Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Jak murować ścianę działową?

Ładne cegły porządnie murowane można pozostawić odsłonięte. Jeśli jednak jest to ścianka niepełna, z jednym bokiem odsłoniętym, musimy w nim umieścić cegły pełne.

Cegły murujemy z użyciem zaprawy cementowo-wapiennej. Pod pierwszą ich warstwę podkładamy pas papy, jako izolację przeciwwilgociową. Przy szerokości 12 cm (cegły na płask), ścianę działową do bocznej kotwimy płaskownikami ze stali nierdzewnej.

Umieszczamy je w spoinach ściany dobudowywanej i zabetonowujemy w otworach wykutych w ścianie bocznej (wystarczy 3-5 otworów na typowej wysokości 2,5-2,7 m). Przy szerokości 6,5 cm (cegły na rąb) konieczne jest dodatkowe zbrojenie.

Stalowe pręty średnicy 5-6 mm umieszczamy też w spoinach ściany działowej i ich końce zabetonowujemy w ścianie bocznej. Przy zwykłych cegłach zbrojenie wypada w co czwartej lub co piątej warstwie, przy specjalnych pustakach do ścianek działowych – w co trzeciej.

Przy takim sposobie murowania trudno uzyskać ścianę bardzo równą. Dlatego pokrywamy ją , grubości ok. 1,5 cm. Możemy też jednak skorzystać z któregoś z systemów nowoczesnych, którego elementy są zaopatrzone w zamki, wymuszające precyzyjne ich wzajemne ustawienie. Nie muruje się ich tradycyjnie, raczej klei zaprawą cienkowarstwową. Uzyskujemy powierzchnię bardzo równą. Można ją pokryć tynkiem cienkowarstwowym.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-11-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x