Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Wykonanie balkonu na belkach stalowych

Balkony na belkach stalowych stosuje się od bardzo dawna, lecz początkowo nie dbano o ich oddzielenie od ścian izolacją termiczną.

Ocieplona płyta i balkon na belkach stalowych
Ocieplona płyta i balkon na belkach stalowych
Belki stalowe, na których oprze się żelbetowa konstrukcja, osadza się w stropie na etapie jego betonowania, w rozstawie 80–120 cm. Wysoka przewodność cieplna stali sprawia, że są one w ścianie mostkiem termicznym, choć jego powierzchnia nie jest duża – ograniczona do sumy przekroju belek.

Jednak ze względu na to, że może się na nich wykraplać wilgoć, w miejscu ich przejścia przez izolację cieplną trzeba je zabezpieczyć np. farbą bitumiczną, aby zapobiec korozji, która mogłaby z czasem osłabić konstrukcję. Pozostałe części belek są dostatecznie chronione przed korozją przez betonową otulinę.

Belki stalowe podtrzymujące balkon wymagają solidnego zamocowania, dlatego osadza się je w stropie, a nie tylko w samym wieńcu. Najczęściej stosuje się hutnicze profile dwuteowe o wysokości 80–100 mm, które zwykle mieszczą się w grubości stropu (możliwe jest nawet umieszczenie dodatkowego ocieplenia belki od spodu). Oczywiście przekroje belek, ich rozstaw i sposób osadzenia powinny być określone w projekcie wykonanym przez konstruktora z uprawnieniami projektowymi.

Wykonanie balkonu na belkach stalowych

Po zabetonowaniu i związaniu stropu podwiesza się do belek deskowanie płyty balkonowej: w tym celu do belek stalowych podwiązuje się drutem belki drewniane o przekroju 10 × 10 cm w odstępach ok. 1 m. Później na belkach układa się deski grubości 32 mm i przybija obramowanie płyty balkonu.

Końce belek stalowych należy powiązać, aby zapobiec ich rozsunięciu podczas betonowania. Między belkami układa się zgodne z projektem zbrojenie poprzeczne i wzdłużne. Powinno się ono kończyć przed ścianą domu, w pasie izolacji cieplnej, którą się tam umieszcza przed betonowaniem. Do końców belek stalowych można przyspawać słupki do zamocowania balustrady.

Do betonowania należy użyć betonu klasy przynajmniej C 16/20 (B20). Podczas betonowania należy zwracać uwagę, by zarówno belki, jak i zbrojenie zostały otulone przynajmniej 2,5-centymetrową warstwą betonu.

Przekrój przez balkon na belkach stalowych
Przekrój przez balkon na belkach stalowych

Cezary Jankowski

 

aktualizacja: 2011-08-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Wykonanie balkonu na belkach wspornikowych

Rozwiązaniem problemów z balkonami może być też oparcie żelbetowej płyty balkonowej na 2-3 żelbetowych belkach wspornikowych ze specjalnym, ocieplonym zbrojeniem.
topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Nośny element izolacji termicznej Schöck Isokorb R
Nośny element izolacji termicznej Schöck Isokorb R Nośne elementy izolacji termicznej firmy Schöck to sprawdzona technologia, która gwarantuje najwyższą jakość wykonania oraz bezawaryjność. ...
Libet podsumowuje przychody ze sprzedaży za pierwsze półrocze 2016 r.
Libet podsumowuje przychody ze sprzedaży za pierwsze półrocze 2016 r. Libet, producent kostki brukowej i materiałów nawierzchniowych klasy premium, wypracował w I półroczu 2016 r. 130,7 mln zł przychodów ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe