Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras i balkon z gresu - remont z winy wykonawcy

Wybierając płyty gresu, zdecydowaliśmy się na od dawna produkowany wzór i płyty wysokiej jakości. Zamysł był taki, że nawet jeśli w przyszłości zniszczy się kilka płyt, dokupimy i wymienimy je pojedynczo. Niestety, z winy wykonawcy plan zawiódł... - mówi Ewa, czytelniczka Budujemy Dom.

Powierzchnia: tarasu 20 m2 (ze schodami), balkonu 15 m2, domu 250 m2, działki 1200 m2. Taras i balkon w kształcie trapezu, na płycie betonowej wykończonej płytami gresu firmy Korziliu.

Zadaszenie: taras bez zadaszenia, na balkonie markiza z elektrycznym napędem.

Położenie: zachód, przy elewacji wypoczynkowej.

Decyzja: nie chciałam wchodzić do domu wprost z ogrodu i nie podobają mi się tarasy położone na równi z rodzimym gruntem. Z tego powodu poprosiliśmy z mężem architekta, projektującego nam dom, o zaplanowanie solidnego, tradycyjnego tarasu z płytą betonową i schodami. Architekt opracował wszelkie parametry: kształt, powierzchnia, rozmiar schodów.

Zależało nam, żeby dolny taras i balkon nad wykuszem w jadalni znajdowały się za domem, którego bryła wycisza odgłosy pobliskiej ruchliwej szosy. Choć przeprowadziliśmy remonty tarasu i balkonu, budując kolejny raz, powtórzylibyśmy technologię z płytą betonową. Moim zdaniem tarasy ze schodami i płytami gresu są eleganckie. Ze względu na koszty wykończenia, jedynie zmienilibyśmy obecnie ich kształt na prostokątny.

Taras znajduje się 70 cm ponad trawnikiem. Kształt tarasu powtarza kształt wykuszu w jadalni Płyty gresu (Montmartre w kolorze brązowy cynamon) dobrano do kolorystyki dachu i elewacji

Taras i balkon z gresu - rady i przestrogi:

 • Wybierając płyty gresu, zdecydowaliśmy się na od dawna produkowany wzór i płyty wysokiej jakości. Zamysł był taki, że nawet jeśli w przyszłości zniszczy się kilka płyt, dokupimy i wymienimy je pojedynczo. Niestety, z winy wykonawcy plan zawiódł.

  Po 7 latach, kiedy musieliśmy już wymienić kilka pękniętych płyt, okazało się, że położono je „na packi” zaprawy, zamiast na litym podłożu. Murarz, po opukaniu reszty płyt, zalecił wymianę całej nawierzchni. Była kosztowna, ponieważ użyliśmy kształtek do wykańczania schodów i obrzeży tarasu.

 • Balkon też musieliśmy wyremontować, ponieważ generalny wykonawca domu wyprofilował spadek w stronę elewacji, a nie na zewnątrz. W jadalni nowiutkiego domu pojawiły się zacieki. W trakcie remontu (na jego koszt), zastosował membranę przeciwwilgociową, od nowa wyprofilował spadek.

  Aby uniknąć niepotrzebnego remontu, radzimy pilnować ekipy podczas prac na balkonie położonym nad pomieszczeniami mieszkalnymi. Wielokrotna izolacja, odpowiedni spadek, dobry klej do układania płyt to podstawa!

 • Jesteśmy zadowoleni z nawierzchni tarasu, znajdującej się 70 cm ponad trawnikiem. Mamy z niej widok na ogród. Antypoślizgowe płyty nie są śliskie w czasie deszczu. Myjemy je mopem. Markizę założyliśmy tylko nad balkonem. Pierwszą obsługiwaliśmy ręcznie, ale było to uciążliwe. Obecna ma elektryczny napęd.

  Nad tarasem przy jadalni nie ma zadaszenia, czego trochę żałujemy. Podczas upału wypoczywamy w altanie. Polecamy meble ażurowe, bo szybko wysychają, i metalowe zabezpieczone proszkowo. Są odpowiednio ciężkie i nie potrzebują konserwacji. Poprzednie meble z PVC podrywał wiatr.
Ażurowe meble z metalu zabezpieczonego proszkowo są praktyczne w użytkowaniu

Taras i balkon z gresu - koszty:

 • remont tarasu (materiały i robocizna) około 10 000 zł. 
 • Markiza 8000 zł. 
 • Meble 1500 zł.

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-05-31

Zdaniem naszych Czytelników

Niestety gres na tarasie wymaga starannego ułożenia by później w wyniku mrozu w zimę i gorąca w lato płytki nie odpadały.Bardzo mi się podobają te płytki z kształtkami na schody, co to za kolekcja?

Gość Pluto

05 Cze 2013, 09:06

Chcesz wiedzieć więcej - zajrzyj na Forum.BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu
Novator® Piano - nowe płyty Bruk-Bet w tonacjach szarości i beżu Formaty, kolorystyka oraz rodzaj wykończenia nowych płyt Novator® są odpowiedzią na wciąż rosnącą popularność modernistycznego stylu ...
Kostki Mini Trio - nowość Libet
Kostki Mini Trio - nowość Libet Mini Trio to tegoroczna nowość Libet, bazująca na sprawdzonej formule trzech komplementarnych, prostokątnych kostek.
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni
Aplikacja Libet Inspiracje - łatwy dostęp do propozycji zagospodarowania przestrzeni Aplikacja Libet Inspiracje umożliwia użytkownikom szybki i łatwy dostęp do bogatej bazy propozycji zagospodarowania przestrzeni z wykorzystaniem ...

Remont tarasu nad pomieszczeniem nieogrzewanym

Jakie powinny być warstwy na tarasie nad pomieszczeniem nieogrzewanym? Na tarasie chciałbym ułożyć deski.

topowe produkty

System PATIO - pergole firmy SUNŻAL na taras i do ogrodu

Montaż pergoli tarasowej to najlepszy sposób na ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Latem, gdy słońce znajduje się w zenicie i upał jest nie do wytrzymania, pergola zapewnia przyjemny cień, a co najważniejsze - dzięki zastosowaniu specjalnych tkanin - również ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. To ważne, gdy na tarasie bawią się małe dzieci szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych.
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x