Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Wykonanie tarasu z płyt Libet Impressio w technologii "na sucho"

W projekcie tarasu wykonania tarasu z płyt Libet Impressio w technologii  "na sucho" uwzględnić należy: wymiary powierzchni, którą chcemy pokryć płytami, przewidzieć realne obciążenia nawierzchni, sposób odwodnienia oraz wzór płyt i sposób ich układania.

Wytyczenie miejsca wykonania tarasu oraz usunięcie humusu i gruntu rodzimego, co najmniej 20–30 cm
Wyrównanie powierzchni gruntu rodzimego oraz wykonanie docelowych spadków (od 0,5–3%) za pomocą piasku
1) Wytyczenie miejsca wykonania tarasu z płyt oraz usunięcie humusu i gruntu rodzimego, co najmniej 20–30 cm.

2) Wyrównanie powierzchni gruntu rodzimego oraz wykonanie docelowych spadków (od 0,5–3%) za pomocą piasku.

Dokładne zagęszczenie powierzchni wyrównawczej wraz ze spadkami
Ułożenie geowłókniny, bezpośrednio na ubitą nawierzchnię. Geowłókninę układamy na tak zwaną zakładkę o długości około 15–20 cm.
3) Dokładne zagęszczenie powierzchni wyrównawczej wraz ze spadkami.
4) Ułożenie geowłókniny, bezpośrednio na ubitą nawierzchnię. Geowłókninę układamy na tak zwaną zakładkę o długości około 15–20 cm. Dbając o poprawne wykonanie tarasu powinniśmy pamiętać o wykonaniu kołnierza z geowłókniny.
Następna, czynnością jest wyrównanie warstwy odcinającej o grubości około 10–20 cm, za pomocą pospółki lub grubego piasku
Dokładne zagęszczenie pojedynczych warstw podbudowy (patrz zdj. 3) i wykonanie jej kolejnych warstw analogicznie.
5) Następna, czynnością jest wyrównanie warstwy odcinającej o grubości około 10–20 cm, za pomocą pospółki lub grubego piasku.
6) Dokładne zagęszczenie pojedynczych warstw podbudowy (patrz zdj. 3)  wykonanie jej kolejnych warstw analogicznie. Tak przygotowaną nawierzchnię odcinającą możemy obsypać gruntem rodzimym.
Kolejnym krokiem jest wykonanie warstwy nośnej z kruszywa łamanego 0–31,5 mm
W zależności od wysokości ostatecznej posadowienia tarasu możemy zastosować kilka warstw nośnych o grubości od 10–20 cm.
7-8) Kolejnym krokiem jest wykonanie warstwy nośnej z kruszywa łamanego 0–31,5 mm. W zależności od wysokości ostatecznej posadowienia tarasu możemy zastosować kilka warstw nośnych o grubości od 10–20 cm. Ostatnia warstwą podbudowy naszego tarasu jest 3–4 cm, niezagęszczana powierzchnia odsiewek kamiennych 0–7 mm.
Wykonanie ostatecznej nawierzchni tarasu, układając płyty należy pamiętać o zachowaniu jednolitych odstępów o gr. około 5–15 mm pomiędzy poszczególnymi elementami
Kolejnym krokiem jest wyrównanie układanych płyt, za pomocą gumowego, białego młotka, który nie pozostawi śladu na płytach
9) Wykonanie ostatecznej nawierzchni tarasu, układając płyty należy pamiętać o zachowaniu jednolitych odstępów o gr. około 5–15 mm pomiędzy poszczególnymi elementami.
10) Kolejnym krokiem jest wyrównanie układanych płyt, za pomocą gumowego, białego młotka, który nie pozostawi śladu na płytach.
Impregnacja tarasu.
Fugowanie, całość tarasu zasypujemy drobnym piaskiem płukanym 0–2 mm
11-12) Impregnacja tarasu. W przypadku wykonaniu tarasu w technologii „Na Sucho” impregnację płyt wykonujemy przed fugowaniem, podczas wykonywania impregnacji należy używać rękawic, okularów i ubrania ochronnego. Fugowanie, całość tarasu zasypujemy drobnym piaskiem płukanym 0–2 mm, czynność powtarzamy kilkakrotnie.
Gotowy taras
13) Gotowy taras

 


aktualizacja: 2011-05-31

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych Najlepszym rozwiązaniem skutecznie chroniącym drewno przed słońcem, deszczem oraz utratą koloru jest olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl.

Jak bez błędów wykonać posadzkę tarasu?

Odpowiedź eksperta: Błędem, z którym najczęściej spotykam się w mojej praktyce, jest zbyt pospieszne przygotowanie wylewki betonowej, na której mają być ułożone płyty tarasowe.

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze