Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Porady ekspertów

Jak wykonać przebudowę przedsionka drewnianego na murowany?

Jak wykonać przebudowę przedsionka drewnianego na murowany?

Czy planując przebudowę przedsionka potrzebuję pozwolenie na budowę? I jakie materiały powinienem zastosować zmieniając ściany drewniane na murowane?

Chciałbym zmodernizować przydomowy przedsionek. Aktualnie jest to konstrukcja drewniana, która cała jest do demontażu.

Mam plan wymurować ściany i wstawić dwa okna. Wysokość około 2,6 m i plus dach. Z jakich materiałów mam wybudować ściany i jaka powinna być grubość tych ścian? Następnie chciałbym je ocieplić styropianem a na koniec położyć tynk. W przedsionku chciałbym zrobić ogrzewanie - zainstalować grzejnik, tak więc musi to być solidna konstrukcja. Czy do takiej modernizacji potrzebuje jakieś pozwolenia?

Odpowiedź eksperta:

Jeśli nowy przedsionek zastąpi stary i będzie miał takie same wymiary, to można to zrobić w ramach remontu. Prace remontowe to takie, które polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego. Można w nich stosować inne wyroby budowlane niż te, które zostały użyte w stanie pierwotnym budynku. Zgłoszenia remontu należy dokonać na 30 dni przed rozpoczęciem prac w starostwie lub urzędzie miasta. To najmniej uciążliwa procedura.

Jeśli jednak zmiany będą większe, np. zmienią się parametry użytkowe budynku (powierzchnia, kubatura, wysokość, liczba kondygnacji), to należałoby wystąpić o pozwolenie na budowę.

Jeśli ma to być przedsionek ogrzewany, to należałoby go wykonać uzyskując odpowiednie parametry dla przegród zewnętrznych. Posadzka, ściany i dach powinny mieć odpowiednią izolacyjność cieplną.

Proponuję do ścian zastosować bloczki z betonu komórkowego o klasie gęstości 400 murowanych na zaprawę murarską do cienkich spoin. To lekki i łatwy w wykonawstwie materiał. W ten sposób uzyska Pan ściany, które będą ciepłe, których nie będzie trzeba ocieplać.

Tomasz Rybarczyk
Solbet
fot. Adam Nawrot – Żary

aktualizacja: 2016-04-26

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Dwa nowe napędy do markiz firmy Becker
Dwa nowe napędy do markiz firmy Becker Becker wprowadza na rynek dwa nowe napędy z przeznaczeniem do montażu w osłonach przeciwsłonecznych o symbolach E12 i C12. Nowe produkty ...
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy
Kostka Bergamo ColorBlend - idealna na podjazdy i tarasy Kolekcja ColorBlend firmy Jadar stwarza możliwość harmonijnego połączenia swobodnej i delikatnej roślinności z luksusową architekturą. ...
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG
Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG Wielkoformatowe płyty FAVILLA marki DASAG sprawdzą się jako gustowne wykończenie nawierzchni wokół domu. Wysokogatunkowy beton, z którego ...
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

  • Polecamy również
    Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Budujemy Dom
Mamy dla Ciebie prezent!
Zapisz się do bezpłatnego newslettera BudujemyDom.pl i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie miesięcznika "Budujemy Dom".
W każdy czwartek otrzymasz darmowy
poradnik budowlany, a w nim:
  • aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego,
  • porady budowlane,
  • najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl,
  • zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie
    w pełnej wersji.

Czas na wnętrze