Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Koszty wykonania tarasu na gruncie, wykończonego płytkami ceramicznymi

Zobacz, jakie są koszty wykonania tarasu na gruncie o powierzchni 20 m2 (4x5 m), wykończonego płytkami ceramicznymi.

Koszty wykonania tarasu na gruncie, wykończonego płytkami ceramicznymi

Wylanie betonowej płyty i wykończenie jej płytkami ceramicznymi to technologia stosowana od lat. Mimo że świetnie znana wykonawcom, wielu z nich wciąż popełnia błędy. Efektem jest odspajająca się od podłoża posadzka. Aby tego uniknąć, trzeba zastosować odpowiednie materiały i starannie prowadzić roboty budowlane.

Po wytyczeniu i wyrównaniu terenu, usypujemy warstwę piasku i dokładnie zagęszczamy podłoże. Następnie wylewamy betonową płytę o grubości ok. 10 cm. Należy zastosować beton o klasie co najmniej C12/15. Kolejnym krokiem jest umieszczenie hydroizolacji – w postaci papy lub folii. Następnie tworzy się warstwę wyrównawczo-spadkową o grubości co najmniej 4 cm, wykorzystując beton lub masę posadzkową. Jak wspomniano, taras musi mieć min. 2% spadek, dlatego jeśli sama płyta betonowa nie ma takiego nachylenia, to należy odpowiednio ukształtować kolejną warstwę.

Bardzo ważne jest ułożenie izolacji podpłytkowej z elastycznej zaprawy wodoszczelnej lub płynnej folii. Zapobiega ona wnikaniu przez spoiny i mikropęknięcia wody w betonowe podłoże oraz przenikaniu pod kafelki wilgoci z gruntu. Na tak przygotowanym podłożu układa się płytki tarasowe. Zaprawę nakłada się zębatą pacą – zarówno na podłoże, jak i na kafelki. Jeżeli klej nie będzie rozprowadzony równomiernie, pod posadzką zostaną puste przestrzenie, w których będzie zatrzymywać się woda. Po usunięciu nadmiaru kleju, który pojawi się po dociśnięciu płytek do podłoża, można przystąpić do fugowania. Fugi powinny mieć min. 5 mm szerokości.

Zarówno zaprawa klejowa, jak i fuga, muszą być elastyczne. Pomoże to zniwelować naprężenia konstrukcji, które powstają na skutek zmian temperatury. Z tego samego powodu należy wybrać płytki o niezbyt dużych rozmiarach – o boku 20–30 cm.

Na taras najlepiej nadają się produkty antypoślizgowe, nienasiąkliwe i odporne na ścieranie. Koniecznie muszą być mrozoodporne.

Koszty wykonania tarasu na gruncie, wykończonego płytkami ceramicznymi

 • piasek – 2 t × 30 zł/t = 60 zł;
 • beton klasy C12/15 – 2 m³, 270 zł/m³ = 540 zł;
 • hydroizolacja – 20 m² × 50 zł/m² = 1000 zł;
 • warstwa spadkowa – beton klasy C12/15 0,8 m³ × 270 zł/m³ = 270 zł;
 • elastyczna zaprawa uszczelniająca – 20 m² × 40 zł/m² = 800 zł;
 • elastyczna zaprawa klejąca – 20 m² × 6 zł/m² = 120 zł;
 • płytki gresowe mrozoodporne – 20 m² × 60 zł/m² = 1200 zł;
 • elementy wykończeniowe (fuga elastyczna, silikon uszczelniający itp.) – 300 zł.

Łącznie: ok. 4290 zł

Podczas układania płytek ceramicznych na tarasie, zaprawę klejącą należy aplikować zarówno na płytkę, jak i na podłoże
Podczas układania płytek ceramicznych na tarasie, zaprawę klejącą należy aplikować zarówno na płytkę, jak i na podłoże. Dzięki temu pod posadzką nie powstaną puste przestrzenie, w których mogłaby gromadzić się woda. (fot. Kreisel)

Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Sposób wykonania tarasu na betonowej płycie, wykończonego płytkami ceramicznymi

aktualizacja: 2017-07-18

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych
Olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl do ochrony tarasu i mebli ogrodowych Najlepszym rozwiązaniem skutecznie chroniącym drewno przed słońcem, deszczem oraz utratą koloru jest olej OLI-NATURA Yacht & Teaköl.

Taras marzeń. Jaki materiał wybrać na nawierzchnię?

Coraz więcej współczesnych projektów zakłada taki sposób wznoszenia domów, aby bryła budynku obejmowała również element otwierający przestrzeń mieszkalną na zewnętrze. Mowa o tarasie, który służy odpoczynkowi, nie tylko w okresie wiosenno-letnim, ale również gdy na dworze panuje chłodniejsza aura. Ważny zatem staje się aspekt jego zaaranżowania, a wcześniej wykończenia, w tym wybór okładziny nawierzchniowej, tak aby stał się piękny i funkcjonalny przez cały rok.

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
 • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
 • porady budowlane,
 • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
 • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
  w pełnej wersji.

Czas na wnętrze