Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras i balkon z gresu - remont z winy wykonawcy

Wybierając płyty gresu, zdecydowaliśmy się na od dawna produkowany wzór i płyty wysokiej jakości. Zamysł był taki, że nawet jeśli w przyszłości zniszczy się kilka płyt, dokupimy i wymienimy je pojedynczo. Niestety, z winy wykonawcy plan zawiódł... - mówi Ewa, czytelniczka Budujemy Dom.

Powierzchnia: tarasu 20 m2 (ze schodami), balkonu 15 m2, domu 250 m2, działki 1200 m2. Taras i balkon w kształcie trapezu, na płycie betonowej wykończonej płytami gresu firmy Korziliu.

Zadaszenie: taras bez zadaszenia, na balkonie markiza z elektrycznym napędem.

Położenie: zachód, przy elewacji wypoczynkowej.

Decyzja: nie chciałam wchodzić do domu wprost z ogrodu i nie podobają mi się tarasy położone na równi z rodzimym gruntem. Z tego powodu poprosiliśmy z mężem architekta, projektującego nam dom, o zaplanowanie solidnego, tradycyjnego tarasu z płytą betonową i schodami. Architekt opracował wszelkie parametry: kształt, powierzchnia, rozmiar schodów.

Zależało nam, żeby dolny taras i balkon nad wykuszem w jadalni znajdowały się za domem, którego bryła wycisza odgłosy pobliskiej ruchliwej szosy. Choć przeprowadziliśmy remonty tarasu i balkonu, budując kolejny raz, powtórzylibyśmy technologię z płytą betonową. Moim zdaniem tarasy ze schodami i płytami gresu są eleganckie. Ze względu na koszty wykończenia, jedynie zmienilibyśmy obecnie ich kształt na prostokątny.

Taras znajduje się 70 cm ponad trawnikiem. Kształt tarasu powtarza kształt wykuszu w jadalni Płyty gresu (Montmartre w kolorze brązowy cynamon) dobrano do kolorystyki dachu i elewacji

Taras i balkon z gresu - rady i przestrogi:

 • Wybierając płyty gresu, zdecydowaliśmy się na od dawna produkowany wzór i płyty wysokiej jakości. Zamysł był taki, że nawet jeśli w przyszłości zniszczy się kilka płyt, dokupimy i wymienimy je pojedynczo. Niestety, z winy wykonawcy plan zawiódł.

  Po 7 latach, kiedy musieliśmy już wymienić kilka pękniętych płyt, okazało się, że położono je „na packi” zaprawy, zamiast na litym podłożu. Murarz, po opukaniu reszty płyt, zalecił wymianę całej nawierzchni. Była kosztowna, ponieważ użyliśmy kształtek do wykańczania schodów i obrzeży tarasu.

 • Balkon też musieliśmy wyremontować, ponieważ generalny wykonawca domu wyprofilował spadek w stronę elewacji, a nie na zewnątrz. W jadalni nowiutkiego domu pojawiły się zacieki. W trakcie remontu (na jego koszt), zastosował membranę przeciwwilgociową, od nowa wyprofilował spadek.

  Aby uniknąć niepotrzebnego remontu, radzimy pilnować ekipy podczas prac na balkonie położonym nad pomieszczeniami mieszkalnymi. Wielokrotna izolacja, odpowiedni spadek, dobry klej do układania płyt to podstawa!

 • Jesteśmy zadowoleni z nawierzchni tarasu, znajdującej się 70 cm ponad trawnikiem. Mamy z niej widok na ogród. Antypoślizgowe płyty nie są śliskie w czasie deszczu. Myjemy je mopem. Markizę założyliśmy tylko nad balkonem. Pierwszą obsługiwaliśmy ręcznie, ale było to uciążliwe. Obecna ma elektryczny napęd.

  Nad tarasem przy jadalni nie ma zadaszenia, czego trochę żałujemy. Podczas upału wypoczywamy w altanie. Polecamy meble ażurowe, bo szybko wysychają, i metalowe zabezpieczone proszkowo. Są odpowiednio ciężkie i nie potrzebują konserwacji. Poprzednie meble z PVC podrywał wiatr.
Ażurowe meble z metalu zabezpieczonego proszkowo są praktyczne w użytkowaniu

Taras i balkon z gresu - koszty:

 • remont tarasu (materiały i robocizna) około 10 000 zł. 
 • Markiza 8000 zł. 
 • Meble 1500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-05-31

Zdaniem naszych Czytelników

Niestety gres na tarasie wymaga starannego ułożenia by później w wyniku mrozu w zimę i gorąca w lato płytki nie odpadały.Bardzo mi się podobają te płytki z kształtkami na schody, co to za kolekcja?

Gość Pluto

05 Cze 2013, 09:06

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Remont tarasu nad pomieszczeniem nieogrzewanym

Jakie powinny być warstwy na tarasie nad pomieszczeniem nieogrzewanym? Na tarasie chciałbym ułożyć deski.

topowe produkty

Jak dobierać płyty tarasowe?

Hasło "dobór płyt tarasowych" nasuwa naturalne skojarzenia z estetyką. Jednak umiejętne podejście do tematu może spowodować, że przydomowy taras zmieni się z miejsca neutralnego w ulubione.
Trawertynowe inspiracje Libet
Trawertynowe inspiracje Libet Materiały inspirowane wyglądem kamieni znakomicie sprawdzają się w ogrodowych aranżacjach. A dzięki łączeniu ich w kompleksowe rozwiązania, ...
Płyty INDIGO BELLO od DASAG
Płyty INDIGO BELLO od DASAG Wykonane z kruszyw kamienia naturalnego płyty INDIGO BELLO poddawane są obróbce w procesie szlifowania. Dzięki temu uwydatnia się ich charakterystyczną, ...
Madera - nowa linię płyt od DASAG
Madera - nowa linię płyt od DASAG Kolekcja Madera to połączenie śródziemnomorskiego temperamentu z minimalizmem i prostotą formy nowoczesnych rozwiązań. Marka DASAG wprowadziła ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x