Budujemy Dom
Wykańczanie / Ściany wewnętrzne / ABC

Ścianki działowe szkieletowe - krok po kroku

Jak zbudować szkielet lekkiej ścianki?

Wyznaczenie przebiegu ścianki szkieletowej rozpoczyna się od zaznaczenia na podłodze jej zarysu, a następnie przenosi jej obrys na ściany i sufit. Do postawienia ścianki potrzebne będą systemowe profile stalowe typu UW (tzw. przypodłogowe), profile typu CW (słupkowe) oraz profile drzwiowe o zwiększonej grubości blachy. Zależnie od grubości ścianki ich szerokość wynosić będzie 50, 75 lub 100 mm.

Najczęściej wykorzystuje się profile o szerokości 50 mm. Gdy ścianka szkieletowa ma być sztywniejsza lub lepiej izolować akustycznie, montuje się ją z szerszych profili. Najpierw przycina się profile UW na potrzebną długość pozostawiając odstęp na drzwi. Powinny one być w takim miejscu, by słupki ościeżnicowe znalazły się przynajmniej 20 cm od zwykłego słupka. Umożliwi to połączenie płyt pokryciowych nie na krawędzi otworu drzwiowego, a bliżej jego środka.

Od spodu profili przypodłogowych UW przyklejamy elastyczną taśmę uszczelniającą, która zabezpiecza przed przenoszeniem drgań na ściankę i niweluje nierówności podłoża. Przygotowane profile mocuje się kołkami rozporowymi wzdłuż wcześniej wyznaczonych linii na podłodze i suficie. Najwygodniej do tego celu użyć kołków do tzw. szybkiego montażu. W podobny sposób mocuje się do ścian skrajne profile słupkowe CW wstawione końcami w profil w podłodze i na suficie. 

Stykające się ze sobą profile dodatkowo mocuje się po obu stronach dwoma wkrętami samonawiercającymi. Następnie profile słupkowe kolejno wstawia się w profil dolny i górny w odstępach co 60 cm i przykręca. W miejscu osadzenia drzwi wstawia się w ten sam sposób profile wzmocnione, a jako nadproże wykorzystuje się odcinek profilu UW. W miejscach przenoszących duże obciążenia trzeba zamontować wzmocnienia – dodatkowe stelaże lub poziomo zamocowane profile.

Rozmieszczenie płyt gipsowo-kartonowych wokół otworu drzwiowego Konstrukcja lekkiej ścianki działowej

A co na szkielecie?


Najpierw przycinamy płyty gipsowo-kartonowe na wymiar o około 1 cm mniejszy niż wysokość pomieszczenia, a następnie mocujemy po jednej stronie szkieletu. Do przykręcania płyt używa się samonawiercających wkrętów rozmieszczonych w odstępach ok. 20 cm.

Jeśli ścianka ma być pokryta dwiema warstwami płyt, to pierwszą warstwę mocuje się co ok. 50 cm. Płyty układane wokół otworu drzwiowego powinny być przycięte w kształcie litery L, a ich łączenie powinno wypaść możliwie blisko środka nadproża. Zapobiega to pękaniu złączy w pasie nad drzwiami, które często się zdarza, gdy płyty łączy się na przedłużeniu słupka ościeżnicowego.

W jednostronnie pokrytej ściance działowej można teraz ukryć potrzebne instalacje wykorzystując do ich przeprowadzenia nacięcia w słupkach.

Następny etap to wypełnienie przestrzeni między słupkami wełną mineralną grubości 4 cm (dla profili 50 mm). Trzeba to wykonać bardzo starannie nie pozostawiając pustych miejsc, co istotnie pogorszyłoby akustykę ściany.

Pokrycie płytami z drugiej strony wykonuje się tak samo, ale miejsca łączenia płyt powinny wypadać na innych słupkach (pierwszą układaną płytę przecina się na pół). Ta sama zasada obowiązuje przy pokryciu dwuwarstwowym.

Do wkrętów mocujących płyty najwygodniej użyć wkrętarki akumulatorowej z regulowanym momentem dokręcenia lub jeszcze lepiej z ogranicznikiem głębokości wkręcania. Prawidłowo dokręcone łby wkrętów powinny nieznacznie zagłębiać się w płycie, bez uszkodzenia powierzchni kartonu. Przy braku wprawy, końcowe dokręcenie lepiej wykonać ręcznym wkrętakiem.

Mocowanie płyt wokół otworu na drzwi Wycięcia w profilu CW umożliwiające przeprowadzenie przewodów
Wypełnienie ścianki działowej wełną mineralną Zasada mijania się spoin płyt g-k

Jak wykończyć ściankę szkieletową?


Wykańczanie ścianki szkieletowejPołączenia płyt oraz miejsca mocowania wkrętów trzeba zaszpachlować i wzmocnić taśmą lub siatką. Szczeliny w miejscach styku ze ścianami i sufitem wypełnia się masą akrylową, co zapobiega pęknięciom.

Zaszpachlowane i oszlifowane powierzchnie ściany należy zagruntować, a po wyschnięciu pomalować lub przykleić tapetę. Pozostaje jeszcze uporanie się z pokryciem podłogi oraz osadzenie ościeżnicy drzwiowej i mamy gotowy nowy podział użytkowanej powierzchni.

Redakcja BD

 

aktualizacja: 2013-01-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Z czego ścianka działowa?

Ścianki działowe dzielą wnętrze domu na pomieszczenia. Od przemyślanego projektu, dobrze dobranego materiału i poprawnego wykonania ścianek, zależy komfort i funkcjonalność codziennego życia mieszkańców. Z czego budować ściankę działową i gdzie? Oto jest pytanie.

Najbardziej znane marki
Sucha zabudowa (płyty g-k i g-w) - ranking rozpoznawalności firm i produktów
Nowy kołek fischer DuoPower
Nowy kołek fischer DuoPower Na sklepowe półki trafił właśnie nowy kołek uniwersalny marki fischer. DuoPower to inteligentne mocowanie, które samo dopasowuje się ...
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania
Płyta gipsowo-włóknowa fermacell - nowa humorystyczna kampania Idealna płyta budowlana jest odporna na uderzenia i wstrząsy, niezwykle wytrzymała, odporna na działanie wilgoci, ognia, chroni przed hałasem, ...
Jak uniknąć poobijanych naroży?
Jak uniknąć poobijanych naroży? Naroża ścian to miejsca w których mogą pojawiać się usterki. Najczęściej występują one w ścianach działowych lub przy zabudowywaniu ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x