Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Aby ściana tłumiła hałas

Obowiązująca od 2001 roku norma wymaga, by współczynnik izolacyjności akustycznej dla ścian działowych nie był mniejszy niż 30 dB, a dla ścian działowych odgradzających pomieszczenia sanitarne od pozostałych – 35 dB. To niewysokie wymagania i spełnia je większość ścian, ale im wyższa izolacyjność tym większy komfort mieszkania. Dlatego budowa przynajmniej wybranych ścian wewnętrznych o wskaźniku R’A1=50-55 dB wcale nie będzie przesadą. Bowiem dopiero wtedy dom będzie naprawdę cichy.

Ściany, by dobrze chroniły przed hałasem, muszą być ciężkie. Najlepsze pod tym względem są więc mury z cegieł pełnych, szczególnie klinkierowych lub silikatowych. Najlżejsze ściany – szkieletowe swą izolacyjność akustyczną zawdzięczają nie masie, lecz specyficznej konstrukcji i sztywności poszycia.

Aby dorównały innym ścianom muszą być wypełnione płytami wełny mineralnej o gęstości ok. 50 kg/m3. Płyty powinny mieć grubość nie mniejszą niż 5 cm – najlepiej ok. 10 cm. Muszą być jednak cieńsze od szerokości profilu. Przykładowo, gdy profil CD ma szerokość 10 cm, wełna mineralna powinna mieć 9 cm. Nie może bowiem z obu stron stykać się z okładziną gipsowo-kartonową lub gipsowo-włóknową.

O izolacyjności ścian szkieletowych decyduje również ich grubość – im większa, tym lepiej – oraz sposób montażu.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2008-12-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy bezpieczne jest przymocowanie do sufitu płyt g-k o wadze 5 kg/m2?

Odpowiedź eksperta: Teoretyczne, dopuszczalne obciążenie sufitowych płyt g-k wynosi ok 6 kg na 1m długości pasma między rusztem nośnym.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x