Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / Artykuły

Porównanie kosztów dekoracyjnej ściany w 5 wariantach

Kiedyś na ścianach dominowała biel. Później popularne stały się intensywne kolory, nawet różne na sąsiadujących ścianach oraz wyróżniające się faktury. Obecnie znów na topie są gładkie powierzchnie pomalowane na chłodne odcienie bieli i szarości oraz rozmaite nowoczesne okładziny, zdobiące najczęściej jedną, reprezentacyjną ścianę salonu. Oto pięć propozycji takich dekoracji.

Porównanie kosztów dekoracyjnej ściany w 5 wariantach

W salonie nie tylko się wypoczywa, czyta, ogląda telewizję, ale również przyjmuje gości, powinien więc być funkcjonalny i efektownie wykończony. W pomieszczeniu tym dowolność aranżacji jest największa i nie obowiązują tu żadne sztywne reguły. W zależności od upodobań właścicieli, można go urządzić w stylu nowoczesnym, lub do modernistycznego wnętrza dodać zabytkowe meble. Najlepiej zwrócić się o pomoc do architekta wnętrz, który zaaranżuje przestrzeń zgodnie z naszymi oczekiwaniami i dopasuje ją do reszty pomieszczeń w domu. Taka usługa jednak kosztuje. Chcąc wykończyć ściany w salonie samodzielnie, warto poszukać inspiracji w Internecie, przejrzeć zdjęcia i wizualizacje producentów oraz zamieszczane przed właścicieli domów, którzy własnymi siłami je wykańczają.

Oprócz najpopularniejszych farb różnego typu, do wyboru mamy masę przeróżnych okładzin, począwszy od drewnianych lub imitujących drewno przez płytki, cegły, kamienie, po panele gipsowe lub z tworzyw sztucznych, dające efekt trójwymiarowości. Obecnie do trendów wracają też fototapety, przedstawiające ciekawe zabytki architektury, krajobrazy albo np. nowoczesną grafikę. Możliwości jest dużo, lecz zanim zdecydujemy się na wykończenie salonu w wybrany sposób, powinniśmy zastanowić się, którą ze ścian w ten sposób ozdobić, bowiem tego typu okładziny najlepiej wyglądają tylko we fragmencie wnętrza.

Do dekoracji najlepiej wybrać główną ścianę, którą widać bezpośrednio po wejściu do salonu i której nie zasłaniają meble i liczne obrazy, bowiem wykończona w ten sposób powierzchnia sama będzie efektowną dekoracją.

Aby ułatwić dokonanie wyboru, przygotowaliśmy kilka wycen wykończenia jednej ze ścian w salonie. Żeby koszty można było porównać – przyjęliśmy, że ściana ma 4,5 m szerokości i 2,7 m wysokości. Brak na niej okien i drzwi.

Wszystkie dekoracje można wykonać samodzielnie (w kosztorysie przyjęliśmy takie założenie) lub skorzystać z usług fachowców.

Oto 5 nowoczesnych, popularnych materiałów wykończeniowych stosowanych na ścianach wewnętrznych:

Rozwiązanie nr 1. - Płyty z betonu architektonicznego, struktura porowata z otworami

Łączna wycena wykonania całej ściany – 2204,04 zł

 Zobacz szczegóły wyceny
Rozwiązanie nr 2. - Płyty gipsowe Luna

Łączna wycena wykonania całej ściany – 1753,34 zł

 Zobacz szczegóły wyceny
Rozwiązanie nr 3. - Fototapeta na fizelinie Mr Perswall Adventures

Łączna wycena wykonania całej ściany – 1850,50 zł

Zobacz szczegóły wyceny
Rozwiązanie nr 4. - Płytki ręcznie formowane 29 Primula

Łączna wycena wykonania całej ściany – ok. 2588,60 zł

Zobacz szczegóły wyceny
Rozwiązanie nr 5. - Panele drewniane Wood Collection Cube

Łączna wycena wykonania całej ściany – 1990,50 zł

Zobacz szczegóły wyceny

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: JVD

aktualizacja: 2017-02-13

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze