Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Żywice i farby na taras betonowy

Żywice i farby na taras betonowy

Żywice poliuretanowe i epoksydowe oraz farby do betonu to jedna z możliwości wykończenia tarasu. Zobacz, czym się charakteryzują te materiały i jakie są ich rodzaje?

Często zdarza się, że podczas budowy domu wykonawcy od razu wylewają betonową płytę tarasową. W jaki sposób można ją jeszcze wykończyć, jeśli nie chcemy lub nie możemy mieć tam płytek ani desek?

Jednym z łatwiejszych rozwiązań jest jej pomalowanie specjalną farbą do betonu. Na rynku jest szereg produktów przeznaczonych na powierzchnie tarasów i balkonów, nadających im szczelność, antypoślizgowość i kolor inny niż szary. Wyroby te powinno się nanosić na oczyszczoną i zagruntowaną powierzchnię płyty betonowej, luźne elementy i stare powłoki należy usunąć, a ubytki uzupełnić zaprawą naprawczą.

Żywice poliuretanowe i epoksydowe to nowoczesne materiały, wykorzystywane przy wykonywaniu posadzek zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Ich cechami charakterystycznymi są idealnie równa powierzchnia bez widocznych łączeń, łatwość pielęgnacji i czyszczenia oraz paroprzepuszczalność.

Posadzki żywiczne, w zależności od sposobu układania, dzielą się na:

  • cienkowarstwowe – nakładane w dwóch lub trzech warstwach (gr. 0,5–1 mm), techniką malarską (wałkiem lub pędzlem). Jedynie taką powłokę można wykonać samodzielnie, jednak jest ona nieodporna na intensywną eksploatację. Koszt materiału 20–30 zł/m2;

  • samorozlewne, grubowarstwowe – powstają po nałożeniu kilku warstw lakieru podkładowego i nawierzchniowego (gr. 2–5 mm). Rozprowadza się je z użyciem specjalnych pac, a następnie roluje wałkiem kolczastym w celu odpowietrzenia nawierzchni. Wyglądają jak idealnie gładka tafla, która przy intensywnej eksploatacji zmatowieje i lekko się porysuje. Zdecydowanie obniży to jej walory estetyczne, ale nie wpłynie na jakość użytkową posadzki. Koszt materiału 40–100 zł/m2;

  • szpachlowe, grubowarstwowe – te wyroby rozprowadzane i zacierane są ręcznie lub mechanicznie. Ze względu na swoją wielowarstwową budowę, często z wykorzystaniem różnego rodzaju kruszyw, posadzki takie określane są również mianem grubowarstwowych kwarcowych. Koszt 60–140 zł/m2.
a) b)
Powłoki żywiczne dostępne są jako masy bezbarwne lub w wielu wariantach kolorystycznych (wg palety barw producenta). Ponadto ich powierzchnia może być gładka (a), strukturalna lub antypoślizgowa, czyli wysypywana piaskiem kwarcowym, kolorowymi drobinkami (b) (tzw. chipsami) lub barwnym kruszywem (c) (tzw. kamienny dywan) (fot. Elmartech)
 c)

Na tarasy polecane są przede wszystkim żywiczne posadzki poliuretanowe. Są one odporne na promieniowanie UV, elastyczne (w przypadku pęknięć betonu, mogą wytrzymać uszkodzenia nawet do 5 mm) oraz, dzięki specjalnym dodatkom, są ognioodporne (klasa reakcji na ogień Bfl-s1 – trudnozapalna). Ponadto powinny to być przede wszystkim powłoki grube, nanoszone w kilku, oddzielnie przygotowywanych warstwach (grunty, membrany, warstwy zamykające, lakiery). 

Technologia ich wykonania, bez względu na producenta, jest dość skomplikowana i wymaga nie tylko profesjonalnej wiedzy na ich temat, ale również specjalnych narzędzi (szpachle, packi itp.).

Żywice to przede wszystkim odpowiednie proporcje, warunki atmosferyczne, temperatura, przerwy technologiczne. Jakikolwiek błąd popełniony w warstwach niższych odbije się na kolejnych powłokach, mogą to być ubytki w postaci widocznych nierówności lub wady mechaniczne, które spowodują odpadanie, pękanie powłok itp.

Zatem bez odpowiedniej wiedzy i umiejętności manualnych bardzo ciężko wykonać taką posadzkę samemu – nawet z poradnikiem typu krok po kroku. Odpowiednia powłoka żywiczna na taras powinna być dobrana przez doświadczonego wykonawcę.

Monika Dąbrowska

aktualizacja: 2014-05-08

Dodaj komentarz

Zdaniem naszych Czytelników
podkreślę

jedna z możliwości wykończenia
a nie jedną z możliwości wykonania uszczelnienia jak pisze poprzednik
balkony wykonane żywicami bez odpowiedniego przygotowania są dość szybko kute bo G to daje .
amplituda temperatur sięgająca na przestrzeni roku ok 100 stopni Celsjusza , wilgotność względna i bezwzględna , parowanie a nie tylko uszczelnienie żeby deszczem nie zalało .
czyli Kolego nie kombinuj tego jako uszczelnienia tylko połóż to na odpowiednio przygotowany balkon bo inaczej szkoda kasy

MTW Orle

11 Lip 2013, 06:12

Szukam na taras jakiejś alternatywy, ponieważ jak wiele osób mam problem z przeciekaniem a istniejące warstwy uszczelniające również nie odgrywają za dobrze swojej roli. Po przeczytaniu artykułu na temat posadzek wykonywanych z żywic rozpocząłem poszukiwania i oprócz tego, że ciężko jest cokolwiek znaleźć, to:

a. Znalazłem ofertę firmy sika, która proponuje różne warianty wykonania takiej posadzki na tarasie, między innymi:

- Zagruntowanie: 1 x Sikafloor

Gość: Technologia ciekawa, ale kosztow

10 Lip 2013, 14:02

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl
Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Taras z kompozytu (deski WPC)

Jednym z rodzajów pokryć tarasowych są profile kompozytowe, określane skrótem WPC (Wood Plastic Composite), przypominające swoim wyglądem nawierzchnie drewniane.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Pięć dodatków, które uprzyjemnią wypoczynek na balkonie
Pięć dodatków, które uprzyjemnią wypoczynek na balkonie Jeśli nie możesz pozwolić sobie na wypad za miasto, wystarczy, że przygotujesz kącik wypoczynkowy na własnym balkonie. Specjaliści marki ...
Markizy do szklanych dachów i dużych okien
Markizy do szklanych dachów i dużych okien Szklane dachy nad tarasem i duże okna cieszą się popularnością, ale wymagają ochrony przeciwsłonecznej. Markiza pod szkło 879 oraz markiza ...
Polbruk Ideo - kostka idealna na taras
Polbruk Ideo - kostka idealna na taras Kostka Polbruk Ideo (6 cm grubości) jest dostępna w bogatej palecie prostokątów umożliwiających tworzenie niepowtarzalnych kombinacji nawierzchniowych.
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.
Dlaczego warto się zapisać?
Aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x

Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej. Do rozdania mamy 50 egzemplarzy. Ty otrzymasz jeden z nich całkowicie za darmo.     
Dlaczego warto się zapisać?
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl;
- zapowiedź tematu tygodnia oraz raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe