Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Co zrobić, żeby ściana była gładka?

Obecnie niemal zawsze tynki wykańcza się gładzią – gipsową, cementową, cementowo–wapienną, cementowo–polimerową lub polimerową (warstwa 2–5 mm). Rodzaj gładzi musi być dobrany do rodzaju tynku. Ścianę wykończoną gładzią można pomalować lub wytapetować. W przypadku szczególnie równych ścian można położyć gładź od razu na surowy mur.

Szybko i łatwo uzyskuje się równą gładką ścianę, montując tzw. suchy tynk, czyli płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo–włóknowe. Równe i gładkie ściany pod spadzistym dachem na poddaszu będziemy mieli tylko dzięki takim płytom. Układanie suchego tynku nie jest trudne, ale wymaga dużej staranności i precyzji. Płyty mocuje się na dwa sposoby: przyklejając do ściany albo przykręcając za pośrednictwem rusztu. Dzięki rusztowi można wyrównać nawet dość krzywe ściany, możemy ukryć pod nim przewody instalacyjne.

Uwaga! Ruszt jest dość gruby, czyli tracimy trochę powierzchni w pomieszczeniu.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-20

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Żeby była gładka musimy poprostu ją wygładzić. Do takich celów (niezależnie czy mamy tynk czy K-G używamy masy szpachlowej po całej powierzchni. Ja używam np sheetrocka nepszej niż ta masa to jeszcze nie widziałem (oczywiście w rozsądnej cenie).

Gość Pro

25 Sie 2009, 07:51

Co zrobić, żeby ściana była gładka? w tym tekście nie ma odpowiedzi na to pytanie ! stwierdzenie "Rodzaj gładzi musi być dobrany do rodzaju tynku." czyli jaki rodzaj gładzi do jakiego tymnku ?

Gość terry

12 Sty 2009, 14:15

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
20-lecie marki Muraspec - relacja
20-lecie marki Muraspec - relacja Konkurs na projekt designerskiej lampy oraz sentymentalna podróż przez dwie dekady wzornictwa i aranżacji wnętrz, to tylko niektóre atrakcje, ...
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce
Obchody 20-lecia Muraspec w Polsce 20-lecie istnienia na polskim rynku obchodzi marka Muraspec - światowej sławy producent oklein ściennych. Z tej okazji 21 września 2017 r. ...
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża
DUOline - nowa linia mocowań do każdego podłoża Firma fischerpolska wprowadziła do oferty dwukomponentowe mocowania do kotwienia we wszystkich rodzajach podłoży. W skład linii DUO wchodzi ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze