Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Jak wyrównać ściany? Jak naprawić uszkodzoną tapetę?

Wyrównanie dużej powierzchni ścian to zdecydowanie zadanie dla specjalistów. Jednak drobne prace możemy wykonać samodzielnie. Jedną z możliwości jest naklejenie tapety na nierówną ścianę. Ale co należy zrobić, gdy tapety zostaną miejscowo uszkodzone?

Wyrównanie ścian

Wyrównanie dużej powierzchni ścian to zdecydowanie zadanie dla specjalistów. Zręczny amator może co najwyżej wygładzić jej niewielki fragment, jeśli będzie to konieczne przy zmianie wystroju wnętrza. Do kategorii wygładzania ścian zalicza się też reperację miejsc po usuniętych kołkach rozporowych bądź przymocowanych do ściany elementach.

Generalnie, obowiązują tu te same zasady, co przy reperacji uszkodzeń tynku. Przede wszystkim trzeba starać się dobrać materiał o takim uziarnieniu, jak reszta ściany. Inaczej w miejscu reperacji zostaną plamy o innej strukturze.

Sposobem na nierówne ściany, zamiast ich wygładzania, może być także pokrycie ich tapetą. Nie może mieć ona jednak zbyt "gładkiego" wzoru, bo uwidaczniałyby się nierówności podłoża. Przyklejanie tapet to temat na osobny artykuł.

Naprawa uszkodzonej tapety

Naprawa uszkodzonego fragmentu tapety
Do uszkodzonego miejsca przykładamy kawałek tapety dopasowując wzór i wycinamy ostrym nożem według wzornika z deseczki lub tektury Odrywamy uszkodzony fragment Przyklejamy wycięty fragment nowej tapety
Do uszkodzonego miejsca przykładamy kawałek tapety dopasowując wzór i wycinamy ostrym nożem według wzornika z deseczki lub tektury Odrywamy uszkodzony fragment Przyklejamy wycięty fragment nowej tapety

Co jednak zrobić, gdy tapety zostaną miejscowo uszkodzone? W takiej sytuacji do naprawy będziemy potrzebować kawałka o takim samym wzorze. Najczęściej jakieś zostają po tapetowaniu. Do uszkodzonego miejsca przykłada się nowy kawałek tapety i wycina obie warstwy ostrym nożem do tapet i wykładzin (nóż z łamanym ostrzem). Najlepiej użyć do tego szablonu – np. równej prostokątnej deseczki, płytki ceramicznej albo przezroczystego kawałka grubego plastiku lub szkła.

Taki przezroczysty element będzie zdecydowanie najwygodniejszy, gdy tapeta ma powtarzalny, symetryczny wzór i powinno się do niego dopasować linie cięcia. Dzięki takiej metodzie, możemy wyciąć dokładnie taki sam równy fragment tapety ze ściany i z zapasowego kawałka.

Fragment ze ściany – po wykonaniu nacięcia na obwodzie – trzeba usunąć, bardzo uważając, aby nie uszkodzić reszty. Tapety papierowe przeważnie wystarczy delikatnie zwilżyć wodą i pozostawić na kilka minut. Następnie, chwytając za róg, można je oderwać, ewentualnie pomagając sobie szpachelką. Trudniej jest z tapetami winylowymi i innymi odpornymi na wilgoć. Zwykle konieczne jest delikatne ponacinanie ich powierzchni i pokrycie specjalnym preparatem rozpuszczającym klej. Podobnie jak przy zwilżaniu wodą, należy uważać, żeby nie pokryć nim zbyt dużej powierzchni (poza miejscem naprawy). Najlepiej używać lekko wilgotnego pędzelka lub szmatki.

Przy usuwaniu starego fragmentu, bardzo często dochodzi do uszkodzenia podłoża – odchodzi kawałek tynku lub farby albo na ścianie zostają resztki tapety. Ubytki trzeba przed nałożeniem nowej tapety starannie zaszpachlować i poczekać do wyschnięcia masy. Z kolei resztki tapety, o ile nie dają się usunąć wodą ani specjalnym środkiem do kleju, musimy ostrożnie zeskrobać.

Jeszcze inna możliwość poradzenia sobie z nierównymi ścianami to nałożenie farby strukturalnej lub dającej podobny efekt masy. Nałożona warstwa nie jest gładka, lecz ma wyraźną, urozmaiconą fakturę, imitującą np. kamień lub beton. Powierzchnię niekiedy dodatkowo się zabarwia.

Jarosław Antkiewicz

aktualizacja: 2015-01-30

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Naprawa uszkodzeń tynku, usunięcie plam i zacieków ze ściany

Po kilku latach użytkowania domu drobne ubytki tynku wewnętrznego, plamy i zacieki na ścianach to typowe usterki. Najczęściej fachowcy niechętnie podejmują się wykonania takich drobnych prac. Na szczęście, przy odrobinie wiedzy i zdolności manualnych można je wykonać samemu.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x