Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Wykonanie balkonu na belkach stalowych

Balkony na belkach stalowych stosuje się od bardzo dawna, lecz początkowo nie dbano o ich oddzielenie od ścian izolacją termiczną.

Ocieplona płyta i balkon na belkach stalowych
Ocieplona płyta i balkon na belkach stalowych
Belki stalowe, na których oprze się żelbetowa konstrukcja, osadza się w stropie na etapie jego betonowania, w rozstawie 80–120 cm. Wysoka przewodność cieplna stali sprawia, że są one w ścianie mostkiem termicznym, choć jego powierzchnia nie jest duża – ograniczona do sumy przekroju belek.

Jednak ze względu na to, że może się na nich wykraplać wilgoć, w miejscu ich przejścia przez izolację cieplną trzeba je zabezpieczyć np. farbą bitumiczną, aby zapobiec korozji, która mogłaby z czasem osłabić konstrukcję. Pozostałe części belek są dostatecznie chronione przed korozją przez betonową otulinę.

Belki stalowe podtrzymujące balkon wymagają solidnego zamocowania, dlatego osadza się je w stropie, a nie tylko w samym wieńcu. Najczęściej stosuje się hutnicze profile dwuteowe o wysokości 80–100 mm, które zwykle mieszczą się w grubości stropu (możliwe jest nawet umieszczenie dodatkowego ocieplenia belki od spodu). Oczywiście przekroje belek, ich rozstaw i sposób osadzenia powinny być określone w projekcie wykonanym przez konstruktora z uprawnieniami projektowymi.

Wykonanie balkonu na belkach stalowych

Po zabetonowaniu i związaniu stropu podwiesza się do belek deskowanie płyty balkonowej: w tym celu do belek stalowych podwiązuje się drutem belki drewniane o przekroju 10 × 10 cm w odstępach ok. 1 m. Później na belkach układa się deski grubości 32 mm i przybija obramowanie płyty balkonu.

Końce belek stalowych należy powiązać, aby zapobiec ich rozsunięciu podczas betonowania. Między belkami układa się zgodne z projektem zbrojenie poprzeczne i wzdłużne. Powinno się ono kończyć przed ścianą domu, w pasie izolacji cieplnej, którą się tam umieszcza przed betonowaniem. Do końców belek stalowych można przyspawać słupki do zamocowania balustrady.

Do betonowania należy użyć betonu klasy przynajmniej C 16/20 (B20). Podczas betonowania należy zwracać uwagę, by zarówno belki, jak i zbrojenie zostały otulone przynajmniej 2,5-centymetrową warstwą betonu.

Przekrój przez balkon na belkach stalowych
Przekrój przez balkon na belkach stalowych

Cezary Jankowski

 

aktualizacja: 2011-08-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu Formaty, kolorystyka oraz rodzaj wykończenia nowych płyt Novator® są odpowiedzią na wciąż rosnącą popularność modernistycznego stylu ...
Kostki Mini Trio - nowość Libet
Kostki Mini Trio - nowość Libet Mini Trio to tegoroczna nowość Libet, bazująca na sprawdzonej formule trzech komplementarnych, prostokątnych kostek.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...

Wykonanie balkonu na belkach wspornikowych

Rozwiązaniem problemów z balkonami może być też oparcie żelbetowej płyty balkonowej na 2-3 żelbetowych belkach wspornikowych ze specjalnym, ocieplonym zbrojeniem.
topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x