Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras brukowany na gruncie

Tarasy na gruncie mogą być wykonane z różnych materiałów. Jednym z lepszych i tańszych wariantów jest użycie kostki brukowej lub płyt tarasowych. Obecnie na rynku jest ogromny wybór takich nawierzchni, w związku z tym łatwo dopasować jej wygląd do charakteru budynku.

Taras na gruncie z kostki

Taras na gruncie możemy ułożyć z kostki betonowej, w kolorze szarym lub barwioną. Niewątpliwą zaletą takiego produktu jest niska cena – szarą kostkę kupimy już za 35 zł/m2. Więcej oczywiście zapłacimy za wyroby cieniowane lub o nietypowych kształtach.

Droższą nawierzchnią będzie bruk klinkierowy, jednak w jego przypadku nie musimy martwić się o utratę koloru lub zaplamienie. Jest on bardzo odporny na ścieranie, mrozoodporny oraz łatwo utrzymać go w czystości.

Przed ostatecznym wyborem nawierzchni należy przede wszystkim dowiedzieć się od producenta lub sprzedawcy, czy bruk jest impregnowany fabrycznie – takie produkty charakteryzują się mniejszą nasiąkliwością, większą odpornością na ścieranie oraz są mniej podatne na powstawanie wykwitów.

Jeśli kostki nie są impregnowane, możemy zrobić to sami lub powierzyć to zadanie wykonawcy. Impregnat do bruku to koszt od 100 do 300 zł za opakowanie 5 l. Zwykle taka ilość wystarczy na jednowarstwowe zabezpieczenie tarasu o powierzchni 20 m2. Ale wydamy więcej jeśli producent danego wyrobu zaleca jego nanoszenie w dwóch warstwach.

a) (fot. Libet) b) (fot. Drewbet)

Jedną z najważniejszych zasad podczas budowy tarasu brukowanego jest odpowiednie zagęszczenie wszystkich warstw, uchroni to przed niestabilnością nawierzchni (zapadaniem się lub wysadzeniem) (a).

Istotne są też obramowania – podczas układania bruku nie można zapomnieć o ograniczeniu całości obrzeżami (betonowymi, z tworzywa lub ozdobnymi palisadami) (b). To one będą trzymać powierzchnię tarasu w ryzach.

Niektóre ekipy nie stosują obrzeży, a obmurowują kostkę betonem. Takie rozwiązanie jest tańsze i w pierwszej chwili wydaje się bardziej estetyczne – opaska zasypywana jest ziemią i widoczny jest tylko ostatni rząd kostek. Mało kto jednak wie, że może ona pękać oraz przy tak zakończonych brzegach tarasu nie będzie rosła trawa (nie ukorzeni się na cienkiej warstwie ziemi nad opaską)

Wykonanie tarasu na gruncie

Wykonanie brukowanego tarasu trzeba koniecznie zlecić zaufanej i wyspecjalizowanej ekipie, która będzie w stanie, z uwzględnieniem warunków gruntowych i ukształtowania terenu, zaproponować nam różne rozwiązania. Usytuowanie tarasu uzależnione jest od odległości pomiędzy progiem drzwi tarasowych a poziomem terenu na działce.

Kostkę można ułożyć płasko – na równi z powierzchnią działki, na niewielkim nasypie, którego zbocza obsiejemy trawą, lub na sporym podwyższeniu, wykonując z bruku również schody. Bez względu na wysokość posadowienia, każdy taras musi mieć zachowany spadek (około 2%) oraz starannie wykonaną podbudowę.

W pierwszej kolejności usuwa się ziemię urodzajną, następnie układa geowłókninę, która oddzieli podbudowę kostki od gruntu rodzimego. Kolejne warstwy to: 10–20 cm tłucznia lub pospółki, około 5-centymetrowa warstwa piasku stabilizowanego cementem oraz bruk, który na końcu fuguje się poprzez rozsypanie drobnego piasku.

Podczas układania kostek, należy je mieszać z różnych palet, zapobiegnie to powstaniu ewentualnych różnic kolorystycznych (szczególnie jest to ważne w przypadku bruku barwionego). Elementy układa się ciasno, dobijając każdy z nich gumowym młotkiem. Gdy ułożona zostanie cała powierzchnia tarasu, trzeba koniecznie ją zagęścić przy użyciu wibratora płytowego.

Prawidłowy układ warstw tarasu na gruncie z nawierzchnią z kostki brukowej.

 Monika Dąbrowska

aktualizacja: 2013-03-05

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Nowe markizy Markilux z kanciastą kasetą poszycia
Nowe markizy Markilux z kanciastą kasetą poszycia Tarasy, okna i ogrody zimowe potrzebują latem skutecznej ochrony przed upałem, oślepiającym światłem i ciepłem. Z markizą pod szkłem, ...
Dwa nowe napędy do markiz firmy Becker
Dwa nowe napędy do markiz firmy Becker Becker wprowadza na rynek dwa nowe napędy z przeznaczeniem do montażu w osłonach przeciwsłonecznych o symbolach E12 i C12. Nowe produkty ...
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze