Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Wykańczanie ścian działowych - rodzaje materiałów i dobór koloru

Ściany i sufity zajmują największe powierzchnie w domu, dlatego sposób ich wykończenia ma ogromny wpływ na jego wygląd. Nie zależy jednak tylko od osobistych preferencji. Duże znaczenie ma również jakość i technika wykonania ścian. Generalnie im gładsza jest ich powierzchnia, tym większe pole do popisu będziemy mieć na tym etapie.

Wykańczanie ścian działowych - rodzaje materiałów i dobór koloru

WYKAŃCZANIE ŚCIAN - TYNKI

Najpopularniejszym sposobem wykończenia ścian jest nałożenie tynku. Najczęściej stosowane są tynki cementowo-wapienne – zwłaszcza jako podłoże przewidziane do malowania lub tapetowania oraz jako podkład pod płytki ceramiczne. Są wytrzymałe i odporne na zawilgocenie, dlatego można je stosować również w łazienkach, pralniach czy kuchniach.

W takich pomieszczeniach nie sprawdzą się tynki gipsowe. Można je bowiem nakładać tylko tam, gdzie wilgotność utrzymuje się na poziomie do 70%. Przy ich użyciu uzyskuje się dość gładkie powierzchnie, dlatego są dobrym podłożem pod powłoki malarskie i cienkie tapety. Ich wadą jest duża podatność na uszkodzenia (choć w sprzedaży są tynki gipsowe o zwiększonej twardości).

Innym sposobem na uzyskanie idealnie gładkiej ściany bądź sufitu jest użycie gładzi tynkarskiej. Nakłada się ją jednak nie bezpośrednio na mur czy strop, ale na otynkowaną już powierzchnię. Dużą popularnością cieszy się też suchy tynk ze wspomnianych już płyt gipsowo-kartonowych.

W zależności od tego, czy mur jest równy, czy też podłoże wymaga korekty, płyty mocuje się do ścian bezpośrednio na klej lub na dodatkowych pasach korygujących (ewentualnie na stelażu z profili stalowych lub łat drewnianych). Zastosowanie tej technologii pozwala uzyskać bardzo gładką powierzchnię i skrócić prace wykończeniowe w domu. Poza tym pod płytami można ukryć instalację elektryczną, cienkie rury itp.

Najpopularniejszym sposobem wykończenia ścian jest tynkowanie
Najpopularniejszym sposobem wykończenia ścian jest tynkowanie. fot. BAUMIT

OSTATECZNE WYKOŃCZENIE

Otynkowaną ścianę można wykończyć na różne sposoby. Najczęściej praktykowaną metodą jest malowanie. Farbę można nałożyć na każdy tynk bądź płyty gipsowo-kartonowe. Ważne, abyśmy dobierając ją, uwzględnili warunki użytkowania pomieszczenia. Produkty emulsyjne są najtańsze, ale mało odporne. Pod tym względem lepsze są farby akrylowe, ale w pomieszczeniach najbardziej narażonych na zabrudzenie (kuchnie i łazienki), lepiej zastosować produkty lateksowe, które dobrze znoszą zmywanie i są odporne na działanie wilgoci. Trzeba jednak zaznaczyć, że ten podział jest umowny – w praktyce farby to mieszaniny tych składników, zmodyfikowane jeszcze rozmaitymi dodatkami.

Od lat dużą popularnością cieszy się też tapetowanie. Tapety papierowe są najtańsze, ale i najmniej trwałe, poza tym można je kłaść tylko na idealnie gładkie ściany. W pokojach dziecięcych, gdzie przegrody brudzą się najszybciej, lepiej sprawdzą się tapety winylowe na podkładzie papierowym lub z flizeliny. Są łatwo zmywalne i odporne na wilgoć. Na bardziej chropowatych ścianach można stosować tapety tekstylne, które imitują rozmaite materiały, lub raufazę – grubą, o ziarnistej strukturze (np. z wiórkami drewna pomiędzy warstwami papieru), bądź wykonaną z włókna szklanego tapetę przeznaczoną do malowania.

Na każdym, nawet nieotynkowanym podłożu, można zastosować rozmaite okładziny ścienne. Oferta w tej grupie produktowej jest szeroka – do wyboru mamy dobrze znaną boazerię, panele z MDF pokryte folią dekoracyjną lub drewnianym fornirem, czy panele z PVC. Montaż tych elementów jest prosty – do oczyszczonej ściany przytwierdza się w poziomie co 40–50 cm drewniane listwy, a prostopadle do nich boazerię lub panele za pomocą wkrętów bądź specjalnych klamerek.

Jeżeli w pomieszczeniu chcemy wytłumić hałas, dobrym rozwiązaniem będzie okładzina z korka. Materiał ten ociepla ścianę, jest odporny na wilgoć i korozję biologiczną, ma także właściwości antyelektrostatyczne. Płyty mocuje się do oczyszczonej ściany na klej, przeznaczony do tego materiału.

Niektóre rodzaje okładzin przeznaczone są przede wszystkim do konkretnych pomieszczeń. I tak najpopularniejszym materiałem do wykańczania ścian w kuchni i łazience są płytki ceramiczne. Z kolei w salonie i holu najbardziej elegancko prezentują się okładziny z kamienia. Marmur, granit, piaskowiec czy trawertyn są jednak drogie, dlatego inwestorzy z mniej zasobnym portfelem na ogół decydują się na tańsze okładziny imitujące kamień. Są one wytwarzane z barwionych mieszanek gipsu i betonu i – podobnie jak naturalne odpowiedniki – układa się na odpylonej powierzchni, przeważnie bezspoinowo, na zaprawie klejowej. Tego typu okładziny, choć stanowią niewątpliwą ozdobę wnętrz, ze względu na chropowatą strukturę gromadzą kurz, nie nadają się zatem do domów, w których mieszkają alergicy.

Dobierając farbę trzeba uwzględnić warunki użytkowania pomieszczenia. Przykładowo w łazience – gdzie panuje duża wilgotność, i w kuchni – gdzie ściany mogą się łatwo pobrudzić, należy zastosować produkty lateksowe. fot. ŚNIEŻKA
Dobierając farbę trzeba uwzględnić warunki użytkowania pomieszczenia. Przykładowo w łazience – gdzie panuje duża wilgotność, i w kuchni – gdzie ściany mogą się łatwo pobrudzić, należy zastosować produkty lateksowe. fot. ŚNIEŻKA

WYBÓR KOLORU

Rozważając kolorystykę wnętrza warto wziąć pod uwagę nie tylko osobiste preferencje, ale także wielkość i rozkład pomieszczenia oraz jego przeznaczenie. Właściwie dobrane zestawienia barw mogą bowiem skorygować proporcje niezbyt kształtnego wnętrza. Jaśniejsze kolory optycznie je powiększają, ciemniejsze – zmniejszają. Sufit pomalowany na biało, kontrastujący z barwnymi ścianami sprawi, że pomieszczenie wyda się wyższe. Podobną rolę pełnią pionowe pasy wymalowane na ścianach. Elementy poziome zaś – przeciwnie. Wydłużają optycznie krótkie ściany, dzięki nim wnętrze wyda się też przytulniejsze.

Jeżeli wierzymy w psychologiczną moc kolorów i ich wpływ na samopoczucie ludzi, powinniśmy stosować się do zaleceń koloroterapii. Jej zwolennicy przekonują, że stonowane kolory uspokajają, a intensywne pobudzają. Niektóre mają podobno wpływ na poziom optymizmu, ciśnienie krwi, nawet na apetyt. Wybór kolorystyki warto poprzedzić wizytą w sklepie z farbami, gdzie dostępne są setki próbek kolorów i rodzajów farb. W Internecie znajdziemy też programy do kreowania wnętrz, dzięki którym można wypróbować, jakie barwy będą najbardziej pasowały do naszych pomieszczeń.

Kolorystyka wnętrz powinna być uzależniona nie tylko od osobistych preferencji, ale także od wielkości i rozkładu pomieszczeń oraz ich przeznaczenia
Kolorystyka wnętrz powinna być uzależniona nie tylko od osobistych preferencji, ale także od wielkości i rozkładu pomieszczeń oraz ich przeznaczenia. fot. PPG

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: KAEM (HARDY)

aktualizacja: 2016-09-28

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Ściany działowe. Zalety i wady ścian murowanych i szkieletowych

Wnętrze domu dzieli się na pomieszczenia za pomocą ścian działowych. Są one zazwyczaj wznoszone po zakończeniu budowy przegród konstrukcyjnych. Choć nie przenoszą żadnego obciążenia – oprócz ciężaru własnego i elementów, które na nich wiszą – ich rozmieszczenie określone jest w projekcie budynku. Mimo to, nawet po zakończeniu stanu surowego, można wprowadzić dodatkowe ścianki. Warunkiem jest zgoda architekta i zastosowanie technologii, która nie spowoduje nadmiernego obciążenia stropu. Do najpopularniejszych rozwiązań należą ścianki szkieletowe i murowane.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x