Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Łuk z płyt g-k w praktyce

Na sufitach płyty mocuje się prostopadle do profili nośnych (w ścianach – równolegle). Łączenia zawsze wykonuje się na profilu, a płyty w kolejnych rzędach muszą być przesunięte względem siebie przynajmniej o jeden rozstaw profili konstrukcyjnych.

Łuk z płyt g-k Rozstaw wkrętów mocujących nie może być większy niż 15 cm. Tak mały rozstaw powoduje zmniejszenie siły docisku do płyt, a tym samym zapobiega ich przebiciu pod wpływem własnego ciężaru.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na jedno. Otóż ze względów akustycznych wskazane jest, aby okładzina sufitu w żadnym miejscu nie dotykała do ścian. Tylko wtedy bowiem da się wyeliminować boczne przenoszenie drgań (fali dźwiękowej).

Uwaga! Do płyty g-k o grubości 12,5 mm można mocować przedmioty o wadze do 3 kg. Cięższe – do profili.

Z płyt g-k można też wykonać sufit krzywoliniowy, tzw. łukowy. W tym przypadku kładzie się cieńsze, elastyczne płyty – grubości 6,5 mm. I tu warto zaznaczyć, że są „wyspecjalizowane” płyty o nacinanej w kształt klina powierzchni oraz kształtki, których promień gięcia wynosi ok. 30 cm.

W tym przypadku również ruszt może być pojedynczy lub podwójny. Podwójny tworzą wygięte profile poprzeczne (główne) i proste wzdłużne (nośne). Natomiast pojedynczy to tylko wzdłużne profile nośne, mocowane przy użyciu różnej długości wieszaków.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2012-12-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie
Panele dekoracyjne MOTIVO - ściana w modnej odsłonie Panele dekoracyjne MOTIVO marki Profile VOX dostępne są w niezwykle bogatej palecie wzorów. Całe portfolio podzielone zostało na 3 kolekcje ...
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze