Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Wilgoć w domu

Z wilgocią w domu, która pojawia się okresowo, nie ma większego problemu – zwykle wystarczy intensywne wietrzenie i ogrzewanie domu. Jeśli jednak zagości w nim na stałe, może przyczynić się do złego samopoczucia domowników i dolegliwości związanych z rozwojem pleśni czy grzybów.

 

Wilgoć wdziera się do domu m. in. przez okna
 Para wodna wykroplona na szybie świadczy o niesprawnej wentylacji pomieszczeń (fot. Stowarzyszenie Polska Wentylacja)

Wilgoć wdziera się do domu wraz z powietrzem zewnętrznym, a także w wyniku podciągania wilgoci z gruntu, przenikania wód gruntowych, nieszczelności instalacji oraz przecieków z rynien, rur spustowych i dachu. Parę wodną wytwarzają też sami mieszkańcy - jest ona nie tylko produktem metabolizmu, ale pojawia się również podczas wielu codziennych czynności, np. prania, gotowania czy kąpieli.

"Zdrowa" wilgotność powietrza w pomieszczeniach wynosi 30-65% przy temperaturze 20-22°C. Jeśli wilgoci jest więcej, powstają warunki sprzyjające rozwojowi pleśni i grzybów. Może to mieć wpływ na pogarszanie się zdrowia mieszkańców, objawiające się bólami i zawrotami głowy, zmęczeniem a także podrażnieniami skóry, gardła oraz błony śluzowej nosa.

Niepokojące objawy

 To, czego nie widać - tak jak wilgoci zawartej w powietrzu - nie zaprząta naszej uwagi. Dopiero zacieki na ścianach i podłogach, ciemne plamy pokryte pleśniowym meszkiem, białe wykwity solne i charakterystyczny zapach stęchlizny - świadczące, że budynek jest bardzo zawilgocony - skłaniają nas do interwencji. Wilgoć może pojawić się na zewnątrz i wewnątrz.

 • Objawy wilgoci na ścianie zewnętrznej
   Uszkodzona rura spustowa spowoduje zawilgocenie i - w konsekwencji - przemarzanie ścian (fot. Archiwum BD)
  Na zewnątrz. Wysokość, do której podchodzi woda kapilarnie podciągana z gruntu zależy przede wszystkim od jego rodzaju, poziomu wód gruntowych i zaskórnych oraz ukształtowania terenu, a także od rodzaju i grubości muru.

  Zawilgocenie budynku przejawia się zarówno wykwitami solnymi na elewacji, jak i wilgotnymi plamami wewnątrz - na ścianach stykających się z podłogą parteru. Z czasem plamy pokrywają się pleśnią i grzybem. Podciąganie kapilarne wody z gruntu w nowych budynkach spowodowane jest zwykle źle wykonaną lub uszkodzoną izolacją przeciwwilgociową, w starych - najczęściej jej brakiem.

 • Od wewnątrz. Kondensacja pary wodnej wewnątrz pomieszczeń najczęściej objawia się długotrwałym zaparowaniem szyb i luster, niewysychającymi ręcznikami w łazience, a także zawilgoconymi ścianami. Wszystkie te objawy wynikają zwykle z niewłaściwej wentylacji pomieszczeń oraz niedostatecznego ocieplenia i ogrzewania budynku, co widać szczególnie w starych domach, w których można łatwo znaleźć miejsca "ucieczki" ciepła (mostki termiczne). Niestety, para wodna gromadzi się nie tylko w widocznych miejscach, ale również wewnątrz ścian, stropów i dachu.

Uwaga!Podczas budowy i wykańczania domu też pojawia się spora ilość wilgoci, tzw. technologicznej (początkowej), czyli wody zawartej w zaprawach murarskich, podkładach podłogowych, tynkach i farbach. W tym czasie budynek wymaga intensywnego wietrzenia, niekiedy również ogrzewania. W przeciwnym razie zbyt wczesna jego eksploatacja może spowodować "zamknięcie" wilgoci wewnątrz domu, zawilgocenie domu.

Usuwanie przyczyn

Grzyby i pleśnie nie rozwijają się w domach, w których nie ma wilgoci. Aby odpowiednio wcześnie się jej pozbyć, należy więc przede wszystkim wyeliminować podciąganie kapilarne wód gruntowych, np. dzięki ułożeniu nowej izolacji poziomej i osuszeniu ścian. Również nieszczelne pokrycia dachowe, orynnowanie czy instalację trzeba jak najszybszej naprawić. Zawilgocone poddasze może wymagać wymiany lub dołożenia ocieplenia. Może też się okazać, że dach trzeba będzie w ogóle rozebrać i na nowo ułożyć wszystkie jego warstwy, nie zapominając o paroizolacji.

Zawilgocenie budynkuwymaga poprawienia skuteczności wentylacji, np. przez zwiększenie przekroju kanału wentylacyjnego, wygładzenie jego powierzchni i uszczelnienie. Jeśli takie działania okażą się niewystarczające, trzeba będzie zainwestować w wentylację mechaniczną. Przy zbyt szczelnych oknach, warto zastanowić się nad nawiewnikami w oknach lub ścianach.

Objawy wilgoci na ścianie zewnętrznej Objawy wilgoci na ścianie zewnętrznej
Osłonięcie dolnych partii ścian pustakami ceramicznymi nie pomoże w walce z wilgocią. Szansę na zwycięstwo daje ponowne zaizolowanie fundamentów (fot. Archiwum BD) Mur ceglany zaatakowany przez grzyby trzeba oczyścić szczotką i pokryć odpowiednim preparatem (fot. Remmers)
Objawy wilgoci w łazience Objawy wilgoci w pokoju
Pleśń na silikonie i spoinach cementowych to typowe oznaki zawilgocenia łazienki (fot. Archiwum BD) Zacieki na suficie w salonie uda się zamalować dopiero po naprawie hydroizolacji znajdującego się nad nimi tarasu (fot. Archiwum BD)

Usuwanie skutków zawilgocenie budynku

Powierzchnię drewnianą zaatakowaną przez pleśń wystarczy oczyścić szczotką i wysuszyć, a następnie pokryć preparatem grzybobójczym. Na koniec drewno warto pomalować farbą, bejcą lub lakierem. Pleśń z murów trzeba zeskrobać z nadmiarem, czyli częściowo z tynkiem. Oczyszczoną i osuszoną powierzchnię pokrywa się preparatem grzybobójczym, który powinien dokładnie wniknąć w podłoże. Po wyschnięciu ścian można wypełnić ubytki tynku.

Usuwanie grzybów jest dość kłopotliwe, bo najczęściej dość głęboko wnikają w podłoże. Zagrzybione fragmenty trzeba usunąć w całości. Pozostawienie nawet śladowych ilości grzyba na ścianie, grozi jego ponownym atakiem. Zatem bardzo dobrze oczyszczoną powierzchnię "gołego" muru pokrywa się najpierw środkiem grzybobójczym, a po nałożeniu np. tynku cementowo-wapiennego dodatkowo zabezpiecza specjalnym preparatem do tynku.

Uwaga! Pozbycie się pleśni i grzybów - które pojawiły się w budynku źle utrzymanym - bez zlikwidowania przyczyn zawilgocenia domu przyniesie krótkotrwałe i marne efekty.

Usuwanie wilgoci Usuwanie wilgoci
Usuwanie wilgoci Elementy uzupełniające uszczelnienia są odporne na rozrywanie i mają dobrą przyczepność do stosowanych mas. Umieszcza się je między warstwami izolacji, wtapiając w jeszcze mokrą pierwszą warstwę i przykrywając drugą (fot. Henkel, Secco)

Uszczelnianie od wewnątrz

Tam, gdzie posadzkę zachlapuje się wodą i gdzie na ścianach skrapla się para, najczęściej układa się płytki ceramiczne. Wbrew powszechnemu mniemaniu okładziny te nie są szczelne, dlatego w miejscach często zalewanych wodą trzeba pod nimi ułożyć izolację wodoszczelną. Bez tego na ścianach pomieszczeń sąsiadujących z łazienką mogą pojawić się pleśnie i grzyby. W domach drewnianych w następstwie długotrwałego zawilgocenia budynku mogłoby nawet dochodzić do uszkodzenia konstrukcji.

Przed naniesieniem izolacji na stare podłoże trzeba je oczyścić z kurzu i pyłu oraz pozostałości starych farb czy olejów. Należy też usunąć ewentualne wykwity solne, a także wykruszające się i słabo przylegające cząstki. Świeżo ułożone tynki czy podkłady podłogowe można uszczelniać dopiero po dwóch lub trzech tygodniach od ich wykonania.

 • Usuwanie wilgoci z poddasza
   Paroizolacja chroni dach przed wilgocią napływającą z pomieszczeń (fot. Marma)
  Masy uszczelniające (tzw. folie w płynie). Służą do zabezpieczania przed wilgocią ścian oraz podłóg w łazienkach i kabinach prysznicowych (a także fundamentów, piwnic, balkonów i tarasów). Przeznaczone są do uszczelniania łatwo nasiąkliwych podłoży, takich jak beton komórkowy czy płyty gipsowo-kartonowe. Można je stosować wewnątrz i na zewnątrz budynku, najczęściej dostępne są jako masy gotowe bezpośrednio do użycia.

 • Zaprawy wodoszczelne. Podobnie jak folie w płynie, służą do izolacji ścian i podłóg; można je stosować wewnątrz i na zewnątrz budynku.

 • Elementy uzupełniające. Są nimi taśmy oraz kołnierze uszczelniające (uszczelki). Taśmami ochrania się styki ścian i podłóg oraz naroża ścian, kołnierze zaś umieszcza się przy kratkach ściekowych czy przejściach rur.

 Elementy uzupełniające uszczelnienia są odporne na rozrywanie i mają dobrą przyczepność do stosowanych mas. Umieszcza się je między warstwami izolacji, wtapiając w jeszcze mokrą pierwszą warstwę i przykrywając drugą.

Bożena Modzelewska

aktualizacja: 2013-01-21

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników

Ciekawy artykuł. Mam u siebie problem z wilgocią - potrzebuję porady. Czy jeśli Czy ma sens kilku chemicznych pochłaniaczy?
Załatwi sprawę wilgoci w garażu? Czy może lepiej zainwestować w jakiś droższy pochłaniacz elektryczny?

Gość: Olek

07 Sie 2014, 09:31
wilgoć a wilgoć też różnica
co prawda sprawna wentylacja nigdy nie zaszkodzi icon_smile.gif
ale nie zawsze da radę bo problemy bywają poważniejsze

MTW Orle

26 Kwi 2014, 14:19

przeczytajcie to http://blog.dartma.pl/2014/03/jak-pozbyc-sie-wilgoci-z-naszego.html

Gość: Jarek

25 Kwi 2014, 13:43

Pokaż wszystkie komentarze Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
Przepisz kod z obrazka

Jak połączyć balkon ze stropem?

Odpowiedź eksperta: Balkony najczęściej wykonuje się jako zakotwioną w wieńcu płytę żelbetową. Jest to płyta wspornikowa, co oznacza, że jej górna część jest rozciągana, dlatego pręty zbrojenia trzeba umieścić w jej górnej strefie i zakotwić w wieńcu stropowym.

topowe produkty

Naturalne piękno, czyli płyty tarasowe Bruk-Bet

Spór o to, jaki rodzaj materiałów wykorzystywać do aranżacji przydomowych tarasów, trwa od dawna. Zwolennicy materiałów naturalnych przekonują, że tylko takie będą się pięknie prezentowały, podczas gdy ich oponenci znajdują wiele argumentów przeciw. Jak ich pogodzić?
Markiza tarasowa MX-1 markilux nagradzana za wzornictwo
Markiza tarasowa MX-1 markilux nagradzana za wzornictwo Kto szuka nie tylko markizy, lecz również jest miłośnikiem dobrego wzornictwa, markiza tarasowa MX-1 firmy markilux trafi w jego gust. Ponieważ ...
Nowa markiza markilux 970
Nowa markiza markilux 970 Od marca 2016 dostępna jest nowa markiza markilux 970. Wyróżnia się prostymi liniami i dzięki skromnej stylistyce doskonale wpisuje się ...
Płyty Polbruk Magna do nowoczesnych posesji
Płyty Polbruk Magna do nowoczesnych posesji Płyta Polbruk Magna to idealne zestawienie awangardy z minimalizmem. Dostępna w dużym formacie 50 x 75 cm stanowi doskonałe wykończenie ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.   
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe