Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Porady ekspertów

Jak zamontować sufit podwieszany do drewnianego stropu?

Zamierzam zamontować sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu stalowym. Dom jest stary, przedwojenny i nie wiem, jakiej konstrukcji jest strop. Jeśli jest drewniany, to czym taki sufit zamocować i jakich użyć zawiesi?

Jak zamontować sufit podwieszany do drewnianego stropu?

Odpowiedź eksperta: Bez sprawdzenia, jaki jest strop trudno ocenić, czy można na nim zamontować sufit podwieszany. Mimo niewielkiego ciężaru takiego sufitu (12–15 kg/m2), trzeba zapewnić mu zamocowanie do stabilnych elementów konstrukcji stropu. W przypadku stropu drewnianego, powinny to być belki nośne, ale ich przebieg jest ukryty pod tynkiem. Można spróbować ustalić ich umiejscowienie metodą próbnych nawierceń, sprawdzając, jak głęboko wchodzi wiertło w pełny materiał.

Niektóre wykrywacze przewodów i rur używane przez instalatorów mają też funkcję wykrywania masywnych belek drewnianych. Jeśli strop od spodu pokryty jest grubym na przynajmniej 2,5 cm deskowaniem, to można również do niego mocować zawiesia do stelaża sufitu podwieszanego.

Zawiesia o regulowanej długości z drutem wieszakowym osadza się przy użyciu wkrętów do drewna o średnicy co najmniej 6 mm. Jeśli po zbadaniu okaże się, że strop ma konstrukcję murowaną lub betonową, to do mocowania zawiesi należy użyć dybli metalowych rozprężnych wkręcanych bądź wbijanych. W stropie może też występować wypełnienie cegłą dziurawką lub pustakami i w takich miejscach należy mocowania wykonać przy użyciu dybli skrzydełkowych bądź uchylnych.

Rozmieszczenie mocowań do stropu nie powinno być większe niż 90 cm wzdłuż profili głównych i 100 cm między tymi profilami, jeśli płyty mocowane będą na stelażu dwupoziomowym. Przy układzie jednopoziomowym, odległości między profilami nie powinny być większe niż 50 cm, a ich mocowanie do sufitu w odstępach większych niż 90 cm.

Jarosław Antkiewicz
fot. KNAUF

aktualizacja: 2017-07-25

Zdaniem naszych Czytelników

2 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: I co tu ma niby pleśnieć??? NIe widzę powodu by tak panikować. Stary drewniany strop w starym domu - pasuje do podniszczonego z rożnych przyczyn drewna (a nie wszystko w stropie widać).  Wskazuję ...

zenek

24 Kwi 2017, 12:49

26 minut temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał: I co tu ma niby pleśnieć??? NIe widzę powodu by tak panikować. Fizyka też tak twierdzi.

bajbaga

24 Kwi 2017, 10:48

zenek - Ty zaczynasz panikować  Systemy suchej zabudowy to nie zło konieczne a ułatwienie sobie życia. Oczywiscie, są zwolennicy metod mokrych - siatka, szpryca, tynk, gładź, ale sufit podwieszany też jest dla Ludzi.  I co tu ma niby pleśnieć??? NIe widzę powodu by tak panikować.

Budujemy Dom - budownictwo ogólne

24 Kwi 2017, 10:22

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze