ZMS: badanie blower door to ważny temat

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
ZMS: badanie blower door to ważny temat

W środę, 17 grudnia 2014 r., odbyło się spotkanie poświęcone testom szczelności budynku. Jest to kolejny ważny temat, jaki porusza Zrzeszenie Montażystów Stolarki (ZMS), a wiąże się w dużym stopniu z prawidłowym montażem okien i drzwi.

aktualizacja: 2014-12-22 09:08:56

Coraz więcej inwestorów stara się, aby budynki były bardzo szczelne, wtedy bowiem znacznie niższe są kwoty ponoszone na ich ogrzanie. Jeszcze do niedawna najpopularniejszym testem było wypełnienie obiektu dymem i obserwowanie, którędy wydostaje się na zewnątrz, jednak pozwalało ono wskazać miejsca przedmuchów powietrza, trudniej natomiast było określić, jak są duże.

Obecnie dostępne są także inne metody badań, a wśród nich urządzenia umożliwiające przeprowadzenie tzw. testu blower door, który właśnie umożliwia określenie, jak bardzo nieszczelny jest obiekt. Mogą być one stosowane zarówno w nowych, jeszcze niezamieszkanych budynkach, jak i w tych, które poddawane są remontowi. Warto też wykonać wspomniany test przed zakupem domu, by nie narażać się na dodatkowe koszty związane z podniesieniem jego szczelności.

Którędy ucieka powietrze

Badanie blower door pozwala stwierdzić, czy dany budynek jest odporny na przedmuchy powietrza. Jego wykonanie jest proste. W drzwiach montuje się kurtynę z silnym wiatrakiem, który wytwarza w pomieszczeni nadciśnienie lub podciśnienie, a następnie, na podstawie szybkości, z jaką niweluje się powstała różnica ciśnień, program komputerowy określa, czy budynek jest szczelny. Im większe nieszczelności, tym mniej czasu potrzeba na całkowite wyrównanie początkowej różnicy.

Kolejnym krokiem jest wykrycie miejsc nieszczelności. Służą do tego różne przyrządy, takie jak wytwornice dymu, anemometry, czy kamery termowizyjne. Po zakończeniu badania przygotowywany jest raport, który zawiera informacje na temat szczelności budynku oraz, jeśli również wchodziło to w zakres badania, opisanie nieszczelności. A trzeba przecież pamiętać, że owe nieszczelności nie są jedynie przyczyną przeciągu, który może być w ogóle nieodczuwalny. Umożliwiają dostanie się do budynku wilgoci i ucieczkę z niego ciepła są zatem bezpośrednią przyczyną powstawania zawilgoceń, a w konsekwencji pojawienia się pleśni lub grzyba.

Technologia przeciwko nieszczelności

Podczas środowego spotkania Janusz Milczarek, przedstawiciel firmy Retrotec, zapoznał uczestników z urządzeniami stosowanymi podczas wspomnianego testu. Na symulatorze domu można było m.in. zobaczyć, jak owe urządzenia działają i jakie są miejsca ucieczki powietrza i ciepła. To nie do wiary, ale jedną z dróg mogą być nawet gniazdka elektryczne!

Może cię zainteresować
Co to za kolor Winchester? Lekkie konstrukcje z drewna klejonego z powłoką PVC Jak przebiega szczelny montaż okien w technologii Soudal Window System? Jak myć żaluzje fasadowe? Jakie są wady i zalety okien nieotwieranych typu FIX? Wianki okolicznościowe i inne ozdoby do dekoracji drzwi. Przewodnik kreatywnego dekorowania Energooszczędność i Koalicja Termomodernizacji Rolety zewnętrzne w nowo projektowanym budynku - co powinniśmy o nich wiedzieć? Ile kosztuje moskitiera na okno balkonowe? Kiedy prostota i minimalizm spotykają się z nowoczesnością. Dom w stylu stodoły Czym się kierować przy wyborze drzwi wewnętrznych? Czy istnieją okna przez które nie widać wnętrza? Metamorfoza drzwi wejściowych metodą DIY Markizy wolnostojące - zamień ogórd lub taras na miejsce urlopowego wypoczynku Jak zamontować drzwi techniczne? LINEAR - okna dla ambitnych realizacji Nowa generacja okien dachowych GREENVIEW. Nowy standard na nowe czasy Ile powinno być od okna do sufitu? Na jakiej wysokości umieścić okno? Dlaczego warto zdecydować się na stolarkę pozbawioną progów? Prawidłowy montaż okien energooszczędnych Jak przestawić okna na tryb letni/zimowy? Co zrobić gdy drzwi balkonowe się nie domykają? Wyłazy dachowe - jaki model wybrać? Proste i szybkie w obsłudze kraty rolowane - rodzaje, montaż Wybieramy komfortowe drzwi do wnętrz Jak zasłonić okna na parterze? Co daje anodowanie aluminium? Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych? Okna i drzwi w 2024 roku. Jakie trendy będą obowiązywały? Jakie są zalety parapetów z konglomeratu? Jak je pielęgnować? Okna na straży bezpieczeństwa Pora na nowe okna. Jak przygotować się do wymiany okien w domu i zrealizować ją krok po kroku? Jakie parametry decydują o bezpieczeństwie zapewnianym przez zamki i wkładki? Skąd się bierze popularność ościeżnic stalowych? Jak włączyć czytnik linii papilarnych? Jaki jest proces produkcji szyby zespolonej? Jakie okna przesuwne wybrać? Czy okna mogą otwierać się na zewnątrz? Jaka roleta na skośne okno?
Zobacz więcej Zwiń

Sprzęt do testów blower door będzie wkrótce dostępny w Zrzeszeniu Montażystów Stolarki i udostępniany bezpłatnie jego członkom, którzy z kolei będą go wykorzystywali do przeprowadzania badań u swoich klientów.

To spotkanie nie byłoby możliwe bez zaangażowania partnerów Zrzeszenia, wśród których znajdują się: AiB, Aluplast, Drutex, Global, ISO-Chemie, Vikking, Mar-Tom oraz SFS-Intec.

Źródło: Zrzeszenie Montażystów Stolarki

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Instrukcja wymiany uszczelki w ramie okna dachowego
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!