Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Pustaki szklane

Pustaki szklane produkowane są w dwóch podstawowych rozmiarach 19x19x8 oraz 24x24x8 cm. Oznacza to, że potrzeba 25 lub 16 szt/m2. Jednak w zależności od stosowanego systemu dostępne są także pustaki o innych wymiarach np. 11,5x11,5x8 lub 30x30x8 cm, ale najczęściej są to pustaki połówkowe oraz kształtki narożne (o kątach 135°, 60°, 90°) wykorzystywane przy tradycyjnym sposobie montażu.

Pustaki szklane oferowane są w bogatej gamie kolorów i o bardzo zróżnicowanej powierzchni. Mogą być gładkie, satynowane, w prążki, kratkę, imitować krople deszczu, falę lub chmurkę. A to i tak jeszcze nie wszystkie wzory, ponieważ producenci ciągle wymyślają nowe. Podobnie jest z kolorami, których jest przynajmniej kilkanaście – głównie odcienie niebieskiego, zielonego, grafitowego, żółtego, czerwonego, beżowego, fioletowego i, oczywiście, bezbarwne.

Trzeba jeszcze zaznaczyć, że wyroby te mogą być barwione powierzchniowo lub w masie (co naturalnie ma odzwierciedlenie w cenie wyrobu). Jeżeli do tego dojdzie jeszcze wybór kolorów listew imitujących spoiny, to okaże się, że możliwości uzyskania różnorodnych efektów barwnych są ogromne.

Ścianki z pustaków szklanych nie mogą być elementami nośnymi, nie mogą też podlegać obciążeniom siłami ściskającymi pochodzącymi z sąsiednich konstrukcji. Muszą więc być oddzielone od nich szczelinami dylatacyjnymi. Maksymalna wielkość pola pomiędzy szczelinami dylatacyjnymi wynosi 3×3 m.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2008-12-09

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...

Czy bezpieczne jest przymocowanie do sufitu płyt g-k o wadze 5 kg/m2?

Odpowiedź eksperta: Teoretyczne, dopuszczalne obciążenie sufitowych płyt g-k wynosi ok 6 kg na 1m długości pasma między rusztem nośnym.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze