Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Czy malować samodzielnie?

To uzasadnione pytanie, gdyż malowanie lub odmalowywanie większości powierzchni i elementów w budynku jednorodzinnym jest tą czynnością, na której można zaoszczędzić pewne koszty. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie będą to oszczędności bardzo znaczące; rynkowy koszt malowania (najczęściej dwukrotnego) waha się od 2 do 5 zł za 1 m2 powierzchni.

W cenie tej mieści się również przygotowanie podłoża i zabezpieczenie innych elementów wykończenia (stolarki, podłóg). Przyjmując dla domu o powierzchni użytkowej ok. 150 m2 nie więcej niż 600 m2 powierzchni ścian wewnętrznych wymagających pokrycia, otrzymujemy kwotę 3000 zł za całość prac malarskich we wnętrzach. W porównaniu z całkowitym kosztem budowy nie jest to zatem obciążenie znaczące.

Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani oszczędzać na czym się da, sprawdźmy dokładnie stan podłoża pod powłoki malarskie – od niego i od gatunku farby w największym stopniu zależeć będzie efekt naszych prac. Jeśli podłoże jest „problematyczne” – tynk jest nierówny, odspaja się, znaczą go liczne zabrudzenia i zacieki, bądź uprzednio kładziona powłoka malarska jest słabo z tynkiem związana – czekają nas żmudne roboty przygotowawcze, a być może (o ile nie wykonamy ich bezbłędnie) i przykre niespodzianki.

Pamiętajmy też o tym, że odmienne zasady obowiązują przy malowaniu tynków zewnętrznych i ścian wewnątrz budynku, a jeszcze inne przy pokrywaniu powierzchni drewnianych czy metalowych. Istnieje też rodzaj prac, które ze względu na stopień skomplikowania bądź szkodliwość dla zdrowia najlepiej powierzyć specjalistom. Należy do nich z pewnością malowanie techniką natrysku przy użyciu farb i lakierów rozpuszczalnikowych.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Jak postawić ścianę z płyty g-k?

Aby postawić ścianę z płyt g-k potrzebny jest ruszt, który składa się z profili z blachy stalowej grubości zwykle 0,6 mm: poziomych o przekroju w kształcie litery U, oznaczanych symbolem UW, oraz pionowych w kształcie litery C (CW). Standardowo wysokość ich ramion wynosi 40 lub 50 mm, szerokość (fachowo: wysokość środnika) 50 mm.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x