Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Wybieramy ściankę

W domu jednorodzinnym ściany działowe nie muszą być z jednego materiału. Na parterze najkorzystniej będzie zrobić przegrody z cegieł lub bloczków silikatowych. Podłoga na gruncie z powodzeniem przeniesie obciążenie pochodzące od takich ścian. Nie sprawi też kłopotu zawieszenie kuchennych szafek i w razie potrzeby umożliwi zmiany aranżacyjne.

Na górze znakomicie sprawdzą się lekkie ścianki szkieletowe z poszyciem z płyt g-k lub g-w . Płyty i tak będą kupowane na wykończenie skosów poddasza. Wystarczy więc zamówić ich więcej i dokupić profile oraz odpowiednie płyty z wełny mineralnej. Takie ścianki nie obciążą zanadto stropu i spełnią wszystkie wymagania użytkowe. Na poddaszu są zazwyczaj sypialnie i pomieszczenia wypoczynkowe, nie trzeba więc wieszać ciężkich przedmiotów. Ściany te będą też mniej narażone na uszkodzenia niż ściany działowe parteru.

Wybierając materiał do postawienia ścianek działowych trzeba wziąć pod uwagę izolacyjność akustyczną gotowej ściany tak, by zapewnić komfort użytkowania wydzielonego pomieszczenia oraz możliwość stworzenia w pomieszczeniu korzystnego mikroklimatu, dzięki zdolności do wchłaniania i oddawania pary wodnej.

Ścianki murowane wymagają tynkowania lub zamocowania okładzin ściennych, co trzeba uwzględnić przy porównywaniu kosztów różnych technologii. Uzyskanie na nich równej i gładkiej powierzchni tynku będzie bardziej pracochłonne niż przy wykańczaniu ścianek z płyt gipsowo-kartonowych czy bloczków gipsowych.

Trzeba też wziąć pod uwagę to, czy na ściance będą wieszane ciężkie przedmioty. Zależnie od użytego materiału do budowy ścianki, będą potrzebne odpowiednie mocowania (kołki, śruby itp.)

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-15

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze