Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Jak murować ścianę działową?

Ładne cegły porządnie murowane można pozostawić odsłonięte. Jeśli jednak jest to ścianka niepełna, z jednym bokiem odsłoniętym, musimy w nim umieścić cegły pełne.

Cegły murujemy z użyciem zaprawy cementowo-wapiennej. Pod pierwszą ich warstwę podkładamy pas papy, jako izolację przeciwwilgociową. Przy szerokości 12 cm (cegły na płask), ścianę działową do bocznej kotwimy płaskownikami ze stali nierdzewnej.

Umieszczamy je w spoinach ściany dobudowywanej i zabetonowujemy w otworach wykutych w ścianie bocznej (wystarczy 3-5 otworów na typowej wysokości 2,5-2,7 m). Przy szerokości 6,5 cm (cegły na rąb) konieczne jest dodatkowe zbrojenie.

Stalowe pręty średnicy 5-6 mm umieszczamy też w spoinach ściany działowej i ich końce zabetonowujemy w ścianie bocznej. Przy zwykłych cegłach zbrojenie wypada w co czwartej lub co piątej warstwie, przy specjalnych pustakach do ścianek działowych – w co trzeciej.

Przy takim sposobie murowania trudno uzyskać ścianę bardzo równą. Dlatego pokrywamy ją , grubości ok. 1,5 cm. Możemy też jednak skorzystać z któregoś z systemów nowoczesnych, którego elementy są zaopatrzone w zamki, wymuszające precyzyjne ich wzajemne ustawienie. Nie muruje się ich tradycyjnie, raczej klei zaprawą cienkowarstwową. Uzyskujemy powierzchnię bardzo równą. Można ją pokryć tynkiem cienkowarstwowym.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-11-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze