Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Wykonanie balkonu z ocieploną płytą

Mostkom termicznym na styku ściany zewnętrznej i płyty balkonowej najłatwiej zapobiec, jeśli zastosuje się jedną z trzech konstrukcji. Pierwszą z nich jest ocieplona płyta balkonowa.

Nieprawidłowo wykonany balkon może być przyczyną poważnego zawilgocenia ścian (fot. Schöck)
Nieprawidłowo wykonany balkon może być przyczyną poważnego zawilgocenia ścian
(fot. Schöck)

Konstrukcją nośną balkonu najczęściej jest żelbetowa płyta grubości 12–15 cm osadzona w wieńcu i w stropie (jeśli strop jest monolityczny, często konieczne jest jej osadzenie poniżej oparcia stropu, a więc przed jego układaniem).

Płytę powinno się obłożyć ze wszystkich stron materiałem termoizolacyjnym – styropianem EPS lub polistyrenem ekstrudowanym XPS, co ograniczy ucieczkę ciepła w miejscu jej osadzenia. Efektywność izolacji zależy od grubości ocieplenia; nie powinno być ono cieńsze niż 10 cm.

Należy uważnie dobrać miejsce osadzenia płyty balkonowej w ścianie domu. Poziom wykończonej posadzki balkonu powinien znaleźć się 3–5 cm poniżej poziomu podłogi w pomieszczeniu, z którego wychodzi się na balkon. Trzeba przy tym uwzględnić grubość warstwy izolacji cieplnej oraz warstwę dociskową, a więc łącznie ponad 15 cm.

Wykonanie balkonu z ocieploną płytą

Ocieplenie spodniej strony płyty wykonuje się ze styropianu (w ten sam sposób jak ocieplanie ścian metodą BSO). Na ocieplenie płyty od góry lepiej nadaje się polistyren ekstrudowany o lepszej ciepłochronności i wytrzymałości mechanicznej niż styropian, oraz niewielkiej nasiąkliwości. Elementy ocieplenia przykleja się do podłoża cienką warstwą kleju do styropianu.

Na warstwie ocieplenia układa się ze spadkiem 1,5–2% cementową wylewkę dociskową. W najcieńszym miejscu (przy krawędzi) powinna mieć ona grubość co najmniej 4 cm. W wylewce powinno się ułożyć zbrojenie przeciwskurczowe zapobiegające powstawaniu pęknięć.

Wzdłuż wszystkich krawędzi balkonu niezbędne są obróbki blacharskie osłaniające warstwę izolacji cieplnej i umożliwiające swobodny odpływ wody deszczowej oraz topniejącego śniegu.

Tak wykonany balkon wygląda dość ciężko ze względu na grubą, oblachowaną krawędź. Rozwiązaniem problemu może być użycie prefabrykowanego zbrojenia ze stali specjalnej z wkładką izolacyjną. Wkładka ta oddziela beton kotwiący zbrojenie od betonu płyty balkonowej, dzięki czemu mostek zostaje ograniczony do samego zbrojenia.

Przekrój przez balkon z ocieploną płytą
Przekrój przez balkon z ocieploną płytą

Cezary Jankowski

aktualizacja: 2016-09-19

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu Formaty, kolorystyka oraz rodzaj wykończenia nowych płyt Novator® są odpowiedzią na wciąż rosnącą popularność modernistycznego stylu ...
Kostki Mini Trio - nowość Libet
Kostki Mini Trio - nowość Libet Mini Trio to tegoroczna nowość Libet, bazująca na sprawdzonej formule trzech komplementarnych, prostokątnych kostek.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...

Częste błędy w wykonywaniu tarasów

Banalne błędy przy wykonywaniu tarasu sprawiają, że wymaga on remontu. Czasami nawet drobny błąd i nieszczelność otwiera drogę do penetracji wody i niszczenia tarasu.
topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x