Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Ściany na poddaszu udekorowane miękkimi gąbkami 3D

Długo upieraliśmy się przy fototapetach, ale projektantka odradzała je ze względu na trudność ułożenia na ukośnych ścianach. Poza tym duże wzory stwarzają optyczny chaos. Przypadkiem znalazła miękkie gąbki 3D, przeznaczone do ozdabiania ścian, i to było to! - mówi Jarek, Czytelnik Budujemy Dom, który modernizował ściany w 2014 r.

Ściany na poddaszu udekorowane miękkimi gąbkami 3D

Rodzaj pomieszczenia: pokoje synów o pow. 15 i 18 m2.

Opis dekoracji: miękkie panele ścienne z elastycznej i gęstej pianki poliuretanowej o gr. od 2 do 5 cm.

Sposób wykończenia pozostałych ścian: pomalowane farbą w kolorze granit i farbą magnetyczną (nad biurkami i fragmentach ścian).

Decyzja: wcześniej ściany i meble w pokojach synów były zbyt kolorowe. Ponadto żonę denerwował widoczny na półkach sprzęt i chciała go schować w zabudowie. Nowy wystrój miał być bardziej dorosły, optycznie stwarzać porządek, a jednocześnie pasować do różnego temperamentu i zainteresowań nastolatków. Jeden syn trenował wtedy piłkę nożną, drugi tańczył, więc potrzebował w swoim pokoju więcej przestrzeni i lustra.

Modernizację rozpoczęliśmy od... zamiany pokojów. Młodszy, obdarzony większą energią, zajmuje teraz trochę większy, w którym przy jednej ze ścian architektka wnętrz zaprojektowała pojemną zabudowę na ubrania, książki, telewizor, a jej front pokryła ogromnymi lustrami. Podobną szafę, tylko bez luster, ma drugi syn. Mieliśmy zgryz z wykończeniem ścian przy łóżkach, bo tam najbardziej się brudzą. Obaj często zostawiają kanapy rozłożone i na nich wypoczywają i uczą się.

Długo upieraliśmy się przy fototapetach, ale projektantka odradzała je ze względu na trudność ułożenia na ukośnych ścianach. Poza tym duże wzory stwarzają optyczny chaos. Przypadkiem znalazła miękkie gąbki 3D, przeznaczone do ozdabiania ścian, i to było to!

Miękka okładzina z elastycznej i gęstej pianki poliuretanowej
Wykonanie: przed zawieszeniem nad biurkami ciężkich półek, malarze zdjęli ze ściany pokojami, płyty g-k. Założyli mocniejsze systemowe rusztowanie ze stali, położyli nowe płyty, zagruntowali. Ściany pomalowali dwukrotnie, a jedynie tam, gdzie kładli farbę magnetyczną, jest więcej warstw. Układanie paneli na ścianach było banalnie proste. Kupiłem z okładziną specjalny klej w tubach. Prace trwały miesiąc.

Niezbędne narzędzia: wałki i pędzle do malowania, pistolet do kleju.

Ściana pomalowana białą farbą magnetyczną
Czarną farbę magnetyczną nad biurkiem zamalowano białą farbą, żeby się nie odznaczała od reszty ścian.

Miękkie gąbki 3D na poddaszu - rady i przestrogi:

 • Synowie są bardzo zadowoleni z okładzin ściennych, bo przy łóżkach tworzą oryginalne, miękkie i ciepłe "plecy". Mogą się o nie oprzeć nie czując chłodu. Na elastycznej piance nie widać żadnych odcisków. Kiedy panele się zabrudzą, mogą je odkleić i uprać. Nawet w doborze kolorów pokazali odmienne gusty, jeden skompletował je w kolorach fluo, a drugi w stonowanych: bieli, czerni i graficie. Neonowe kolory musieliśmy nawet trochę uładzić, żeby "nie zabiły" stylistyki pokoju na poddaszu.

 • Do malowania wybraliśmy antyalergiczne i bezwonne farby, bo mieszkaliśmy w domu czasie remontu. Super funkcjonalna jest farba magnetyczna. Zastępuje tablice, które wymagają dziurawienia ścian.

Miękkie gąbki 3D na poddaszu - koszty:

 • panele ścienne i klej – 4000 zł; 
 • farby 170 zł; 
 • robocizna – 2000 zł.

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Miękka okładzina z elastycznej i gęstej pianki poliuretanowej ma grubość od 2 do 5 cm i daje efekt 3D.

aktualizacja: 2016-11-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze