Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras nad pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi

Tarasy nad pomieszczeniami to te, których podłoga nie spoczywa bezpośrednio na gruncie i najczęściej przykrywają one pomieszczenia mieszkalne, garaże lub pełnią równocześnie funkcję zadaszenia ganku czy podjazdu.

Płyta podłogowa tarasu oparta jest na słupach lub murach nośnych. Konieczne jest zatem wykonanie, przez uprawnionego konstruktora budowlanego, niezbędnych obliczeń uwzględniających rozpiętość i obciążenie tarasu, gdyż traktowany jest on jako konstrukcja stropowa.

Z reguły budowę takiego tarasu wykonuje się podczas wznoszenia domu, a jego konstrukcja uwzględniona jest w projekcie budowlanym. Niemniej w czasie budowy trzeba zwrócić szczególną uwagę na zachowanie odpowiedniego poziomu nośnej płyty tarasowej (uwzględniając niezbędne warstwy ociepleniowe i wykończenia) w stosunku do wysokości podłogi w pomieszczeniu, w którym będzie wyjście na taras.

Taras nieocieplony

Ze względu na wymaganą ciepłochronność, tarasy te można podzielić na dwie grupy: nad pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi. W obu przypadkach konstrukcje nośne są takie same (jedynie na tarasach nad pomieszczeniami ogrzewanymi układa się dodatkowo warstwę ocieplającą).

Tarasy nieocieplone

W tym wypadku bardzo ważne jest prawidłowe wykonanie izolacji przeciwwodnej płyty tarasowej (a także jej styku ze ścianą budynku), ponieważ przecieki to najczęściej występujący i najbardziej kłopotliwy problem.

Krok po kroku

 1. Na surowej płycie tarasowej należy ukształtować spadek (pochylenie) 1,5-2 % w kierunku krawędzi tarasu. Najwygodniej, gdy zostanie on wykonany podczas wylewania płyty stropowej, co łatwo zrobić, układając łaty pomocnicze o różnych wysokościach i w ustalonych odstępach.

  Przed stwardnieniem betonu łaty usuwa się, a całą powierzchnię zaciera na gładko mocną zaprawą cementową. Jeśli pochylenie nie zostało utworzone podczas wylewania płyty, wówczas konieczne jest ukształtowanie spadku w dodatkowej warstwie wylewki betonowej. Jej grubość w najcieńszym miejscu (przy krawędzi) nie powinna być mniejsza niż 3 cm.

 2. Następną warstwą jest izolacja przeciwwodna, wykonana w tradycyjny sposób – z dwóch warstw papy podkładowej na lepiku. Stosując izolację z papy nie wolno sklejać arkuszy papy ze sobą, lecz rozsypać na pierwszej warstwie podsypkę poślizgową z drobnego piasku lub talku.

  Lepszym rozwiązaniem będzie zastąpienie wierzchniej warstwy papy – folią wytłaczaną (tzw. kubełkową). Wówczas dzięki przetłoczeniom między warstwami izolacyjnymi utworzy się wolna przestrzeń umożliwiająca wentylację i swobodny odpływ wody, w razie wystąpienia nieszczelności w pierwszej warstwie. Papy lub folie izolacyjne powinny być wywinięte na ścianę domy do wysokości ok. 20 cm.

  W miejscu styku należy utworzyć zaokrąglony narożnik, który zapobiegnie uszkodzeniu izolacji w miejscu jej zagięcia. Na krawędziach tarasu (pod izolacją przeciwwodną) umieszcza się fartuchy z blachy powlekanej zapobiegające podciekaniu wody na ściany.

 3. Izolacja przeciwwodna musi być osłonięta wylewką cementową o grubości 4-5 cm i wzmocniona siatką przeciwprężną. Wylewkę przygotowuje się z kruszywa (o uziarnieniu 0-8 mm) i cementu (w ilości 400 kg na 1m3 zaprawy). Jej konsystencja powinna być plastyczna – zbyt rzadka spowoduje rozwarstwienie się składników i znaczące zmniejszenie wytrzymałości. Na większych powierzchniach tarasu należy wykonać nacięcia dylatacyjne w odstępach ok. 3 m.


 4. Po wysezonowaniu podkładu (ok. trzy tygodnie) powierzchnię tarasu, przeznaczoną do ułożenia płytek ceramicznych, należy pokryć powłoką uszczelniającą, nazywaną popularnie płynną folią. Zabezpiecza ona przed wnikaniem wody w warstwę jastrychu, co chroni powierzchnię tarasu przed pękaniem w wyniku zamarzania.

Taras nad pomieszczeniami ogrzewanymi

Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym

Taras, pod którym znajdują się pomieszczenia mieszkalne musi mieć izolację cieplną, chroniącą przed stratami energii cieplnej. Najlepszym rozwiązaniem będzie ułożenie ocieplenia bezpośrednio na izolacji przeciwwodnej i dociśnięcie go betonowym jastrychem.

Krok po kroku

 1. Przygotowanie podłoża, jak też ułożenie izolacji przeciwwilgociowej, wykonuje się w taki sam sposób jak na tarasach nieocieplanych. Druga warstwa izolacyjna powinna być wykonana z folii tłoczonej. Dzięki niej można będzie odprowadzić ewentualne przecieki z wyżej położonych warstw.

 2. Do izolacji cieplnej należy użyć płyt z polistyrenu ekstrudowanego, układanych w dwóch warstwach, z przesunięciem miejsc łączenia płyt. Wzdłuż krawędzi tarasu należy umocować deskowanie tworzące obramowanie jego brzegów.

 3. Wylewkę dociskową wykonuje się wg tych samych zasad jak w przypadku tarasu nieogrzewanego. Po stwardnieniu betonu wokół krawędzi tarasu mocuje się obróbkę blacharską, osłaniającą brzegi ocieplenia i płytę dociskową.

 

Cezary Jankowski, Emilia Rosłaniec

aktualizacja: 2009-04-08

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych Najlepszym rozwiązaniem skutecznie chroniącym drewno przed słońcem, deszczem oraz utratą koloru jest olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl.

Kiedy trzeba zamontować barierki ochronne wzdłuż krawędzi tarasu i jak to prawidłowo wykonać?

Odpowiedź eksperta: Zamocowanie barierki na tarasie musi być pewne, aby nie zawiodło, gdy oprze się na niej nawet kilka osób i jednocześnie nie może uszkadzać izolacji przeciwwodnej powierzchni tarasu.  

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze