Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Wykonanie balkonu z ocieploną płytą

Mostkom termicznym na styku ściany zewnętrznej i płyty balkonowej najłatwiej zapobiec, jeśli zastosuje się jedną z trzech konstrukcji. Pierwszą z nich jest ocieplona płyta balkonowa.

Nieprawidłowo wykonany balkon może być przyczyną poważnego zawilgocenia ścian (fot. Schöck)
Nieprawidłowo wykonany balkon może być przyczyną poważnego zawilgocenia ścian
(fot. Schöck)

Konstrukcją nośną balkonu najczęściej jest żelbetowa płyta grubości 12–15 cm osadzona w wieńcu i w stropie (jeśli strop jest monolityczny, często konieczne jest jej osadzenie poniżej oparcia stropu, a więc przed jego układaniem).

Płytę powinno się obłożyć ze wszystkich stron materiałem termoizolacyjnym – styropianem EPS lub polistyrenem ekstrudowanym XPS, co ograniczy ucieczkę ciepła w miejscu jej osadzenia. Efektywność izolacji zależy od grubości ocieplenia; nie powinno być ono cieńsze niż 10 cm.

Należy uważnie dobrać miejsce osadzenia płyty balkonowej w ścianie domu. Poziom wykończonej posadzki balkonu powinien znaleźć się 3–5 cm poniżej poziomu podłogi w pomieszczeniu, z którego wychodzi się na balkon. Trzeba przy tym uwzględnić grubość warstwy izolacji cieplnej oraz warstwę dociskową, a więc łącznie ponad 15 cm.

Wykonanie balkonu z ocieploną płytą

Ocieplenie spodniej strony płyty wykonuje się ze styropianu (w ten sam sposób jak ocieplanie ścian metodą BSO). Na ocieplenie płyty od góry lepiej nadaje się polistyren ekstrudowany o lepszej ciepłochronności i wytrzymałości mechanicznej niż styropian, oraz niewielkiej nasiąkliwości. Elementy ocieplenia przykleja się do podłoża cienką warstwą kleju do styropianu.

Na warstwie ocieplenia układa się ze spadkiem 1,5–2% cementową wylewkę dociskową. W najcieńszym miejscu (przy krawędzi) powinna mieć ona grubość co najmniej 4 cm. W wylewce powinno się ułożyć zbrojenie przeciwskurczowe zapobiegające powstawaniu pęknięć.

Wzdłuż wszystkich krawędzi balkonu niezbędne są obróbki blacharskie osłaniające warstwę izolacji cieplnej i umożliwiające swobodny odpływ wody deszczowej oraz topniejącego śniegu.

Tak wykonany balkon wygląda dość ciężko ze względu na grubą, oblachowaną krawędź. Rozwiązaniem problemu może być użycie prefabrykowanego zbrojenia ze stali specjalnej z wkładką izolacyjną. Wkładka ta oddziela beton kotwiący zbrojenie od betonu płyty balkonowej, dzięki czemu mostek zostaje ograniczony do samego zbrojenia.

Przekrój przez balkon z ocieploną płytą
Przekrój przez balkon z ocieploną płytą

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2016-09-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dwa nowe napędy do markiz firmy Becker
Dwa nowe napędy do markiz firmy Becker Becker wprowadza na rynek dwa nowe napędy z przeznaczeniem do montażu w osłonach przeciwsłonecznych o symbolach E12 i C12. Nowe produkty ...
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...

Częste błędy w wykonywaniu tarasów

Banalne błędy przy wykonywaniu tarasu sprawiają, że wymaga on remontu. Czasami nawet drobny błąd i nieszczelność otwiera drogę do penetracji wody i niszczenia tarasu.

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze