Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Newralgiczne miejsca tarasu

Właściwe ułożenie wszystkich warstw tarasu to bardzo ważny warunek jego trwałości, ale zagrozić jej może wadliwe wykonanie detali: wykończenia krawędzi, osadzenia barierek i uszczelnienia styków ze ścianami domu.

Okapnik. Krawędzie tarasu nad gruntem lub nad pomieszczeniem powinny być zawsze zakończone okapnikiem, czyli fartuchem z blachy wystającym ok. 3–5 cm poza krawędź płyty tarasowej. Okapniki zapobiegają powstawaniu zacieków na ścianie lub cokole oraz wnikaniu wody pod posadzkę; mocuje się je w warstwie kleju do płytek, przy czym brzeg wchodzący pod płytki powinien być perforowany, co czyni połączenie pewniejszym. Krawędzie okładziny płytek należy uszczelnić masą silikonową tworzącą (w przekroju) trójkątne ich zakończenie.

Okapnik
 Okapnik

Osadzenie słupków balustrady. Częstą przyczyną przecieków tarasu jest niewłaściwe osadzenie balustrady. Ze względów bezpieczeństwa słupki powinny być osadzone w płycie tarasowej, co wymaga przerwania izolacji przeciwwodnej. W miejscu ich osadzenia konieczne jest więc uszczelnienie z silikonu, który powinno się uformować w stożkowe pierścienie otaczające każdy słupek (rys. a). Dobrym rozwiązaniem jest mocowanie słupków nie do wierzchu płyty tarasowej, ale od jej spodu lub na krawędzi (rys. b).

Osadzenie słupków balustrady
Osadzenie słupków balustrady
Osadzenie słupków balustrady

Połączenie tarasu ze ścianą. Bardzo ważne dla szczelności i trwałości tarasu jest wywinięcie izolacji przeciwwilgociowej na ścianę domu do wysokości 15–20 cm. Jeśli podczas remontu układamy na warstwie spadkowej izolacje przeciwwodną, to należy ją wywinąć również na ścianę, przy czym narożniki trzeba łagodnie wyprofilować, aby zapewnić łagodne zagięcie izolacji.

W narożu w izolacji podpłytkowej wkleja się wkładkę z taśmy izolacyjnej, a na ścianę nakłada warstwę płynnej folii.

Pas ściany sąsiadującej z tarasem warto ochronić przed zabrudzeniem i zawilgoceniem okładziną – np. z płytek ceramicznych lub klinkieru. Nie mogą one stykać się bezpośrednio z nawierzchnią tarasu – w narożniku pozostawiamy przerwę dylatacyjną wypełnioną sznurem dylatacyjnym osłoniętym warstwą silikonu. Górną krawędź płytek cokołowych również zabezpiecza się silikonem lub masą akrylową.

Połączenie tarasu ze ścianą z dylatacją ze sznura i silikonem
Połączenie tarasu ze ścianą z dylatacją ze sznura i silikonem

Cezary Jankowski
aktualizacja: 2010-09-17

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych Najlepszym rozwiązaniem skutecznie chroniącym drewno przed słońcem, deszczem oraz utratą koloru jest olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl.

Czy płyta betonowa pokryta płytkami ceramicznymi sprawdzi się na tarasie na gruncie?

Zamierzam wybudować duży taras na gruncie przed oknami do salonu. Potencjalny wykonawca proponuje wylanie betonowej płyty i ułożenie na niej płytek ceramicznych. Rozmawiałam jednak ze znajomymi, którzy mają podobne tarasy budowane kilka lat temu i twierdzą, że nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż z czasem płytki pękają i odrywają się od podłoża. Czy takie uszkodzenia są spowodowane niewłaściwym wykonaniem, czy też wynika to z normalnej trwałości pokrycia – może są inne technologie pozwalające uniknąć problemów z tarasem?

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze