Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Czy malować samodzielnie?

To uzasadnione pytanie, gdyż malowanie lub odmalowywanie większości powierzchni i elementów w budynku jednorodzinnym jest tą czynnością, na której można zaoszczędzić pewne koszty. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie będą to oszczędności bardzo znaczące; rynkowy koszt malowania (najczęściej dwukrotnego) waha się od 2 do 5 zł za 1 m2 powierzchni.

W cenie tej mieści się również przygotowanie podłoża i zabezpieczenie innych elementów wykończenia (stolarki, podłóg). Przyjmując dla domu o powierzchni użytkowej ok. 150 m2 nie więcej niż 600 m2 powierzchni ścian wewnętrznych wymagających pokrycia, otrzymujemy kwotę 3000 zł za całość prac malarskich we wnętrzach. W porównaniu z całkowitym kosztem budowy nie jest to zatem obciążenie znaczące.

Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani oszczędzać na czym się da, sprawdźmy dokładnie stan podłoża pod powłoki malarskie – od niego i od gatunku farby w największym stopniu zależeć będzie efekt naszych prac. Jeśli podłoże jest „problematyczne” – tynk jest nierówny, odspaja się, znaczą go liczne zabrudzenia i zacieki, bądź uprzednio kładziona powłoka malarska jest słabo z tynkiem związana – czekają nas żmudne roboty przygotowawcze, a być może (o ile nie wykonamy ich bezbłędnie) i przykre niespodzianki.

Pamiętajmy też o tym, że odmienne zasady obowiązują przy malowaniu tynków zewnętrznych i ścian wewnątrz budynku, a jeszcze inne przy pokrywaniu powierzchni drewnianych czy metalowych. Istnieje też rodzaj prac, które ze względu na stopień skomplikowania bądź szkodliwość dla zdrowia najlepiej powierzyć specjalistom. Należy do nich z pewnością malowanie techniką natrysku przy użyciu farb i lakierów rozpuszczalnikowych.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2010-12-23

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze