Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Wilgoć w domu

Z wilgocią w domu, która pojawia się okresowo, nie ma większego problemu – zwykle wystarczy intensywne wietrzenie i ogrzewanie domu. Jeśli jednak zagości w nim na stałe, może przyczynić się do złego samopoczucia domowników i dolegliwości związanych z rozwojem pleśni czy grzybów.

 

Wilgoć wdziera się do domu m. in. przez okna
 Para wodna wykroplona na szybie świadczy o niesprawnej wentylacji pomieszczeń (fot. Stowarzyszenie Polska Wentylacja)

Wilgoć wdziera się do domu wraz z powietrzem zewnętrznym, a także w wyniku podciągania wilgoci z gruntu, przenikania wód gruntowych, nieszczelności instalacji oraz przecieków z rynien, rur spustowych i dachu. Parę wodną wytwarzają też sami mieszkańcy - jest ona nie tylko produktem metabolizmu, ale pojawia się również podczas wielu codziennych czynności, np. prania, gotowania czy kąpieli.

"Zdrowa" wilgotność powietrza w pomieszczeniach wynosi 30-65% przy temperaturze 20-22°C. Jeśli wilgoci jest więcej, powstają warunki sprzyjające rozwojowi pleśni i grzybów. Może to mieć wpływ na pogarszanie się zdrowia mieszkańców, objawiające się bólami i zawrotami głowy, zmęczeniem a także podrażnieniami skóry, gardła oraz błony śluzowej nosa.

Niepokojące objawy

 To, czego nie widać - tak jak wilgoci zawartej w powietrzu - nie zaprząta naszej uwagi. Dopiero zacieki na ścianach i podłogach, ciemne plamy pokryte pleśniowym meszkiem, białe wykwity solne i charakterystyczny zapach stęchlizny - świadczące, że budynek jest bardzo zawilgocony - skłaniają nas do interwencji. Wilgoć może pojawić się na zewnątrz i wewnątrz.

 • Objawy wilgoci na ścianie zewnętrznej
   Uszkodzona rura spustowa spowoduje zawilgocenie i - w konsekwencji - przemarzanie ścian (fot. Archiwum BD)
  Na zewnątrz. Wysokość, do której podchodzi woda kapilarnie podciągana z gruntu zależy przede wszystkim od jego rodzaju, poziomu wód gruntowych i zaskórnych oraz ukształtowania terenu, a także od rodzaju i grubości muru.

  Zawilgocenie budynku przejawia się zarówno wykwitami solnymi na elewacji, jak i wilgotnymi plamami wewnątrz - na ścianach stykających się z podłogą parteru. Z czasem plamy pokrywają się pleśnią i grzybem. Podciąganie kapilarne wody z gruntu w nowych budynkach spowodowane jest zwykle źle wykonaną lub uszkodzoną izolacją przeciwwilgociową, w starych - najczęściej jej brakiem.

 • Od wewnątrz. Kondensacja pary wodnej wewnątrz pomieszczeń najczęściej objawia się długotrwałym zaparowaniem szyb i luster, niewysychającymi ręcznikami w łazience, a także zawilgoconymi ścianami. Wszystkie te objawy wynikają zwykle z niewłaściwej wentylacji pomieszczeń oraz niedostatecznego ocieplenia i ogrzewania budynku, co widać szczególnie w starych domach, w których można łatwo znaleźć miejsca "ucieczki" ciepła (mostki termiczne). Niestety, para wodna gromadzi się nie tylko w widocznych miejscach, ale również wewnątrz ścian, stropów i dachu.

Uwaga!Podczas budowy i wykańczania domu też pojawia się spora ilość wilgoci, tzw. technologicznej (początkowej), czyli wody zawartej w zaprawach murarskich, podkładach podłogowych, tynkach i farbach. W tym czasie budynek wymaga intensywnego wietrzenia, niekiedy również ogrzewania. W przeciwnym razie zbyt wczesna jego eksploatacja może spowodować "zamknięcie" wilgoci wewnątrz domu, zawilgocenie domu.

Usuwanie przyczyn

Grzyby i pleśnie nie rozwijają się w domach, w których nie ma wilgoci. Aby odpowiednio wcześnie się jej pozbyć, należy więc przede wszystkim wyeliminować podciąganie kapilarne wód gruntowych, np. dzięki ułożeniu nowej izolacji poziomej i osuszeniu ścian. Również nieszczelne pokrycia dachowe, orynnowanie czy instalację trzeba jak najszybszej naprawić. Zawilgocone poddasze może wymagać wymiany lub dołożenia ocieplenia. Może też się okazać, że dach trzeba będzie w ogóle rozebrać i na nowo ułożyć wszystkie jego warstwy, nie zapominając o paroizolacji.

Zawilgocenie budynkuwymaga poprawienia skuteczności wentylacji, np. przez zwiększenie przekroju kanału wentylacyjnego, wygładzenie jego powierzchni i uszczelnienie. Jeśli takie działania okażą się niewystarczające, trzeba będzie zainwestować w wentylację mechaniczną. Przy zbyt szczelnych oknach, warto zastanowić się nad nawiewnikami w oknach lub ścianach.

Objawy wilgoci na ścianie zewnętrznej Objawy wilgoci na ścianie zewnętrznej
Osłonięcie dolnych partii ścian pustakami ceramicznymi nie pomoże w walce z wilgocią. Szansę na zwycięstwo daje ponowne zaizolowanie fundamentów (fot. Archiwum BD) Mur ceglany zaatakowany przez grzyby trzeba oczyścić szczotką i pokryć odpowiednim preparatem (fot. Remmers)
Objawy wilgoci w łazience Objawy wilgoci w pokoju
Pleśń na silikonie i spoinach cementowych to typowe oznaki zawilgocenia łazienki (fot. Archiwum BD) Zacieki na suficie w salonie uda się zamalować dopiero po naprawie hydroizolacji znajdującego się nad nimi tarasu (fot. Archiwum BD)

Usuwanie skutków zawilgocenie budynku

Powierzchnię drewnianą zaatakowaną przez pleśń wystarczy oczyścić szczotką i wysuszyć, a następnie pokryć preparatem grzybobójczym. Na koniec drewno warto pomalować farbą, bejcą lub lakierem. Pleśń z murów trzeba zeskrobać z nadmiarem, czyli częściowo z tynkiem. Oczyszczoną i osuszoną powierzchnię pokrywa się preparatem grzybobójczym, który powinien dokładnie wniknąć w podłoże. Po wyschnięciu ścian można wypełnić ubytki tynku.

Usuwanie grzybów jest dość kłopotliwe, bo najczęściej dość głęboko wnikają w podłoże. Zagrzybione fragmenty trzeba usunąć w całości. Pozostawienie nawet śladowych ilości grzyba na ścianie, grozi jego ponownym atakiem. Zatem bardzo dobrze oczyszczoną powierzchnię "gołego" muru pokrywa się najpierw środkiem grzybobójczym, a po nałożeniu np. tynku cementowo-wapiennego dodatkowo zabezpiecza specjalnym preparatem do tynku.

Uwaga! Pozbycie się pleśni i grzybów - które pojawiły się w budynku źle utrzymanym - bez zlikwidowania przyczyn zawilgocenia domu przyniesie krótkotrwałe i marne efekty.

Usuwanie wilgoci Usuwanie wilgoci
Usuwanie wilgoci Elementy uzupełniające uszczelnienia są odporne na rozrywanie i mają dobrą przyczepność do stosowanych mas. Umieszcza się je między warstwami izolacji, wtapiając w jeszcze mokrą pierwszą warstwę i przykrywając drugą (fot. Henkel, Secco)

Uszczelnianie od wewnątrz

Tam, gdzie posadzkę zachlapuje się wodą i gdzie na ścianach skrapla się para, najczęściej układa się płytki ceramiczne. Wbrew powszechnemu mniemaniu okładziny te nie są szczelne, dlatego w miejscach często zalewanych wodą trzeba pod nimi ułożyć izolację wodoszczelną. Bez tego na ścianach pomieszczeń sąsiadujących z łazienką mogą pojawić się pleśnie i grzyby. W domach drewnianych w następstwie długotrwałego zawilgocenia budynku mogłoby nawet dochodzić do uszkodzenia konstrukcji.

Przed naniesieniem izolacji na stare podłoże trzeba je oczyścić z kurzu i pyłu oraz pozostałości starych farb czy olejów. Należy też usunąć ewentualne wykwity solne, a także wykruszające się i słabo przylegające cząstki. Świeżo ułożone tynki czy podkłady podłogowe można uszczelniać dopiero po dwóch lub trzech tygodniach od ich wykonania.

 • Usuwanie wilgoci z poddasza
   Paroizolacja chroni dach przed wilgocią napływającą z pomieszczeń (fot. Marma)
  Masy uszczelniające (tzw. folie w płynie). Służą do zabezpieczania przed wilgocią ścian oraz podłóg w łazienkach i kabinach prysznicowych (a także fundamentów, piwnic, balkonów i tarasów). Przeznaczone są do uszczelniania łatwo nasiąkliwych podłoży, takich jak beton komórkowy czy płyty gipsowo-kartonowe. Można je stosować wewnątrz i na zewnątrz budynku, najczęściej dostępne są jako masy gotowe bezpośrednio do użycia.

 • Zaprawy wodoszczelne. Podobnie jak folie w płynie, służą do izolacji ścian i podłóg; można je stosować wewnątrz i na zewnątrz budynku.

 • Elementy uzupełniające. Są nimi taśmy oraz kołnierze uszczelniające (uszczelki). Taśmami ochrania się styki ścian i podłóg oraz naroża ścian, kołnierze zaś umieszcza się przy kratkach ściekowych czy przejściach rur.

 Elementy uzupełniające uszczelnienia są odporne na rozrywanie i mają dobrą przyczepność do stosowanych mas. Umieszcza się je między warstwami izolacji, wtapiając w jeszcze mokrą pierwszą warstwę i przykrywając drugą.

Bożena Modzelewska

aktualizacja: 2017-07-26

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ciekawy artykuł. Mam u siebie problem z wilgocią - potrzebuję porady. Czy jeśli Czy ma sens kilku chemicznych pochłaniaczy?Załatwi sprawę wilgoci w garażu? Czy może lepiej zainwestować w jakiś droższy pochłaniacz elektryczny?

Gość Olek

07 Sie 2014, 09:31

Cytat przeczytajcie to http://blog.dartma.pl/2014/03/jak-pozbyc-s...-z-naszego.html wilgoć a wilgoć też różnicaco prawda sprawna wentylacja nigdy nie zaszkodzi ale nie zawsze da radę bo problemy bywają poważniejsze

MTW Orle - osuszanie budynków

26 Kwi 2014, 14:19

przeczytajcie to http://blog.dartma.pl/2014/03/jak-pozbyc-sie-wilgoci-z-naszego.html

Gość Jarek

25 Kwi 2014, 13:43

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Zobacz też:

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR
Nowa oferta kostki brukowej i płyt tarasowych firmy JADAR Wśród nowości oferowanych przez firmę JADAR warto zwrócić uwagę na kilka kolekcji, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem.
Kostka brukowa Linear Premium
Kostka brukowa Linear Premium Linear Premium to linia kostek brukowych marki Superbruk utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. Wyróżnia je piękna satynowa powierzchnia.
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco
Kosze zlewowe - nowość w ofercie Galeco Od sierpnia 2017 r. w ofercie Galeco dostępne są kosze zlewowe ułatwiające odprowadzenie wody z płaskich powierzchni np. tarasów czy balkonów.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze