Budujemy Dom

Stawianie ścianek z płyt gipsowo-kartonowych i gipsowo-włóknowych

Płyty gipsowo-kartonowe (ostatnio również gipsowo-włóknowe), bardzo szybko stały się materiałem niezwykle chętnie używanym do kształtowania nowoczesnych wnętrz.

Inwestorzy wykorzystują je zarówno w pomieszczeniach biurowych, jak i mieszkalnych. Wśród najważniejszych zalet ścianek działowych o budowie szkieletowej, inwestorzy wymieniają możliwość łatwego i szybkiego demontażu w przypadku zmiany koncepcji zagospodarowania wnętrza. W przypadku ścian wznoszonych z cegieł ich usunięcie wiąże się z poważnymi pracami budowlanymi.

Jak się stawia ścianki działowe z płyt g-k i g-w?

Ustawianie lekkiej ścianki szkieletowej nie jest trudne, ale wymaga przestrzegania szeregu zaleceń. Ich zlekceważenie może zaowocować tym, że efekt końcowy daleki będzie od oczekiwań.

Elementy gotowej ściany gipsowo-kartonowej - schemat
Elementy gotowej ściany gipsowo-kartonowej

 

Sztukowane płyty nie mogą się łączyć w jednej linii
Sztukowane płyty nie mogą się łączyć  w jednej linii

Prace nad montażem należy rozpocząć od dokładnego wyznaczenia położenia przyszłej ścianki działowej, a więc od zaznaczenia miejsc na ścianach, podłodze i suficie, do których przytwierdzone będą profile obrysowe. Przed ich przykręceniem (najlepiej za pomocą kołków rozporowych do szybkiego montażu rozmieszczonych nie rzadziej niż co 1000 mm) należy koniecznie ułożyć taśmę tłumiącą drgania (filc, guma, korek). Poprawi to również tłumienie dźwięków przez przegrodę.

Profili w miarę możliwości nie należy sztukować. Długie, jednorodne odcinki znacznie lepiej spełniają swoje zadanie. Następnym etapem prac jest ustawienie słupków (co 0,6 lub 0,3 m w zależności od wariantu ściany). Krawędzie otworu, w którym mają być zamontowane drzwi muszą być koniecznie wzmocnione profilami ościeżnicowymi UA.

Stawianie lekkiej ścianki działowej Stawianie lekkiej ścianki działowej
Przytwierdzanie płyt do słupków
Stawianie lekkiej ścianki działowej polega na stosowaniu zasad opracowanych przez producenta systemu. Niezwykle ważne np. jest to, by podkleić profile przyłączeniowe również do ścian murowanych – taśmą wygłuszającą oraz nie przykręcać profili pionowych do poziomych. (fot. Knauf, Rigips)


Kolejną czynnością jest docięcie płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Przy pracy tej należy zachować szczególną staranność i dokładność. Warto również pamiętać, że płyta powinna być o jakieś 15–17 mm krótsza niż wysokość pomieszczenia. Dzięki temu będzie się mogła bez problemu odkształcać po zamontowaniu. Płyty nie powinny dotykać podłogi, stropu ani ścian konstrukcyjnych, gdyż spowoduje to przenoszenie przez nie dźwięków. Najlepiej pozostawić około 10-milimetrowe odstępy od sufitu i około 5-milimetrowe od ścian bocznych.

W miarę możliwości należy unikać niepotrzebnego sztukowania płyt, a jeżeli zajdzie już taka potrzeba (np. jeśli pomieszczenie jest wyższe niż długość standardowych płyt – 3 m), to należy pamiętać, że połączenie nie mogą znajdować się w jednej linii na długości całej ściany! Odległość pomiędzy sąsiadującymi łączeniami powinna wynosić minimum 400 mm. Płyty układane wokół otworu drzwiowego należy wyciąć w kształcie litery L, a ich łączenie powinno przypadać możliwie jak najbliżej środka nadproża. Pozwala to zapobiec pękaniu złącza.

Płyty przykręca się blachowkrętami wyłącznie do profili pionowych. Mocowanie do profili UW może spowodować uszkodzenie płyt na przykład pod wpływem przewidywanego konstrukcyjnie ugięcia stropu.

Blachowkręty

Kolejne płyty gipsowo-kartonowe dosuwa się do poprzednich „na styk”. W przypadku płyt gipsowo-włóknowych możliwe są natomiast dwa rozwiązania. Albo przysuwa się je maksymalnie blisko i skleja ze sobą specjalnym klejem poliuretanowym, albo też pozostawia się szczelinę równą połowie grubości płyty, którą wypełnia się następnie masą szpachlową.

Po zamocowaniu płyt po jednej stronie ścianki można rozprowadzić niezbędne instalacje (wodne, elektryczne) oraz wyciąć otwory instalacyjne pod gniazdka elektryczne i włączniki. Kolejnym etapem jest rozmieszczenie wewnątrz ściany izolacji akustycznej z wełny mineralnej lub waty szklanej.

O ile zamontowanie sztywnych płyt z owych materiałów nie nastręcza większych kłopotów, to użycie miękkich mat wymaga zawieszenia ich na wkrętach przymocowanych do profili pionowych. Zapobiega to ich opadaniu pod własnym ciężarem. Trzeba pamiętać o tym, że pasy wełny powinny być o 10 mm szersze od rozstawu słupków (tak aby wypełniły nie tylko przestrzeń między nimi, ale też wewnątrz nich.

Płyty po drugiej stronie stelażu przykręca się w taki sposób, aby były przesunięte w stosunku do płyt po przeciwnej stronie oraz aby ich łączenia przypadały na sąsiednich słupkach. Zdecydowanie poprawia to stabilność konstrukcji i izolacyjność ściany.

Podczas prac trudno jest uniknąć cięcia płyt. Jeżeli krawędź ma być prosta, to wystarczy naciąć materiał od strony licowej nożem, a następnie przełamać. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych niezbędne będzie jeszcze przecięcie kartonu na spodniej stronie. W przypadku linii łamanych (np. otwory drzwiowe) należy jedną część przeciąć przy użyciu wyrzynarki elektrycznej lub piły, a drugą naciąć i przełamać. Otwory na gniazdka elektryczne najlepiej wyciąć otwornicą do drewna. Należy pamiętać, że im bardziej precyzyjne będą wszelkie cięcia, tym mniej pracy czeka nas przy wykańczaniu ścianki.

Sposoby szpachlowania spoin o różnych kształtach
Sposoby szpachlowania spoin o różnych kształtach


Dla końcowego efektu przy stawianiu ścianek działowych z płyt gipsowo-włóknowych i gipsowo-kartonowych niezwykle ważnym etapem są prace wykończeniowe. Polegają one na pokryciu masą szpachlową styków płyt oraz łebków blachowkrętów. Sposób postępowania zależy od typu krawędzi płyty (przy montażu trzeba pamiętać, że tylko dłuższe krawędzie płyt są wyprofilowane, natomiast w przypadku łączenia poziomego brzegi płyt należy odpowiednio sfazować).

Jeżeli krawędź jest półokrągła, styk należy wypełnić masą z dodatkiem włókien szklanych. Krawędź spłaszczona przeznaczona jest natomiast do szpachlowania masą zwykłą przy użyciu taśmy zbrojącej. Bruzdę na styku krawędzi, które nie zostały przygotowane fabrycznie lecz sfazowane podczas montażu, wypełnia się również zwykłą masą szpachlową stosując siatkę. W każdym z przypadków zaschniętą masę szlifuje się papierem ściernym o uziarnieniu 60. Szczelinę pomiędzy płytami a sufitem i ścianami najlepiej wypełnić masą akrylową, która zachowuje elastyczność.

Etap 1 wykańczania połączeń płyt   Etap 2 wykańczania połączeń płyt
     
Etap 3 wykańczania połączeń płyt   Etap 4 wykańczania połączeń płyt
Etapy wykańczania połączeń płyt.

Błędy pojawiające się przy wykonywaniu ścianek z płyt gipsowo-kartonowych

  • Jeżeli płyty składowane są na wolnym powietrzu i dojdzie do ich zawilgocenia, to następuje zniekształcenie materiału, a karton pokrywający gipsowy rdzeń rwie się podczas wkręcania wkrętów. Kolejne niepożądane konsekwencje pojawiają się po wyschnięciu płyt gipsowo-kartonowych. Ich powierzchnia zaczyna bowiem pękać, a na powierzchni kartonu pojawiają się wykwity. Dlatego też należy pamiętać, aby płyty g-k zawsze przechowywać zawinięte w folię i zabezpieczone przed wpływem warunków pogodowych.

 

  • Jeżeli zastosowane przy konstruowaniu ściany profile CW są zbyt długie, to ściana ulegnie deformacji i pojawią się na niej rysy. Dlatego też profile powinny mieć długość o 1-2 cm krótszą od wysokości pomieszczenia.

 

  • Jeżeli połączenia zostaną zaszpachlowane bez użycia taśmy, a masa szpachlowa była nieodpowiednia do przeprowadzenia takiego zabiegu, to na zaschniętej powierzchni bardzo szybko pojawią się rysy. Zaschnięta masa nie będzie trzymać się podłoża. Bez taśmy można nakładać wyłącznie takie produkty, które w warunkach użytkowania mają wyraźnie zaznaczoną taką możliwość.

 

 • Jeżeli przed pomalowaniem płyty g-k nie został zastosowany odpowiedni środek gruntujący, to pomalowana powierzchnia będzie niejednolita i pojawią się na niej wykwity. Zwykle płyty gipsowo-kartonowe muszą być zagruntowane, chyba że producent zaznacza w warunkach użytkowania, że zostały już wstępnie zagruntowane.

Marek Żelkowski

aktualizacja: 2013-01-17

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Śmieszą mnie te komenty roboli którzy wszystkim chcieliby wciskać swoje miernej jakości usługi. Co boicie się że ludzie sami sobie będą ścianki stawiać i ich nie wydymacie na partactwie.

Gość: Art

29 Wrz 2013, 02:19

Wydaje mi się, że pozostawienie 5mm szczeliny od ściany bocznej i wypełnienie jej masą akrylową, to chyba nie do końca dobry pomysł. Co do ustawienia profili co 30 cm, hmmmmmm ......, Ja znalazłem fajny blog na temat płyt gipsowych, może i wam sie przyda plyty-gipsowe-porady-montera.

Gość: Alex

19 Wrz 2012, 15:43

Przy dwoch warstwach gipsow pierwsza powinna bys krecona poziomo gdyz przy drugiej kazdy jeden wkret na srodku plyty zalamuja ja i jest lipa. pozatym nikt nie zworcil w tym opisie na odciencie pierwszej fazy przy scianie (5cm) to samo od podlogi przy pierwszej warstwie. no i ten papier o uziarnieniu 60 ....ach.

Gość: David

14 Cze 2012, 18:41

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w)
Kolekcja płytek klinkierowych MANUS
Kolekcja płytek klinkierowych MANUS Płytki klinkierowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnych już rozwiązań we wnętrzach, takich jak tapety czy farby. Płytki z kolekcji ...
Zastosowanie systemów fermacell w Miejskim Przedszkolu w Piastowie
Zastosowanie systemów fermacell w Miejskim Przedszkolu w Piastowie Konstrukcje modułowe to bardzo szybko rozwijająca się na świecie gałąź budownictwa komercyjnego i publicznego. Jednym z najlepszych przykładów ...
Jak stosować ścienny kamień dekoracyjny?
Jak stosować ścienny kamień dekoracyjny? Wskazówki Tomasza Ługowskiego, Głównego Projektanta firmy Bruk-Bet, dotyczące udanych aranżacji wnętrz z wykorzystaniem kamieni dekoracyjnych.
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wymień się doświadczeniami i informacjami z innymi czytelnikiami budującymi własny dom

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze
 •  
  Vademecum Domu Energooszczędnego
 •  
  ABC Budowania
 •  
  Dom Polski
 •  
  Wnętrza
Wydanie tabletowe
garcinia cambogia extract pure in canada ragazzi single galatone cercavo amore spartito pianoforte garcinia cambogia cleanse dr oz chat per single totalmente gratuite app per ipad per chattare radio 101 trova anima gemella cerco ragazza evangelica where to buy pure garcinia cambogia walmart pure health naturally garcinia cambogia chat gratuite senza iscrizione italiano single weekend ardennen buy garcinia cambogia canada side effects of garcinia cambogia elite motori di ricerca rete tor app store android verizon cuori solitari cercasi tema su pascoli vita opere e poetica conoscere persone su twitter chat gratis senza registrazione straniere annunci gratis eventi cerco ragazza alla pari miami annunci matrimoniali gratis in campania come chattare tra ipad annunci matrimoniali gratuiti a milano sito annunci lavoro napoli come trovare clienti ricchi giochi ragazze gratis nuovi vacanze per single barca a vela gratis online hulpverlening chat chat senza iscrizione e java eventi single verona amicizie femminili firenze garcinia cambogia extract 50 hca fruit garcinia cambogia ingredients ricerca le persone does garcinia cambogia interfere with sleep ucraine donne chatta gratis senza registrazione over garcinia cambogia reviews walgreens cerca persona in facebook where can i buy garcinia cambogia in qatar natural garcinia cambogia testimonials where to buy original garcinia cambogia extract speed date online roma cuccioli cerca amici webby sito dating online rpg app trova gli amici whole body garcinia cambogia coupon trova amici snapchat pure cambogia garcinia philippines conoscere donne moldave agenzia matrimoniale agrigento garcinia pills review siti per creare chat online giochi ragazze gratis da vestire e truccare agenzie matrimoniali minsk codice materia di protezione dei dati personali aggiornato villaggi per single caraibi how does garcinia cambogia gold work chat line with friends dating doug rune factory 4 chat online free games chat facile senza registrazione gratis garcinia extract and colon cleanse diet garcinia cambogia really work for weight loss garcinia cambogia costco review chat senza registrazione russa annunci matrimoniali ferrara conoscere persone nuove bologna paula deen weight loss garcinia cambogia chat amici degli animali medical review of garcinia cambogia come fare nuove amicizie in una nuova scuola week end genitori single nutrigold garcinia cambogia gold chat per single a palermo cerco ragazza disabile chat senza iscrizione online cerca amicizie su facebook