Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras na płycie betonowej wykończony płytkami

Budowa tarasu wykończonego płytkami, jego uszczelnianie i zadbanie o wszelkie detale jest niezwykle trudne. Dlatego warto podkreślić kilka bardzo ważnych zasad, bez których zarówno te mniej, jak i bardziej skomplikowane (wielowarstwowe) konstrukcje mogą być awaryjne.

Tagi: beton, gres

Płyta tarasu powinna być wykonana z betonu klasy min. C8/10 i mieć grubość około 10 cm. Nie wymaga ona od spodu hydroizolacji, jeśli ma przepuszczalną podbudowę ze żwiru (taka warstwa nie będzie podciągać kapilarnie wilgoci).

Standardowo można też ją wylać na warstwie żwiru i zagęszczonego piasku, oddzielonych od gruntu geowłókniną (jak w przypadku podbudowy pod kostkę brukową). W zależności od wielkości płyty, stosuje się zbrojenie wzdłużne i poprzeczne. Jeśli taras jest niewielki i użyjemy betonu lepszej klasy (np. C16/20) – zbrojenie nie jest niezbędne.

Pomiędzy płytą główną tarasu a wyższymi warstwami koniecznie musi znaleźć się warstwa hydroizolacji. Mogą ją stanowić dwie warstwy papy oddzielone warstwą ślizgową (piasek z talkiem), dwie warstwy folii budowlanej, cienkowarstwowa, mineralna zaprawa uszczelniająca lub przeciwwodna membrana samoprzylepna. Wybór należy do inwestora, choć wykonawca często sugeruje preferowaną przez niego technologię.

Bezwzględnie musimy pamiętać o dylatacjach, które niwelują występujące w obrębie tarasu naprężenia, mogące powodować pękanie poszczególnych warstw.

Dylatacje to szczeliny, dzielące wszystkie warstwy tarasu, wypełnione materiałem elastycznym. Najważniejsze są dylatacje obwodowe, czyli odstępy pomiędzy ścianami domu a tarasem – uzupełnia się je paskami styropianu lub specjalnymi taśmami uszczelniającymi. Niezbędne są również szczeliny wzdłuż i w poprzek płyty, które powinny dzielić jej powierzchnię na pola o wymiarach 3 x 3 m. Szczeliny dylatacyjne z wierzchu (pomiędzy płytkami) wypełnia się silikonem.

Każdy taras na płycie betonowej wykończony płytkami musi mieć spadek, w kierunku ogrodu, min. 2%. Jeśli sama płyta betonowa nie ma takiego nachylenia, to należy odpowiednio ukształtować warstwę dociskową (położoną na hydroizolacji). Najtańsza będzie ta wykonana z betonu lub zapraw cementowych – musi ona jednak schnąć około 20 dni. Podczas tej przerwy technologicznej trzeba ją "pielęgnować", czyli nie dopuścić, by zbyt szybko wyschła, gdyż wtedy popęka – należy stale zwilżać jej powierzchnię.

Dużo szybciej przystąpimy do dalszych prac, jeśli warstwa spadkowa będzie wylana ze specjalnej, szybko twardniejącej masy posadzkowej. Ma ona wysoką wytrzymałość, jest mrozo- i wodoodporna, a dalsze powłoki tarasu można układać na niej najczęściej po 24 godzinach. Duża szybkość wiązania może za to utrudniać ukształtowanie spadku.

Producenci każą sobie słono płacić za tak nowoczesne produkty: wykonanie warstwy spadkowej z zaprawy szybko twardniejącej, na tarasie o pow. 20 m2 to koszt od 1300 do ponad 3000 zł! (zużycie 2 kg/m2/1 mm grubości) – jest to ok. 10 razy więcej niż w przypadku użycia zwykłej mieszanki betonowej.

Na warstwę spadkową nakłada się specjalną izolację podpłytkową, czyli elastyczną masę, określaną czasem mianem folii w płynie (jedno- lub dwuskładnikową). Tworzy ona na powierzchni tarasu szczelną powłokę, zabezpieczającą przed wodą.

Układ warstw tarasu na płycie betonowej, wykończonego płytkami

Do układania płytek na zewnątrz stosuje się tylko wyroby elastyczne, mrozo- i wodoodporne. Zaprawę klejącą (klasy min. C2) nanosi się metodą tzw. podwójnego smarowania, czyli zarówno na podłoże, jak i na spodnią powierzchnię okładziny. Spoiny natomiast muszą być nie tylko elastyczne, ale i odpowiednio szerokie – parametr ten podawany jest zwykle na opakowaniu fugi z uwzględnieniem wielkości płytek.

Najczęściej wybierane na pokrycie tarasu są gresy, muszą one być mrozoodporne, nienasiąkliwe, odporne na ścieranie i antypoślizgowe. Jeśli odstąpimy od tych zasad, nawierzchnia ulegnie zniszczeniu już po pierwszej zimie – płytki popękają i będą odpadać.

Remonty nawierzchni zewnętrznych wykończonych ceramiką są trudne i pracochłonne. Uszkodzone płytki należy wymienić, jednak po kilku miesiącach od ich zakupu może być problem ze znalezieniem identycznych – producenci bowiem szybko zmieniają ofertę.

Monika Dąbrowska

aktualizacja: 2013-11-12

Dodaj komentarz

Warto wiedzieć dodatkowo:
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Taras brukowany na gruncie

Tarasy na gruncie mogą być wykonane z różnych materiałów. Jednym z lepszych i tańszych wariantów jest użycie kostki brukowej lub płyt tarasowych. Obecnie na rynku jest ogromny wybór takich nawierzchni, w związku z tym łatwo dopasować jej wygląd do charakteru budynku.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Trawertynowe inspiracje Libet
Trawertynowe inspiracje Libet Materiały inspirowane wyglądem kamieni znakomicie sprawdzają się w ogrodowych aranżacjach. A dzięki łączeniu ich w kompleksowe rozwiązania, ...
Płyty INDIGO BELLO od DASAG
Płyty INDIGO BELLO od DASAG Wykonane z kruszyw kamienia naturalnego płyty INDIGO BELLO poddawane są obróbce w procesie szlifowania. Dzięki temu uwydatnia się ich charakterystyczną, ...
Madera - nowa linię płyt od DASAG
Madera - nowa linię płyt od DASAG Kolekcja Madera to połączenie śródziemnomorskiego temperamentu z minimalizmem i prostotą formy nowoczesnych rozwiązań. Marka DASAG wprowadziła ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.     
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x