Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Koszty wykonania tarasu z powłokami nawierzchniowymi

Zobacz, jakie są koszty wykonania tarasu z powłokami nawierzchniowymi (farbą do betonu i powłoką z żywicy) o powierzchni 20 m2 (4x5 m).

Koszty wykonania tarasu z powłokami nawierzchniowymi

Wykonanie tarasu na betonowej płycie, wykończonego farbą do betonu

Wykonanie tarasu na betonowej płycie, pokrytego płytkami, jest stosunkowo drogie i – jak wspomniano – obarczone sporym ryzykiem popełnienia błędów wykonawczych.

Zdecydowanie tańsze, prostsze i mniej pracochłonne jest wykończenie płyty specjalną farbą do betonu. Estetyka takiego wariantu jest dyskusyjna, ale warto go rozważyć, gdy nie chcemy wydawać zbyt wiele. Tego typu farby są szczelne i antypoślizgowe. Pokryta nimi powierzchnia może mieć różne kolory. Podczas prac niepotrzebne są żadne specjalistyczne narzędzia – farbę nanosi się zwykłym, szerokim pędzlem. Ważne, aby płyta była odpowiednio przygotowana do malowania – oczyszczona, równa (trzeba wypełnić ewentualne ubytki) i zagruntowana specjalnym preparatem do gruntowania betonu.

Koszty wykonania tarasu na betonowej płycie, wykończonego farbą do betonu

 • piasek – 2 t × 30 zł/t = 60 zł;
 • beton klasy C12/15 – 2 m³ × 270 zł/m³ = 540 zł;
 • hydroizolacja – 20 m² × 50 zł/m² = 1000 zł;
 • warstwa spadkowa – beton klasy C12/15 – 0,8 m³ × 270 zł/m³ = 270 zł;
 • preparat gruntujący do betonu – 20 m² × 10 zł/m² = 200 zł;
 • farba do betonu – 20 m², 10 zł/m² = 200 zł.

Łącznie: ok. 2270 zł

Wykonanie tarasu na betonowej płycie, pokrytego powłoką z żywicy

Innym sposobem na wykończenie betonowej płyty jest pokrycie jej powłoką z żywicy. W tym przypadku nie musimy się obawiać o efekt. Tego typu posadzki nie tylko świetnie się prezentują, ale są też idealnie równe, wytrzymałe (są odporne na promieniowanie UV) i bardzo łatwe w pielęgnacji. Występują w wielu wariantach kolorystycznych. Niestety, ich wykonanie nie jest proste – wymaga zatrudnienia doświadczonej ekipy, dysponującej specjalistycznymi narzędziami. Posadzki cienkowarstwowe nakłada się techniką malarską w dwóch lub trzech warstwach o grubości 0,5–1 mm. Produkty grubowarstwowe (samorozlewne), na które składa się kilka warstw lakieru podkładowego i nawierzchniowego o grubości 2–5 mm, rozprowadza się za pomocą pac, a następnie roluje wałkiem kolczastym w celu odpowietrzenia. Z kolei w posadzkach grubowarstwowych (szpachlowych)grubsza warstwa, często zawierająca kruszywa, jest rozprowadzana i zacierana ręcznie lub mechanicznie.

Koszty wykonania tarasu na betonowej płycie, pokrytego powłoką z żywicy

 • piasek – 2 t × 30 zł/t = 60 zł;
 • beton klasy C12/15 – 2 m³ × 270 zł/m³ = 540 zł;
 • hydroizolacja – 20 m² × 50 zł/m² = 1000 zł;
 • warstwa spadkowa – beton klasy C12/15 – 1 m³ × 270 zł/m³ = 270 zł;
 • preparat gruntujący do betonu – 20 m² × 10 zł/m² = 200 zł;
 • posadzka żywiczna wielowarstwowa (preparat gruntujący, żywica, lakier) – 20 m² × 100 zł/m² = 2000 zł.

Łącznie: ok. 4070 zł

Żywice stosowane na posadzkach występują w różnych odmianach. Na tarasy polecane są przede wszystkim produkty poliuretanowe
Żywice stosowane na posadzkach występują w różnych odmianach. Na tarasy polecane są przede wszystkim produkty poliuretanowe, które są odporne na promieniowanie UV. (fot. Elmartech)

Norbert Skupiński
Na zdjęciu otwierającym: Warstwy tarasu na betonowej płycie, wykończonego farbą

aktualizacja: 2017-03-27

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu Formaty, kolorystyka oraz rodzaj wykończenia nowych płyt Novator® są odpowiedzią na wciąż rosnącą popularność modernistycznego stylu ...
Kostki Mini Trio - nowość Libet
Kostki Mini Trio - nowość Libet Mini Trio to tegoroczna nowość Libet, bazująca na sprawdzonej formule trzech komplementarnych, prostokątnych kostek.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...

Koszty wykonania tarasu na gruncie, wykończonego płytkami ceramicznymi

Zobacz, jakie są koszty wykonania tarasu na gruncie o powierzchni 20 m2 (4x5 m), wykończonego płytkami ceramicznymi.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x