Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Pustaki szklane

Pustaki szklane produkowane są w dwóch podstawowych rozmiarach 19x19x8 oraz 24x24x8 cm. Oznacza to, że potrzeba 25 lub 16 szt/m2. Jednak w zależności od stosowanego systemu dostępne są także pustaki o innych wymiarach np. 11,5x11,5x8 lub 30x30x8 cm, ale najczęściej są to pustaki połówkowe oraz kształtki narożne (o kątach 135°, 60°, 90°) wykorzystywane przy tradycyjnym sposobie montażu.

Pustaki szklane oferowane są w bogatej gamie kolorów i o bardzo zróżnicowanej powierzchni. Mogą być gładkie, satynowane, w prążki, kratkę, imitować krople deszczu, falę lub chmurkę. A to i tak jeszcze nie wszystkie wzory, ponieważ producenci ciągle wymyślają nowe. Podobnie jest z kolorami, których jest przynajmniej kilkanaście – głównie odcienie niebieskiego, zielonego, grafitowego, żółtego, czerwonego, beżowego, fioletowego i, oczywiście, bezbarwne.

Trzeba jeszcze zaznaczyć, że wyroby te mogą być barwione powierzchniowo lub w masie (co naturalnie ma odzwierciedlenie w cenie wyrobu). Jeżeli do tego dojdzie jeszcze wybór kolorów listew imitujących spoiny, to okaże się, że możliwości uzyskania różnorodnych efektów barwnych są ogromne.

Ścianki z pustaków szklanych nie mogą być elementami nośnymi, nie mogą też podlegać obciążeniom siłami ściskającymi pochodzącymi z sąsiednich konstrukcji. Muszą więc być oddzielone od nich szczelinami dylatacyjnymi. Maksymalna wielkość pola pomiędzy szczelinami dylatacyjnymi wynosi 3×3 m.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2008-12-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Czy bezpieczne jest przymocowanie do sufitu płyt g-k o wadze 5 kg/m2?

Odpowiedź eksperta: Teoretyczne, dopuszczalne obciążenie sufitowych płyt g-k wynosi ok 6 kg na 1m długości pasma między rusztem nośnym.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x