Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Pomysły na nawierzchnię tarasu

Wybór materiału na posadzkę należy przemyśleć, zanim ułożymy betonową wylewkę. Materiały mają bowiem różną grubość, trzeba więc tak zaplanować grubość wylewki, aby po ułożeniu posadzki wychodziło się na taras bez potykania o wysoki próg.

Tagi: beton, drewno

Gres. Na nawierzchnię tarasu nadają się tylko płytki mrozoodporne i antypoślizgowe. Najlepiej więc wybrać gres. Płytki przykleja się do podłoża elastyczną zaprawą klejową, przeznaczoną do stosowania na zewnątrz.

Płytki gresowe są tanie, ich ułożenie nie jest skomplikowane, a posadzka nie wymaga żadnych zabiegów konserwujących (fot. Cersanit) Płytki gresowe są tanie, ich ułożenie nie jest skomplikowane, a posadzka nie wymaga żadnych zabiegów konserwujących

Deski drewniane. Do budowy tarasów najlepiej nadają się gatunki drewna egzotycznego, najbardziej odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. O trwałości nawierzchni tarasu decyduje przede wszystkim sposób jego montażu i jakość drewna. Ze względu na łączenia desek z legarem nie należy stosować tradycyjnych żelaznych gwoździ lub wkrętów. Należy używać wyłącznie łączników ze stali nierdzewnej, najlepiej gdy są montowane w szczelinach między deskami (są niewidoczne, nie uszkadzają deski, pozwalają na kurczenie się i pęcznienie drewna).

Taras drewniany naziemny powinien być wykonany na punktowym fundamencie betonowym, do którego mocuje się legary podtrzymujące pokrycie tarasu
Taras drewniany naziemny powinien być wykonany na punktowym fundamencie betonowym, do którego mocuje się legary podtrzymujące pokrycie tarasu (fot. Tropic)

Panele z tworzyw. Wykonane są z elastycznego tworzywa połączonego z PVC. Wyglądem przypominają ryflowane deski drewniane. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych (nie wypaczają się, nie pękają, nie łuszczą się pod wpływem mrozu i słońca) oraz na insekty. Nie wymagają konserwacji.

Posadzka z paneli z tworzyw sztucznych jest gotowa do użytkowania od razu po ułożeniu Posadzka z paneli z tworzyw sztucznych jest gotowa do użytkowania od razu po ułożeniu (fot. Techpol)

Elementy docina się na wymiar, umieszcza na konstrukcji wsporczej (na ruszcie lub na podkładach gumowych), łączy specjalnymi łącznikami, a brzegi wykańcza listwami brzegowymi.

Płyty lub kostki betonowe. Materiały te są odporne na działanie czynników atmosferycznych, łatwo dostępne i oferowane w szerokim zakresie kolorów, wzorów i wielkości.

Płyty układa się na podłożu betonowym, na styk lub z niewielką szczeliną, opierając je na betonowych podkładkach zapewniających uzyskanie równej powierzchni Kostkę układa się na wyrównanej i zagęszczonej warstwie piasku, tak jak na podjazdach i ścieżkach Kostkę należy zaimpregnować przed wnikaniem zanieczyszczeń i odbarwianiem
(fot. Libet) (fot. Polbruk) (fot. Silikony Polskie)
Płyty układa się na podłożu betonowym, na styk lub z niewielką szczeliną, opierając je na betonowych podkładkach zapewniających uzyskanie równej powierzchni Kostkę układa się na wyrównanej i zagęszczonej warstwie piasku, tak jak na podjazdach i ścieżkach Kostkę należy zaimpregnować przed wnikaniem zanieczyszczeń i odbarwianiem

Bruk klinkierowy. Jest bardzo trwały i odporny na zabrudzenia, odbarwienia i działanie czynników atmosferycznych. Jest mniej śliski niż płytki ceramiczne. Klinkier przykleja się elastycznym, mrozoodpornym klejem przeznaczonym do stosowania na zewnątrz, a szczeliny między kostkami wypełnia zaprawą do klinkieru.

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2013-01-24

Zdaniem naszych Czytelników

A o kamieniu naturalnym (np. piaskowcu) to autor zapomniał?..

Gość mmuzyka

01 Lip 2010, 11:33

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

W jaki sposób powinienem przygotować podłoże pod gres?

Kończę budowę domu i zamierzam zabrać się do wykańczania podłogi na balkonie. Chciałbym tam położyć gres, ale nie wiem, w jaki sposób powinienem przygotować podłoże. Na balkonie nie ułożono. Styropian jest tylko od spodu.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...
Stopień Madera - nowość z kolekcji Libet Completto
Stopień Madera - nowość z kolekcji Libet Completto Stopień Madera z kolekcji Libet Completto to doskonałe uzupełnienie posesji utrzymanej w stylu rustykalnym. Dzięki specjalnemu procesowi ...
Boston Prato - eleganckie wykończenie z płytami Dasag
Boston Prato - eleganckie wykończenie z płytami Dasag Nowoczesna architektura ceni minimalizm i prostotę. Możliwość zaaranżowania przestrzeni w przejrzysty sposób to cel wielu architektów. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x