Budujemy Dom
Wokół domu / Tarasy i balkony / Artykuły

Taras z płyt betonowych na gruncie

Budując dom i taras, kierowałem się hasłem "maksimum efektu przy minimalnym zaangażowaniu pracy i kosztów". To samo motto miało dotyczyć późniejszej eksploatacji. Z opowieści rodziny i znajomych utkwiła mi w głowie informacja, że betonowe wylewki i płyty zawsze w końcu pękają i trzeba je remontować za niemałe pieniądze. - mówi Michał, członek Klubu Budujących Dom.

Tagi: beton

Powierzchnia: tarasu 88 m2, domu 330 m2, działki 2000 m2; taras w kształcie prostokąta 5,50 x 16 m, wykonany technologią „na sucho” i wykończony płytami betonowymi firmy Semmelrock.

Zadaszenie: drewniana pergola, wsparta na wymurowanych słupach, nad 1/3 powierzchni tarasu.

Położenie: południe i zachód, przy tylnej elewacji.

Decyzja: budując dom i taras, kierowałem się hasłem „maksimum efektu przy minimalnym zaangażowaniu pracy i kosztów”. To samo motto miało dotyczyć późniejszej eksploatacji. Z opowieści rodziny i znajomych utkwiła mi w głowie informacja, że betonowe wylewki i płyty zawsze w końcu pękają i trzeba je remontować za niemałe pieniądze. Taki rodzaj „never ending story”. Z tego względu absolutnie nie chciałem mieć płyty betonowej. Zamiast niej na całej długości tylnej elewacji zastosowałem utwardzoną podbudowę, którą wykończyłem płytami betonowymi, imitującymi jasny klinkier. Nie wymyśliłbym niczego lepszego!

Od strony południa płytę tarasu osłonięto kratownicami i pnączami Dach pergoli (z drewnianej kantówki) oparto na wymurowanych słupach. Rozciągnięto na nim „żagle” z płótna

Taras z płyt betonowych na poziomie gruntu - rady i przestrogi:

 • Taras znajduje się na poziomie gruntu, więc dzieci mogą na nim grać w piłkę i jeździć na rolkach. Nie stanowi żadnej bariery architektonicznej, bo nie ma schodów. Posadzka z różnej wielkości płyt betonowych ma nieduże fugi, łatwo na niej zatem manewrować meblami ogrodowymi, np. leżankami. Jest dostępna z salonu i z jadalni przez 3 pary drzwi tarasowych. Ma neutralny kolor, maskujący kurz i plamy tłuszczu przy stole i przy grillu. Widok kilku takich plam jest wręcz uroczy i świadczy, że lubimy spędzać czas na tarasie.

 • Podczas przyjęć w ogrodzie mieści 30–40 osób. Nie impregnowałem płyt przed położeniem i nadal nie potrzebują żadnego zabezpieczenia. W razie potrzeby można je będzie łatwo wymienić! Płyta jest w zasadzie bezobsługowa. Wymaga jedynie usuwania chwastów ze szpar, co ułatwiam sobie opryskiwaniem ich środkiem chwastobójczym, Roundupem. Mech mi nie przeszkadza.

 • Do utwardzenia podbudowy wykorzystałem gruz z rozbiórki starej komórki. Obramowanie z betonowych elementów ukryłem pod darnią. Płyta ma dobrą przepuszczalność i spadek, bo mimo deszczowych ostatnich lat i śnieżnych zim, woda nigdy się na niej nie zebrała.

 • Na tarasie wykonawca elewacji z klinkieru wymurował stacjonarny grill. Z takich samych materiałów, jak na domu. Celowo umieściłem go na przeciwległym do pergoli krańcu tarasu, by dym nie przeszkadzał w wypoczynku lub przyjęciach w ogrodzie.

  Przez pierwsze lata grillowałem na drewnie i brykietach, ale obecnie łatwiej jest mi to robić na grillu gazowym, który wstawiłem do komory paleniska. Taras przystosowałem do słuchania muzyki i pracy z Internetem. Instalację elektryczną wykonałem razem z główną, w całym domu, dlatego nie była kosztowna. Wodoszczelne głośniki zdejmuję na zimę. Przyłącze Internetu okazało się zbędne, bo korzystamy z Wi-Fi.

 • Płyta tarasu znajduje się na poziomie trawnika
  Nie zastosowałem pełnego zadaszenia, bo obawiałem się, że wizualnie obciąży budynek. Ażurowa pergola z cieniówkami z płótna sprawia wrażenie lekkiej i przewiewnej. Cieniówki dostatecznie chronią przed słońcem i „kapuśniaczkiem”. Pergola była tania w budowie i bardzo dobrze nam służy.

Taras z płyt betonowych na poziomie gruntu - koszty:

 • taras (materiały i robocizna) – 8000 zł, 
 • pergola 2000 zł, 
 • kratownice 500 zł. 
 • Meble 2500 zł.
Meble z metalu i tworzywa sztucznego są praktyczne w użytkowaniu i składowaniu Stacjonarny grill wykonano z cegły szamotowej (w palenisku) i klinkierowej

Lilianna Jampolska

aktualizacja: 2013-06-07

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie naszemu ekspertowi
 

Taras i balkon z gresu - remont z winy wykonawcy

Wybierając płyty gresu, zdecydowaliśmy się na od dawna produkowany wzór i płyty wysokiej jakości. Zamysł był taki, że nawet jeśli w przyszłości zniszczy się kilka płyt, dokupimy i wymienimy je pojedynczo. Niestety, z winy wykonawcy plan zawiódł... - mówi Ewa, czytelniczka Budujemy Dom.

topowe produkty

Suntuf i Sunlite - najlepsze płyty z poliwęglanu

Scala Plastics jest bezpośrednim dystrybutorem na rynek polski jednego z największych producentów płyt poliwęglanowych - firmy PALRAM. Poliwęglan to tworzywo, które łączy w sobie mechaniczne, optyczne i termiczne własności innych materiałów, dzięki czemu płyty komorowe stały się najpopularniejszym rodzajem płyt stosowanym w budownictwie.
Trawertynowe inspiracje Libet
Trawertynowe inspiracje Libet Materiały inspirowane wyglądem kamieni znakomicie sprawdzają się w ogrodowych aranżacjach. A dzięki łączeniu ich w kompleksowe rozwiązania, ...
Płyty INDIGO BELLO od DASAG
Płyty INDIGO BELLO od DASAG Wykonane z kruszyw kamienia naturalnego płyty INDIGO BELLO poddawane są obróbce w procesie szlifowania. Dzięki temu uwydatnia się ich charakterystyczną, ...
Madera - nowa linię płyt od DASAG
Madera - nowa linię płyt od DASAG Kolekcja Madera to połączenie śródziemnomorskiego temperamentu z minimalizmem i prostotą formy nowoczesnych rozwiązań. Marka DASAG wprowadziła ...
Zamknij okno x
Newsletter
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe
informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!
Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.   
Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim:
- aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego;
- porady budowlane;
- najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl; - zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
Zapisz się do newslettera
Klub Budujących Dom


Wypełniaj ankiety i zbieraj punkty
na bezpłatną prenumeratę
i inne nagrody

 • Polecamy również
  Czas na Wnętrze Vademecum Domu Energooszczędnego ABC Budowania Dom Polski Wnętrza Twój Dom Twój Styl
Wydanie tabletowe
Newsletter BudujemyDom.pl
Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i otrzymuj najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mailową.
Miesięcznik Budujemy Dom - wersja elektroniczna gratis!

Zapisz się na bezpłatny newsletter BudujemyDom.pl, a otrzymasz najnowszy numer miesięcznika Budujemy Dom w wersji elektronicznej.

Dlaczego warto się zapisać?
W każdy czwartek otrzymasz darmowy poradnik budowlany na swój email, a w nim: aktualności z rynku budownictwa jednorodzinnego, porady budowlane, najciekawsze tematy z forum.budujemydom.pl, zapowiedź raportu miesiąca dostępnego w serwisie w pełnej wersji.
x