej.

Zanim kupimy gładź lub masę szpachlową, sprawdźmy, do stosowania w jakich warunkach, np. do jakiej grubości warstwy, jest przeznaczona Zanim kupimy gładź lub masę szpachlową, sprawdźmy, do stosowania w jakich warunkach, np. do jakiej grubości warstwy, jest przeznaczona (fot. Cedat)

Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo wiele mas szpachlowych i gotowych mieszanek tynkarskich. Najpopularniejsze i najtańsze do renowacji tynków są masy gipsowe. Nie powinno się jednak używać ich w miejscach narażonych na zawilgocenie (łazienki, pralnie). Lepsze parametry techniczne (dłuższy czas obróbki, większą wytrzymałość, mniejszy skurcz) mają masy polimerowe i akrylowe oraz modyfikowane ich dodatkami.

Przy wyborze najważniejsze jest jednak, aby dopasować preparat do przewidywanego zastosowania (wielkość powierzchni, grubość warstwy). W miejscach, gdzie pęknięcia pojawiają się ponownie po zaszpachlowaniu, np. w wyniku tego, że jakieś elementy budynku "pracują", warto posłużyć się trwale elastyczną masą akrylową wyciskaną z kartusza. Zapewnia ona dobrą przyczepność dla farby, miejsce reperacji można więc idealnie zamaskować.

Plamy i zacieki

Plamy i zacieki na ścianach i sufitach najczęściej są efektem zalania lecz zdarzają się też ślady sadzy, dymu papierosowego, tłustych substancji, flamastrów (dzieci!). Na ogół po pomalowaniu zwykłą farbą, nawet jeśli pokryje ona takie miejsca – w krótkim czasie znowu się uwidaczniają.

Dlatego w tych miejscach należy użyć specjalnej farby na plamy i zacieki. Przeważnie są to farby będące swoistym podkładem. Tworzą warstwę odcinającą, separacyjną, pomiędzy zaplamionym podłożem a nową powłoką. Obecnie są dostępne specjalne farby przeznaczone na plamy i zacieki, których nie trzeba już dodatkowo malować. Same są ostateczną, dekoracyjną warstwą. Co więcej, produkty te są oferowane w systemie mieszania kolorów.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Dreamstime

aktualizacja: 2015-01-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak powinno się układać kamień dekoracyjny?

Chciałabym nadać wnętrzu wyrazisty akcent i kawałek ściany w pokoju pokryć kamiennymi płytkami. Jak powinno się to wykonać?

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x