Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Płytki i fugi - naprawa drobnych uszkodzeń

Płytki i fugi - naprawa drobnych uszkodzeń

Zdarza się, że płytki ceramiczne pękają, zwykle w wyniku silnego uderzenia lub upadku ciężkiego przedmiotu, a spoiny (fugi), pękają i kruszą się. Niekiedy też płytki odpadają ze ścian: gdy niewłaściwie je przyklejono, podłoże jest „trudne” (np. pęczniejące pod wpływem wilgoci płyty drewnopochodne), albo przy okazji remontów i kucia ścian. Jak sobie z tym poradzić?

Pęknięte płytki ceramiczne

Warto polecić prostą metodę zabezpieczenia płytek ceramicznych przed pęknięciem, gdy odspoją się od ściany podczas remontu, np. skuwania płytek po drugiej stronie ściany. Przykleja się do nich pasy szerokiej, papierowej taśmy malarskiej. Nawet jeżeli któraś „puści”, to nie odpadnie i nie zbije się. Przy ostrożnym odklejaniu taśmy, łatwo ją zauważymy. Po oczyszczeniu ze starego kleju (lub zaprawy cementowej w starych budynkach), można je ponownie przykleić.

Pęknięte płytki stosunkowo bez problemu wymienimy, jeśli tylko mamy identyczne w zapasie. Uszkodzoną płytkę trzeba delikatnie skuć, używając przecinaka i młotka, najlepiej zaczynając od środka (najpierw wykruszając fragment), a nie od brzegu, bo wtedy łatwo uszkodzić sąsiednie kafelki.

Stary klej i fugę należy dokładnie usunąć. Jeśli powstaną miejscowe zagłębienia, to musimy je wypełnić przed nałożeniem kleju. Wypełnienie można zrobić także z masy klejowej, co w przypadku drobnych napraw jest najwygodniejsze (nie ma sensu kupowanie całego worka masy do szpachlowania).

Trzeba tylko pamiętać, aby pojedyncza warstwa nie była zbyt gruba (5–8 mm). Nałożenie jednej grubej warstwy do wypełnienia nierówności i przyklejenia płytki jest błędem – w miejscu pogrubienia skurcz kleju będzie większy, przez co mocowanie będzie słabsze i płytka może się nawet odspoić. Klej powinien wypełniać całą powierzchnię pod płytką.

Najwygodniej nakładać go pacą zębatą. Obowiązuje zasada, że im większe płytki, tym grubsza warstwa kleju i większe zęby. Przykładowo, dla płytek 30 × 30 cm, zęby mają mieć 10 mm, a przy rozmiarze 10 × 10 cm wystarczy 6 mm.

Klej i masę do spoinowania zawsze przygotowuje się ściśle według przepisu. Musi być ona bardzo dokładnie wymieszana, bez żadnych grudek. I co najważniejsze, nie wolno zwiększać ilości wody. Fuga powinna mieć konsystencją gęstej pasty, rzadszą masę łatwiej wprawdzie wcisnąć w spoiny, ale po wyschnięciu bardziej się kurczy, jest porowata i słaba. Niejednokrotnie odkleja się ona od krawędzi płytki i pojawiają się szczeliny.

Pękające spoiny

Szczególnie w starych domach problemem są często pękające spoiny w narożach pomiędzy ścianami oraz podłogą i ścianą. Przyczyną są nieznaczne ruchy okładziny pod wpływem zmian temperatury. W tych miejscach, na styku płaszczyzn, dochodzi do koncentracji naprężeń, a masa do spoinowania nie jest wystarczająco elastyczna, by je skompensować. W takiej sytuacji trzeba wyskrobać starą fugę, spoinę starannie oczyścić i wypełnić silikonem sanitarnym, dobranym pod kolor reszty fugi.

Równą spoinę można uzyskać w dość prosty sposób. Po obu stronach szczeliny, która ma być wypełniona, przyklejamy papierową taśmę malarską, tak aby odstęp pomiędzy nimi odpowiadał pożądanej szerokości fugi. Następnie w szczelinę wciskamy silikon z kartusza. Gdy zacznie lekko wiązać – spoinę silikonową kształtujemy, przeciągając po niej palcem zmoczonym w płynie do zmywania lub innym detergencie. W ten sposób, przy odrobinie zręczności, uzyskujemy estetyczne wyoblenie. Następnie zdecydowanym ruchem odrywamy pasy taśmy malarskiej, co daje równe krawędzie boczne.

Jarosław Antkiewicz
fot. Fotolia © exopixel

aktualizacja: 2015-02-02

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak wyrównać ściany? Jak naprawić uszkodzoną tapetę?

Wyrównanie dużej powierzchni ścian to zdecydowanie zadanie dla specjalistów. Jednak drobne prace możemy wykonać samodzielnie. Jedną z możliwości jest naklejenie tapety na nierówną ścianę. Ale co należy zrobić, gdy tapety zostaną miejscowo uszkodzone?

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x