Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Gabinet pomalowany w szerokie pionowe pasy

Spodobał mi się pomysł pomalowania ścian w szerokie pionowe pasy, które wniosły elegancję i męski styl. Pasy w kolorze jadeitu i białym pasują do siebie i wyglądają nowocześnie - mówi Krzysiek, Czytelnik Budujemy Dom, który malował ściany w 2013 r.

Gabinet pomalowany w szerokie pionowe pasy

Rodzaj pomieszczenia: gabinet o pow. 12 m2.

Opis dekoracji: wcześniej białe ściany z farbą akrylową, obecnie pionowe pasy z farby silikatowej w kolorze białym i jadeitowym.

Decyzja: w poprzednim wcieleniu gabinet wyglądał trochę szkolnie, miał białe ściany i szwedzkie meble, które przywiozłem z poprzedniego mieszkania. Po przeprowadzce zabrakło mi czasu, żeby go porządnie urządzić. Zabrałem się za to 5 lat później. Chciałem mieć wygodne biurko i regały oraz bardziej gabinetowy klimat. Spodobał mi się pomysł pomalowania ścian w szerokie pionowe pasy, które wniosły elegancję i męski styl. Pasy w kolorze jadeitu i białym pasują do siebie i wyglądają nowocześnie. Doskonale powiększają optycznie niedużą przestrzeń do pracy, jednocześnie ją uspokajając.

Ściany pomalowane w białe i jadeitowe pasy
Pasy w kolorze jadeitu kończą się 8 cm od sufitu, a białe płynnie się z nim łączą.

Wykonanie: malowanie ścian w pasy trwało aż tydzień. Malarze najpierw umyli starą powłokę, a potem dwukrotnie pomalowali sufi t i ściany na kolor biały. Po wyschnięciu farby malowali ciemniejsze pasy. Powiedziałem im, że: wszystkie pasy, białe i jadeitowe, muszą mieć jednakową szerokość i podałem przedział 20–25 cm, przy czym ciemniejsze pasy powinny kończyć się 8 cm poniżej sufitu, a białe płynnie łączyć z białym sufitem. Doradzono mi taki zabieg, żeby pomieszczenie nabrało więcej oddechu. Dawniej zawsze pozostawiano górną część ścian w kolorze sufitu!

Fachowcy obmierzyli wtedy ściany i precyzyjnie, zaczynając od wyznaczonego rogu, do ich szerokości dopasowali ostateczną szerokość pasów. Potem kreślili ołówkiem piony i odcięcie pod sufitem, a następnie brzegi pasów obklejali taśmą malarską. Na końcu dwukrotnie kładli kolor.

Ściany gabinetu, pełniącego również funkcję pokoju gościnnego, pomalowano w szerokie pasy
Ściany gabinetu, pełniącego również funkcję pokoju gościnnego, pomalowano w szerokie pasy

Niezbędne narzędzia: miara, poziomnica i pion murarski, ołówek, taśmy malarskie, wałki i pędzle do malowania, kuweta, drabina.

Gabinet pomalowany w szerokie pionowe pasy - rady i przestrogi:

Wykonanie pasów wymaga starannych obliczeń, pracy i czasu. To uciążliwa robota, ale dająca świetny efekt – wzór wygląda szlachetnie poprzez prostotę i dopasowaną kolorystykę. Polecam pozostawienie odstępu od sufitu, bo taki zabieg rzeczywiście powiększa małe pomieszczenia. Bez niego wydawałoby się, że sufit w gabinecie znajduje się niżej i spada na głowę.

Gabinet pomalowany w szerokie pionowe pasy - koszty:

 • farby i taśmy malarskie – 320 zł; 
 • robocizna – 1500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2016-11-14

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...

Ściany na poddaszu udekorowane miękkimi gąbkami 3D

Długo upieraliśmy się przy fototapetach, ale projektantka odradzała je ze względu na trudność ułożenia na ukośnych ścianach. Poza tym duże wzory stwarzają optyczny chaos. Przypadkiem znalazła miękkie gąbki 3D, przeznaczone do ozdabiania ścian, i to było to! - mówi Jarek, Czytelnik Budujemy Dom, który modernizował ściany w 2014 r.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze